Архітектурні стилі в Україні

«Архитектура — тоже летопись мира: она говорит тогда,

когда уже молчат и песни, и предания»

Гоголь Н.В.

Твори мистецтва - безцінне надбання людства, без якого неможливо уявити собі світову культуру. Важливе місце в цьому посідає архітектура — це «кам'яний літопис світу», в якому втілилися провідні ідеї минулого і сучасності, колективний геній народів, їх слава і гордість.

Кожен народ пишається культурними досягненнями своїх предків, оскільки в них він бачить не тільки своє минуле, а й сучасне і майбутнє.

Архітектура України озвучена дзвонами. Історія храмового будівництва відображає злети і падіння, війни і періоди духовного зростання від Київської Русі до наших років. Кожній школі архітектури - Галицькій, Волинській, Чернігівській - властивий особливий характер. Старовинні храми несуть риси впливу візантійського і романського стилів, готики, бароко і ренесансу. Але в різноманітності шкіл, епох і стилів  українська архітектура є унікальною.

Наша віртуальна виставка складається з трьох розділів: "Стиль архітектурних ансамблів", "Видатні зодчі України", "Подорож Херсоном", а також зі слайд-презентації "Європейські стилі в українській архітектурі". Книги цих рубрик допоможуть Вам вивчити історію архітектури нашого краю, ознайомитися з розмаїттям її стилів та видатними українськими архітекторами.

1. СТИЛЬ  АРХІТЕКТУРНИХ  АНСАМБЛІВ

Місто подібне до живого організму: його вигляд змінюється з кожним роком. Відмирають застарілі «клітини» - елементи міської забудови, виникають нові - місто росте. Нових рис набувають вулиці, площі. Найдовше зберігається планувальна структура міста, проте і вона з часом стає іншою.

Так чим же міста відрізняються одне від одного? Кожна епоха залишає в архітектурному обличчі міста особливості того чи іншого стилю, який відображає риси, властиві певному періоду. Наприклад, неправильно говорити про те, що Миколаївський костьол у Києві побудований в готичному стилі, оскільки  готичний стиль був властивий лише Середньовіччю. У даному випадку правильніше сказати, що костьол побудований у формах готичного стилю.

Ця рубрика розкриває історію української архітектури як однієї з ланок світового архітектурного процесу. Також розглядаються стильові особливості різних періодів.

 

2. ВИДАТНІ ЗОДЧІ УКРАЇНИ

Архітектурна спадщина В. Городецького, О. Тація, Й. Каракіса, П. Альошина, - яскрава й неповторна сторінка в історії архітектури України. Інтерес до величних храмів, вишуканих палаців і маєтків, виставкових павільйонів, музеїв з плином часу не згасає, бо в них закладено те, що можна з повним правом віднести до мистецтва найвищого гатунку. Із книги даної рубрики ви зможете дізнатися про життя і творчій шлях найвидатніших українських зодчих.

3. ПОДОРОЖ  ХЕРСОНОМ

Історія Херсона налічує понад 230 років. Місто є центром Херсонської області, яка розкинулася в Таврійських степах на півдні України, в гирлі могутнього Дніпра-Славутича, серед степових просторів, скіфських курганів, зелених виноградників і полів стиглої пшениці.

Йдучи вулицями та провулками старого Херсона, можна вивчати історію архітектури нашого славного міста. Різні стилі створюють неповторну "музику в камені", повертаючи уяву в минулі часи. Сьогодні Херсон продовжує будуватися і мінятися, з'являються багатоповерхові будинки, нові вулиці і проспекти.

Гортаючи сторінки книг Ви побачите репродукції, малюнки та фотографії старовинних будинків, які стали пам'ятками архітектури, величні храми та собори, побудовані у різноманітних стилях. Ви дізнаєтеся назви головних вулиць і навіть зможете здійснити уявну прогулянку по Херсону та оцінити неперевершену красу і складність побудови деяких будинків. В усьому цьому Вам допоможуть наші книги.

ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ

1. Лебедєв Георгій. Національна своєрідність архітектури //Образотворче мистецтво. -  1989. - №1. -  с. 27-29.

2.Чепелик Віктор. Майстер корабля архітектурного відродження //Архітектура України. -  1991. -  №5. -  с. 33-39.

3. Кричевський Василь. Розуміння українського стилю //Народне мистецтво. -  2010.-   №3-4. -   с. 8-9.

4.Сластьон Опанас. До відродження українсь­кого архітектурного стилю //Народне мистецтво. -  2010. -  №3-4. -  с. 10-17.

5. Вечерський Віктор. Архітектурні пам'ятки, пов'язані з діяльністю в Україні Св. Дмитрія  Ростовського //Народне мистецтво. -  2010. -  №3-4. - с.18-22.

6. Кияниця Микола. Українське барокко як явище світової культури //Образотворче мистецтво. -  1990. -  №4. -  с. 30-32.

7. Лебедєв Георгій. Український архітектурний стиль (середина XIX - 80-і роки XХ ст.) // Київ­ська старовина.- 2000. -  №3. - с. 81-99.

8.Чепелик Віктор. Внесок художників у формування українського архітектурного стилю початку XX століття // Образотворче мистецтво. - 1997. -  №1. -  с. 66-69.

 

ЕЛЕКТРОННІ ВИДАННЯ

1. Золоті сторінки української культури [Электронный ресурс] /Ін-т культурології акад. мистец. України; ідея, концепція, розробка і координація проекту здіснена авт.: Ю.П. Богуцьким [та ін.], ред. В. Снєгур, дизайн О. Тищук. – Електрон. текст дан. Електрон. граф. дан. (461МБ). - [К].: Інфодиск, [200-].

Т. 2 /пер. Л. Синяк. -  [200-].

2. Херсон ювілейний -230 [Электронный ресурс] = Anniversary Kherson- 230 : 1778-2008 / Центр електрон. інформ. технологій "Інфо-Регіон" ; голов. ред. Н. М.  Янкевич, пер., ред. текста: І.  Кудіна, Н.  Карпенкова, О.  Мазур, дизайн, компоновка, прогр. структура диску П.  Янкевич, фотогалереї: Н. М. Янкевич та ін. - Электрон. дан. ( размер: 478 МБ). - Херсон : Інфо-Регіон, 2008. - 1 эл. опт. диск (CD-DV) : цв., зв. + 1 бр. - Систем. требования: OC: Windows 98SE, Me, XP; Процессор: PIII-63MHz; Відеокарта: SVGA 8Mb; ОЗУ: 128 Mb.

 

ІНТЕРНЕТ-ПОСИЛАННЯ

Коментарі

Anonymous
07.02.2012 18:24

о
Бібліотекар
22.11.2011 12:30

Дякуємо Вам за зацікавленість нашою віртуальною виставкою. Ми звернули увагу на Ваші зауваження. Ці помилки пов'язані із технічними проблемами, про які повідомлено веб-майстру.
Anonymous
19.11.2011 21:19

Шановні! Ви коли представляєте матеріал, то, будь-ласка, хоча б читайте!!! Безліч помилок, особливо на сторінці "Путешествия по Херсонщине": видно, що як відсканували анотацію, так і виставили, навіть не відредагувавши?!! 

Напишіть свій коментар

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930