Дивовижна філокартія

Історія подарункової листівки Із колекції бібліотеки З найкращими побажаннями Листівки власноруч Презентація Архітектура Декоративне мистецтво Музеї в листівках Скульптура Костюм Живопис

Люди колекціонують споконвіку. Колекціонуючи, вони нагромаджують знання, досвід – усе те, що сприяє кращому пізнанню світу. Процес колекціонування триває безперервно, як саме життя; кожна людина так чи інакше щось збирає.

Невеликий шматочок щільного паперу – листівка, що прийшла до вас поштою і забута вами наступного ж дня, – має дивовижні якості! Копійчана листівка, що була придбана мимохідь в газетному кіоску, після деякого часу набуває значення унікального документа. У кожної з них – свій зміст, своя історія створення й видання, свій шлях до колекції. Філокартія – це збирання та колекціонування листівок, крім того, це – захопливі пошуки, цікаві знахідки. Це подорож у минуле, у сучасне та майбутнє.

Філокартія почалася із збирання видових і етнографічних листівок, які були одним з найдоступніших засобів знайомства з природою, побутом і культурою народів світу. Вона зіграла значну роль в популяризації витворів образотворчого мистецтва, що експонуються в музеях і на виставках. Листівки із зображеннями тоді існуючих історичних, географічних, архітектурних об'єктів, пам'яток матеріальної культури тощо набувають з часом характеру документальних джерел, що зближувало філокартію з допоміжними історичними дисциплінами. В кінці XIX – на початку XX столітя виникли перші організації філокартистів. Почали видаватися спеціальні журнали і каталоги (у Німеччині, Австро-Угорщині, Франції, Росії, Великобританії, США, Італії, Швейцарії, Іспанії та ін.), відбулися міжнародні виставки (у Лейпцігу, Петербурзі, Ніцці, Парижі, Флоренції, Нюрнберзі, Лондоні та ін.), конгреси колекціонерів і видавців листівок.

На початку XX ст. філокартія стала одним з популярних видів колекціонування, чому сприяли масовий випуск тематично різноманітних (географія, етнографія, історія, різні види мистецтва, техніка, спорт, портрети тощо) і високоякісних за художнім і поліграфічним виконанням поштових листівок, а також поширення міжнародного поштового обміну між державами. Спочатку зацікавленість до листівок посилювалася картинами природи, що зображалися на них, всілякими будовами і визначними пам'ятками міст, адже подібні малюнки у зв'язку з відсутністю телебачення і низьких тиражів барвистих тематичних журналів були мало не єдиною можливістю познайомитися з культурою і побутом інших країн. Проте, інтерес філокартистів дуже скоро перемістився від простого ознайомлення з визначними пам'ятками, зображеними на листівках, до збирання серій, які містили всі випущені картки за певний період.

Поява інформаційних технологій додала філокартії нові можливості. Електронна пошта, програма для голосового спілкування Skype дозволяють колекціонерам листівок активно спілкуватися, обмінюватися інформацією і оперативно отримувати новини філокартії. Проте, як і раніше, важливу роль відіграють журнали для колекціонерів листівок. Вони видаються буквально по всьому світу: у Німеччині, Франції, Росії, США, Італії, Іспанії, Великобританії. Тож колекціонер якнайшвидше може отримати своєчасну інформацію про нові випуски поштових листівок, нові аукціони, семінари філокартистів.

Ми пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Дивовижна філокартія", яка складається з таких розділів:

"Історія подарункової листівки";

"Із колекції бібліотеки";

"Майстер-клас".

Мета виставки – ознайомити вас з бібліотечним фондом листівок, розкрити значення філокартії у вивченні історичної науки, сприяти розвиткові інтересу до колекціонування.

Календар подій

     1 2 3
4 567 8 9 10
11 12 131415 16 17
18192021222324
25262728293031