Найяскравіша постать доби модерну в українському мистецтві
7 вересня 1875 року (144 роки тому) у Києві народився український живописець, педагог та громадський діяч Олександр Олександрович Мурашко (1875 – 1919).
Олександр Олександрович прожив яскраве і цілеспрямоване життя. Він був близько знайомий з багатьма прогресивними людьми своєї епохи, і це наклало відбиток на всю його творчість, визначило погляди на мистецтво, скерувало громадську діяльність.
Творче життя Олександра Мурашка тривало трохи більше 20 років, але ж яким насиченим пошуками воно було, яку складну й цікаву еволюцію він встиг пройти, розкривши свій самобутній і запальний талант живописця, пустивши глибоке коріння в художню культуру України.
В українському мистецтві тієї доби Мурашко грав роль новатора, художника, який утверджував нові мистецькі цінності. Відкриваючи шлях до насиченого кольору, пленеру, сонячного світла, він вирішував ці проблеми із справжнім розмахом і широтою, могутньо і сильно, як, мабуть, ніхто до нього з тогочасних митців. Об’єктом його мистецтва завжди було сучасне для нього життя народу в духовно здорових і поетичних аспектах свого буття, у характерних і типових його проявах.
Мурашко був справді національним художником, творчість якого напоєна барвами його рідної землі, пронизана сонцем України. Звернувшись до європейського художнього досвіду та водночас до національних традицій, він витворив неповторний власний стиль, що вмістив ідеали та світогляд митця. Перейнявши все найкраще з нових художніх досягнень своєї доби, Олександр Мурашко зробив величезний внесок в українське мистецтво початку ХХ-го століття й навічно залишився в сузір’ї кращих його майстрів.
У відділі мистецтв Гончарівки зберігаються видання, які відкриють для вас сторінки життя і творчості цієї видатної особистості.
Коментарі