19 січня – Хрещення Господнє. Чи варто купатися в ополонці?
Хрещення – це велике церковне свято, яке відзначається 19 січня. Цей день символізує очищення душі й тіла від гріхів, тому є одним з найголовніших і важливих свят у православних християн. І навіть люди, які не відвідують церкву, цього особливого дня набирають святу воду та святкують.
Святкування Хрещення Господнього встановлено на честь дати, коли Іван Хреститель хрестив у річці Йордан тридцятирічного Ісуса Христа. Під час обряду на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба, і в той самий час небесний голос вимовив: «Це Мій улюблений Син, в якому Моє благовоління».
На згадку про те, що Спаситель Своїм Хрещенням освятив воду, є водосвяття, тому в народі день і називають Водохреща. Вважається, що сьогодні, від опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні недуги. Здавна в народі освячену цього дня воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжко хворим, нею освячують храми, домівки й тварин. Залишається загадковим той факт, що вода з Водохреща не псується, не має запаху і може зберігатися тривалий час.
Слова «хрещаю», «хрещу» в перекладі з грецької означають «занурюю у воду». Вода – початок життя. Саме з води, заплідненої животворящим Духом, зароджуються всі живі істоти.
Та чи варто купатися цього дня в ополонці? Що стосується купання в ополонці 19 січня, то це гарна традиція, але останнім часом вона дещо втрачає справжній сенс. Священнослужителі дуже жалкують, що зараз у свято Хрещення багато хто прагне не в храм на службу, а до ополонки, тому що це стало модним обрядом. Деякі люди вважають, що, занурившись у Йордані, вони змивають усі гріхи, накопичені за рік. Таке судження не так щоб хибне – воно блюзнірське. Тож традиція купання в холодній ополонці 19 січня не є загальнообов'язковою.
Народні прикмети 19 січня. Якщо на Водохреща суворий мороз – рік буде плідним. У народі навіть склали з цього приводу приказку: «Коли Водохресний мороз над Стрітенським та Різдвяним верх візьме, чекай врожайного року». Зоряна ніч на 19 січня віщує літом багатий врожай ягід і гороху.
За більш детальною інформацією щодо особливостей святкування Водохреща в Україні звертайтеся до відділу мистецтв. Ми запропонуємо вам багато літератури з народознавства.