Головна Новини Горчинський Анатолій Аркадійович український композитор, співак, режисер: до 100 - річчя від дня народження

Горчинський Анатолій Аркадійович український композитор, співак, режисер: до 100 - річчя від дня народження

22.07.2024 14:02

Анатолій Горчинський народився 22 липня 1924 року в м. Фастів Київської обл. у родині службовців Горчинського Аркадія Аполінарійовича і Грішиної Тетяни Павлівни. Згодом сім’я переїхала у місто Нікополь Дніпропетровської області. Коли Анатолію було 14 років, його батька заарештували, а згодом розстріляли як ворога народу. Анатолій з родиною повернувся назад у Фастів. Коли почалася війна, юнак саме закінчував десятирічку. У 1943 пішов на фронт. Служив у підрозділі спецзв’язку до самої перемоги. Після закінчення війни, маючи досвід роботи керівника шкільного ансамблю пісні й танцю, Горчинський очолив художню самодіяльність на заводі у місті Фастові. А отримавши перше місце за спектакль «Шляхи-дороги» на огляді самодіяльних театрів, вирішив здобути фахову освіту.

Невдовзі він вступив до Київського інституту театрального мистецтва імені Карпенка-Карого на режисерський відділ. Анатолію поталанило навчатися в класі славетного Мар’яна Михайловича Крушельницького, який порадив йому об’єднати режисуру і музику. В інституті хлопець познайомився та подружився з такими відомими нині акторами та режисерами, як Ада Роговцева, Еліна Бистрицька, Костянтин Степанков, Сергій Данченко.

Як режисер, Анатолій Аркадійович  поставив у театрах Львова, Рівного, Хмельницького, Тернополя, Запоріжжя, Кишинева, Чернівців, Луцька, Києва  - 108 вистав. До значної частини з них він написав власну музику і пісні. Зокрема у Львівському академічному українському драматичному театрі ім. М. Заньковецької - 22 вистави (серед них — «Веселка» М. Зарудного, «Моя сім’я» Е. де Філіппо , «І один у полі воїн» Ю. Дольд–Михайлика, Шельменко-денщик» І. Квітки-Основ’яненка. У Тернопільському драматичному театрі імені Тараса Шевченка - 43 вистави (серед них — «Таке довге, довге літо» М. Зарудного, «Чорноморці» М. Лисенка, «Гріх і покаяння» І. Тобілевича, «Дамських справ майстер» М. Старицького).  Його останні постановки: «Як наші діди парубкували» В. Канівця, «Сім'я злочинця» П. Джакометті, «Черниця і спокусник» І. Тогобочного, «Сільва» І. Кальмана.

Крім театру був у житті митця ще один жанр – піснетворця й барда, з яким він не розлучався до останніх днів. Мало хто знає, що з усіх його 350 пісенних творів, майже третина – це з театру. Більшість пісень А. Горчинського про найрідніше в житті людини – любов, батьків, красу рідного краю. Досить згадати «Троянди на пероні», «Свята ніч», «Чужая милая», «Зачекайте літа», «Червона троянда» ,«Приїжджайте частіше додому», «Вальс», «Зацвіла любов», «Мій тато», «Загадкова жінка» та, звичайно ж «Росте черешня в мами на городі». Ця пісня стала однією із найулюбленіших в народі. Авторитетні музикознавці включили її до 100 найкращих українських пісень ХХ століття. Вона й принесла композитору всенародну славу. Пісня побачила світ у 1991році, коли в руки до Анатолія потрапила збірка віршів поета М. Лукова. Його звабив текст «Росте черешня в мами на городі», який був не пісенним, тож Горчинський сам дописав приспів «Мамо! Мамо! Вічна і кохана. Ви пробачте, що був неуважний…».

22 липня 2007 року композиторові виповнилося б 83 роки. До своїх останніх днів, як розповіли його друзі, він мріяв про постановку ще однієї вистави. Завжди, коли був у театрі, говорив про це. Анатолій Горчинський відійшов у Вічність 6 січня 2007р., назавжди залишившись у нашій пам'яті як відомий композитор, режисер, виконавець пісень, народний артист України. Похований на міському кладовищі біля с. Підгороднє неподалік Тернополя. У серпні 2011 року на Алеї зірок у Тернополі було відкрито зірку Анатолія Горчинського. А у жовтні того ж року вийшла книга спогадів про режисера і співака з лаконічною назвою «Люблю – і все!». Підготувала та упорядкувала це видання дружина артиста – Олена Горчинська. До книги, окрім її спогадів увійшли теплі слова про Маестро багатьох поетів, артистів, із якими він дружив та працював. Його називали унікальним явищем в українській культурі, найвідомішим бардом другої половини ХХ століття, патріархом української естради.

Пам'ятаємо... Дякуємо за українську душу в піснях.

Інтернет-посилання:

Література:

  1. Горчинський А. Росте черешня в мами на городі… [Ноти] / А. Горчинський. – Тернопіль : Збруч, 1998. – 112 с.

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930