50 років «Червоній руті». Пісні, яка стала неофіційним гімном України
«Червона Рута» – одна з найпопулярніших українських пісень, яку безліч разів переспівували відомі українські, російські, а також світові зірки естради. За 50 років свого існування легендарна пісня відомого композитора Володимира Івасюка облетіла всю Землю і завоювала світову славу, а також мала довгу історію інтерпретацій.
Пісня «Червона рута» була написана ще в 70-х роках минулого століття. Ідея написання «Рути» з’явилася в Івасюка після прочитання книги українських коломийок. В одному з віршів було згадано образ дивної квітки, який відразу запав у душу Володимиру, і він почав шукати подробиці про міфічну рослину. Одна стара жінка розповіла йому, що за легендою рута цвіте тільки один раз на рік, і тим, хто її побачить, вона дарує вічну любов.
Володимир Івасюк був дуже романтичною людиною. Свою «Червону руту» він присвятив і подарував одногрупниці Марії Соколовській, в яку був таємно закоханий. У своїх інтерв’ю Марія розповідала, що Володимир показав їй перший варіант пісні ще в 1968 році. А через два роки її вже співав весь СРСР.
«Коли він мені її вперше заспівав, вона полонила мою душу. Це був справжній гімн любові»,– згадує Марія.
Перше публічне виконання пісні «Червона рута» (солісти – Василь Зінкевич і Назарій Яремчук) відбулося на сцені Чернівецької філармонії в жовтні 1970 року під час творчого звіту обласної спілки композиторів. Пісню виконав Вижницький ансамбль «Смерічка».
«Червона рута» стала піснею року в СРСР на Всесоюзному конкурсі «Пісня-71». Кульмінація популярності пісні трапилася в момент, коли «Руту» виконала Софія Ротару. Знаково, що у цьому ж 1971 році було знято музичний фільм «Червона рута», в якому звучали пісні Івасюка. Це був перший український музичний фільм, який мав величезний успіх. У фільмі розповідається історія про ніжну і чисту любов дівчини з Карпат і донецького хлопця. Ротару і Зінкевич стали головними героями.