Тарас Шевченко і образотворче мистецтво

Смотреть и не рисовать — это такая мука,
которую поймет один только
истинный художник

Цей уривок з листа Тараса Шевченка до Варвари Рєпніної із заслання в Орську не може не запасти в душу справжнім художникам. Дивитися на натуру, розглядати світло-тіньові ефекти на оточуючих предметах, уявляти моменти із повсякденного життя як готову композицію, та не мати можливості відобразити все це на полотні — це дійсно є справжня мука творчої людини.
Зазвичай ми самі обмежуємо себе у творчості з певних причин: за браком часу, коштів або будь-чого іншого. Усе це ніщо поряд з тим, що свого часу Тараса Шевченка за його щиру любов до України та українського народу відправляли у заслання. Покарання за його патріотизм було найсуворішим, яке тільки може бути для митця — заборона писати та малювати. Не кандали, не жорсткі умови, а саме заборона писати та малювати. Але є те, чому ми всі маємо навчитись на досвіді нашого Кобзаря: навіть перебуваючи у засланні, він знаходив змогу створювати свої картини, які згодом стали важливим надбанням не тільки української, а й світової культури.
Так історично склалося, що малярська спадщина Шевченка завжди сприймалась крізь призму його поетичного генія. Та любові Тараса до України було стільки, що вистачало і на римовані рядки, і на фарби, і ніщо не могло завадити йому переносити цю любов на папір. Дехто з сучасних мистецтвознавців вважає малюнки Шевченка надто академічними, інші вбачають в них тільки індивідуальну манеру автора. Дослідники часто порівнюють його твори з роботами Альбрехта Дюрера, Рембрандта, шукають подібності з іншими художниками, визнають його як основоположника новітнього гравірувального мистецтва у Східній Європі.
Тарас Шевченко залишив понад 1200 творів — малюнки, акварельний та олійний живопис, гравюри тощо. Багато уваги приділяв портретному жанру, зокрема його вважають одним із художників, які намалювали найбільшу кількість автопортретів. Життєві обставини не дали на повну силу розкритися його малярському хисту, проте він завжди намагався відточувати свою майстерність, прагнучи до більшої досконалості власних робіт.
Тож наша рубрика “Тарас Шевченко і образотворче мистецтво” має на меті ознайомити вас із літературою, яка досить повно розкриває аспекти малярської творчості великого Кобзаря, відстежує нерозривний зв'язок його біографії із тематикою композицій та містить об'ємний мистецтвознавчий аналіз більшої кількості картин художника.
Сподіваємось, що ця література допоможе вам зрозуміти, чому Тараса Шевченка називають одним із визначних майстрів дев'ятнадцятого століття.





 

Календар подій

     1 2 3
4 567 8 9 10
11 12 131415 16 17
18192021222324
25262728293031