Головна Новини Що ти нам, весно, принесла?

Що ти нам, весно, принесла?

11.03.2015 08:13

Ой весна, весна – днем красна,
Що ж ти, весно, принесла?
- Принесла я вам літечко,
Ще й рожевую квіточку,
Хай вродить житечко,
Ще й озимая пшениця
І усякая пашниця. …
(веснянка)

В рамках циклу виставок-дійств народного календаря "Народні звичаї та обряди" вашій увазі представляємо книжково-ілюстративну виставку "Що ти нам, весно, принесла?"
Весняний цикл календарних свят та обрядів завжди мав особливе значення у середовищі українців, так як пов'язаний з найважливішою життєвою справою – закладанням майбутнього врожаю.
Весняні свята мали особливі ритуали, головними серед яких були: зустріч весни; накликання тепла; вітання пробудженої природи; задобрення духів поля та дому; звертання до землі, щоб дала щедрий урожай; піднесення й оспівування глибини людських взаємин.
Весна – це період пробудження природи і людських почуттів, а тому весняна обрядовість спрямовувалася на розваги молоді, ворожіння, оберегові дії. Саме тому усіх бажаючих запрошуємо відвідати книжково-ілюстративну виставку "Що ти нам, весно, принесла?", що складається з декількох рубрик.
Перша рубрика – "Сорок Святих сорок лопат снігу кинуть" – розповідає про день Сорока мучеників, котрі потерпіли за віру у вірменському місті Севастії під час гонінь на християн за часів римського імператора Лікінія. Із цим святом наші предки пов'язували початок весни – адже наставало весняне рівнодення. А ще примічали: якщо в цей день мороз – то більше його не буде, а коли тепло – то ще чекай на сорок морозів.
Наступна рубрика "На Благовіщення весна зиму поборола" ознайомить вас з одним із 12 основних свят церковного календаря, що відзначається 7 квітня – Благовіщення. Воно засноване у пам'ять про сповіщення архангелом Гаврилом Діві Марії про майбутнє народження Ісуса. Це велике свято, в день якого не можна нічого робити.
Остання перед Великоднем неділя – Вербна. Саме вербу, що рано розквітає пухнастими "котиками", українці поважають за те, що дає вона силу й здоров`я. Цього дня освячували в церкві лозу, потім жартома били усіх, примовляючи: "Верба б`є, не я б'ю, за тиждень – Великдень, не вмирай, червоного яєчка дожидай!". Вірили, що верба має магічну силу…
Другий тиждень після Великодня – це поминальний, або Хомин, коли урочисто провідували могили покійних родичів. Обов’язковими атрибутами були крашанки й паска. Саме про це, а також традиції святкування великодніх свят ви дізнаєтесь з рубрик "Христос воскрес! Воістину воскрес!" і "Проводи".
"Вознесіння Господнє" – саме таку назву має рубрика, де йдеться про свято, що відзначають на сороковий день після Великодня, за десять днів до Трійці. Згідно з християнським вченням після воскресіння Христа через сорок днів Бог забрав його на небо, хоч до цього він ходив по землі. Це останній день, коли можна вітатися словами "Христос воскрес".
В останній рубриці "Ой, весна, весна – днем красна" ви знайдете тексти обрядових пісень, а також ноти до них. Крім того, ви зможете послухати їх виконання на дисках та платівках.
 

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

12345 6 7
8 9 1011 12 1314
15 1617181920 21
22 23 24 25262728
2930