День акварелі. Розкриваємо секрети техніки
Сьогодні відзначаємо Міжнародний день акварелі!
Ініціатором започаткування цього свята став мексиканський художник-аквареліст Альфредо Гуаті Рохо (1918-2003). Переконаний у тому, що акварель здатна якнайкраще передавати красу світу, у 2001-му він запропонував щорічно проводити Міжнародний день акварелі. І багато в чому завдяки саме його зусиллям у ІІ половині XX століття відродився інтерес до цієї техніки живопису. Він заснував Товариство акварелістів Мексики, Музей акварелі, а потім сприяв поширенню подібних спільнот в інших країнах.
Створенню ж акварелі ми завдячуємо Китаю, де вона з'явилася у ІІ столітті, одразу після винаходу паперу. Незабаром фарба стала відомою і в Японії, і ніколи не втрачала своєї популярності в обидвох країнах. Аквареллю там малювали на шовку, дереві та інших матеріалах. А в Європі ця техніка живопису поширилася значно пізніше: у XIII столітті.
Вважається, що попередниками акварельного живопису в Європі є фрески, розписані по сирій штукатурці.
Однією з найзнаменитіших акварельних робіт у світі є «Заєць» (1502) відомого художника епохи Ренесансу Альбрехта Дюрера, який зробив значний внесок у розвиток техніки на Заході.
Не завжди майстри акварелі прагнули до легкості та деякої «розмитості». Аж до XVIII ст. промальовування деталей, особливо переднього плану, було каноном, від якого немагалися не відходити. Наприкінці XIX ст. два чудові англійські художники – Томас Гертін і Вільям Тернер – вирішили порушити це уявлення про живопис. Вони відмовляються від активного промальовування переднього плану, і в їхніх картинах є саме та акварельна легкість і прозорість, до якої ми прагнемо зараз.
А ви помічали, що у професійних акварельних палітрах немає білого кольору? Так, біла фарба буває тільки в дитячих наборах, але не для справжніх художників. Адже задля отримання білих частин картини майстри просто не зафарбовують їх. Цей прийом здається простим лише на перший погляд, насправді він вимагає великого досвіду та акуратності.
Обов’язково бережіть свої акварелі! Професійні картини, щоб не вигоріти на сонці, можуть виставлятися тільки за слабкого освітлення, на них не повинні потрапляти прямі сонячні промені.
Акварель – техніка тонка та складна. А вищий пілотаж – прозорість. Одні досягають її розмитістю країв фарби чи контрастом. Інші – англійською багатошаровою технікою, яка майже не використовується в наш час.
Дивитися на ніжні акварелі – це справжня арттерапія… У нашій добірці фантастичних акварелей присутні роботи відомих сучасних художників-херсонців: Олександра Бережного, Світлани Юр'євої, Яни Голуб'ятникової.
Вітаємо усіх причетних до цього мистецтва!
Майстер-клас від херсонської художниці Світлани Юр'євої