Сайт Відділу документів з мистецтва є частиною бібліотечного порталу lib.kherson.ua
Новини
26.03.2019 12:27

«Монолог актриси» у стінах Гончарівки
Напередодні Міжнародного дня театру Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. Миколи...

26.03.2019 11:08

«Весняна чудасія» у Гончарівці триває
Скільки ж на планеті існує свят! Основні, безумовно, всім відомі. Відзначають їх у всьому світі та ще...

25.03.2019 07:31

Знайомтеся – його величність фортепіано
Кожна річ має свою історію, є вона й у фортепіано. Знати її, безсумнівно, не тільки цікаво, але й корисно....


Гість | Увійти
Версія для друку
Новини > Улюблений жанр – українська романсова лірика

Улюблений жанр – українська романсова лірика

13.08.2018 06:42

Український романс посідає чільне місце у мистецькій скарбниці народів світу. Інколи він нагадує музичне оповідання, маленьку трагедію, інколи – запис у щоденнику або майстерно написане есе.

Термін «романс», що походить від іспанського romance, тобто пісня, яка виконується зрозумілою народові мовою, набув загальноєвропейського поширення з XVIII ст. Першим з українських композиторів цей термін використав Д. Бортнянський. Відомий майстер хорових концертів, оперної, симфонічної та камерно-інструментальної музики, написав декілька романсів, що були надруковані 1793 року. Поширювались зразки сольної пісні з інструментальним супроводом, авторами яких нерідко були студенти колегіумів, Київської академії, регенти-кріпаки, кобзарі, лірники, торбаністи.

Популярність української пісні-романсу ширилася світом. На тему пісні-романсу С. Климовського «Їхав козак за Дунай», яка стала популярною у Польщі, Чехії, Німеччині, Австрії, Франції, Англії та інших країнах, створювалися варіації, обробки для фортепіано, арфи, гусел, гітари. Цю українську мелодію використали у своїй творчості Л. Бетховен, К. Вебер, М. Дальвімар.

Як жанровий різновид, пісня-романс розвивалася протягом усього XIX ст. Творчо обдаровані люди створювали на слова відомих українських поетів яскраві мелодії, що передавались з вуст в уста, фіксувались у рукописних і друкованих збірках, журналах, редагувались професійними музикантами і композиторами.

Наскрізною лінією в українському романсі проходить ідея єдності народного, суспільного і особистого.

Відділ мистецтв запрошує шанувальників цієї чарівної гілки вокальної лірики. У нас ви зможете і почути, і проспівати найулюбленіші мелодії солоспіву. Також ви маєте можливість, не виходячи з дому, скористатися добіркою деяких відомих пісень-романсів на нашій "Книжковій полиці".

Вхід