Головна Новини Батик. Давнє, але актуальне мистецтво

Батик. Давнє, але актуальне мистецтво

16.06.2020 16:06

Зараз як ніколи популярні яскраві й химерні принти на тканині. Модні тенденції все більш прихильні до розписаних тканин. А якщо малюнок на цих тканинах ще й виконаний самостійно, то це не тільки реалізація творчих здібностей, а й ексклюзивна річ.

Це дуже давнє художнє ремесло з'явилося ще в Китайській імперії тисячоліття тому. Відомий китайський шовк фарбували в цій техніці, отримуючи зразки, що приголомшують своєю красою! У різних країнах техніка батика, або нанесення малюнку на тканину, має свої особливості, але в будь-якому випадку використовують воду та віск.

Батик (batik) – індонезійське слово. У перекладі – «крапля воску». На тканину – шовк, бавовну, шерсть, синтетику – наноситься фарба. Для отримання чітких ліній використовується спеціальний закріплювач, так званий резерв (наприклад, для гарячого батику – віск, для холодного – гумовий клей).

Жителі африканських країн – Нігерії та Сенегалу – використовують техніку батика ось уже протягом 1500 років. Замість воску для нанесення візерунку на тканину вони використовували пасту з борошна, маніоки, рису та квасців (сульфату заліза), зварених разом.

Широке поширення розпис на тканині отримав в Індії та Японії. У кожній з країн зображували на полотнах властиві їй візерунки: Японія відрізнялася широким поширенням вузликової техніки батика, Індія використовувала штампи з дерева й пензлі.

Але небувалої досконалості у техніці батика досягли індонезійці. Місцеві майстри створювали справжні витвори мистецтва, на які могли йти цілі роки. Одяг із розписом в техніці батика носили виключно люди аристократичного походження, які іноді самі розписували тканину.

Індонезійці вкладали глибокий сенс у це мистецтво, вони вважали, що створені власноруч полотна мають магічну силу, а сам процес був частиною ритуалів поклоніння богам. Кожна індонезійська дівчина повинна була мати в своєму приданому річ, розписану своїми руками. Сьогодні жителі о. Ява носять одяг, виготовлений цією технікою, для них вона абсолютно природна, але ті, хто приїжджає до Індонезії, не перестають захоплюватися речами з майстерним розписом, в які вдягнені місцеві жителі.

Знаменитий Шовковий шлях поширив ці твори по всьому світі. До XVII століття батик досяг Європи, де пізніше були винайдені нові способи роботи з тканиною й воском, що дозволили вивести техніку на новий рівень. До XIX століття розписні тканини стали виготовляти скрізь. Традиційним способам на зміну прийшли нові, які значно полегшують процес нанесення малюнка на тканину.

Загадковий, квітчастий, яскравий батик все більше завойовує серця. Тільки за останній рік у соціальних мережах значно збільшилася кількість особистих сторінок про батик, фотографій у галереях і майстер-класів. На сайтах майстринь містяться прекрасні хустки й панно, шарфи й сукні, виконані в техніці батика. Він став справжнім мистецтвом, і багато колекціонерів мають велику кількість шовкових шедеврів.

Джерело:
Хакимова, Г. А. Искусство, расписанное каплей / Г. А. Хакимова. – Текст: непосредственный // Молодой ученый. – 2016. – № 12 (116). – С. 988-990. – URL: https://moluch.ru/archive/116/31689/ (дата обращения: 12.06.2020).

У відділі мистецтв організовано книжкову виставку-вернісаж «Чарівна магія батика», з якою після відновлення звичайного режиму роботи бібліотеки зможе ознайомитися кожен бажаючий. На ній представлені видання, що допоможуть дізнатися більше про це мистецтво. Майстри знайдуть прості й зрозумілі інструкції зі створення робіт, відомості про матеріали та основні види технік, поради щодо створення власних шедеврів, а також велику кількість ілюстрацій і біографії людей, які досконально володіють технікою батика.

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930