Лялька-мотанка: історія та майстер-клас
Лялька-мотанка (або вузликова лялька) є прадавнім сакральним оберегом народів світу. Їй вже майже 5000 років, а з’явилася вона відтоді, як почали вирощувати льон.
Назва «мотанка» походить від слова «мотати», тобто виготовляти з тканини вузликову ляльку, не використовуючи голку та ножиці.
Мотанка – символ добробуту. Вони відрізняються від звичайних ляльок «пустим» обличчям. Наші предки вірили, що саме через обличчя до ляльки можна прив’язати душу людини, або зурочити когось недобрим оком.
За видами мотанки можна поділити на три групи: обрядові, оберегові й ігрові.
Обрядову ляльку виготовляли до певних свят і називали відповідно: Коляда, Весільна, Масляна, Вербниця, Веснянка, Пасхальна, Купавка тощо.
Оберегові мотанки створювали для певної функції: на вагітність і здоров’я, на добробут і багатство, на злагоду, успіх і щастя. У середину таких ляльок закладали цілющі трави, а іноді й монети.
Ігрові ляльки для дітей були не тільки забавками, а й допомагали розвивати дрібну моторику, а також формували необхідні навички. Наприклад, майбутнього материнства у дівчаток.
Важливу роль у виготовленні ляльки-мотанки відігравали кольори:
Більш детальну інформацію про ляльку-мотанку ви зможете знайти у виданнях, що зберігаються у відділі мистецтв. А ще ми пропонуємо стати учасником нашого майстер-класу з виготовлення ляльки-мотанки-Берегині просто зараз!