І День козацтва відсвяткували, і кошового отамана привітали

В актовій залі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара 10 жовтня відбулось урочисте засідання артлабораторії «Українська Хата – талантами багата», присвячене Дню українського козацтва та 85-річчю від дня народження відомого поета-пісняра, Почесного громадянина міста Херсона, краєзнавця і журналіста, члена Національної спілки журналістів України та Всеукраїнської спілки письменників-мариністів, полковника Василя Гайдамаки.

В Україні День українського козацтва є чи не найважливішим чинником національної і територіальної консолідації українського народу. Тож і цього суботнього дня в актовій залі обласної книгозбірні зібралося, як на нинішні часи, чимало шанувальників українських традицій. Зовсім юні школярі та сивочолі офіцери обласного морського зібрання, творча юнь та старійшини творчих спілок Херсонщини – усі завітали до книгозбірні, щоб взяти участь в урочистостях.

 

Молода херсонська поетеса Альона Мовчан та автор-виконавець Віктор Ревенко подарували присутнім літературно-музичну композицію «Ой, соколе», присвячену героям-козакам, а лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів вокалістів Тетяна Дудкіна наснажувала глядачів на патріотичний гарт піснями «Козаче» та «Українські козаки». Лауреат всеукраїнських конкурсів вокалістів Іван Бурлака ознайомив присутніх із новою піснею «Люблю я неньку Україну» на музику Анатолія Шевченка та слова Василя Гайдамаки.

Саме Василеві Гайдамаці, який із 2002 року є кошовим отаманом Козацько-морського об’єднання, а вірніше – його високоліттю, була присвячена друга половина заходу.

Народився Василь Васильович Гайдамака 10 жовтня 1935 року в Херсоні. Василь Васильович з діда-прадіда є козацького роду і романтичної вдачі особистість. Навчався у херсонській школі № 2 (до 1952 р.) та Одеському військово-морському училищі (до 1956 р.). Служив військовим моряком-підводником на Далекому Сході. Ще 1965 року Василь Васильович закінчив П’ятигорський державний фармацевтичний інститут, а 1973 року – курси Ленінградської військово-медичної академії. З 1969-го до 1981 року працював викладачем, а пізніше – старшим викладачем військово-морської кафедри Хабаровського державного медичного інституту. Та де б не носила доля Василя Гайдамаку, він усім серцем прагнув повернутися до рідного степового краю. Тому, коли 1981 року за станом здоров’я був звільнений у запас, не роздумуючи, повернувся до білокам’яного Херсона, де відразу ж проявив себе як активний громадський діяч. З 1984-го до 1989 року Василя Васильовича призначили начальником штабу цивільної оборони обласного аптечного управління, а з 1989 року Василь Гайдамака очолив обласне об’єднання ветеранів аптечних працівників. За час становлення української державності на рідних землях Василь Гайдамака написав і видав друком дещицю літературно-художніх видань. 2007 року Василя Гайдамаку зарахували до лав Національної спілки журналістів України, а 2009 року – до Всеукраїнської спілки письменників-мариністів. Того ж 2009 року Василь Гайдамака був удостоєний обласної літературної премії імені Бориса Лавреньова. За рішенням сесії Херсонської міської ради, з 2017 року Василь Васильович Гайдамака – Почесний громадянин міста Херсона.

На заході лунали вірші й пісні Василя Гайдамаки у виконанні дитячого вокального ансамблю Херсонської гімназії № 2, капітана ІІ рангу Анатолія Шаповалова та народного артиста України Харіса Ширінського. Звучали на адресу Василя Васильовича й вітальні промови від заступника голови правління Херсонської обласної організації Національної спілки журналістів України Любові Брусик, капітана І рангу Миколи Кистріна, голови громадської організації ветеранів Служби безпеки України «Щит Таврії» Олексія Алексєєва, голови Херсонської обласної організації Національної спілки письменників України Василя Загороднюка, колег із літературного клубу «Елінг» та ін. Господиня «Української Хати» Оксана Олексюк подарувала ювіляру спечений власноруч торт, а колега по морському зібранню, майстер різьби по дереву Василь Сорока виготовив для тезки композицію з дерева під назвою «Українська гостинність». Захід був емоційно насичений козацьким завзяттям та українською природною людяністю. Шануймо свої самоцвіти! Шануймо свій козацький край та його традиції!

                                  Олег Олексюк,
заслужений працівник культури України,
керівник проєкту «Українська Хата – талантами багата».

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930