Головна Новини Неймовірний Рєпін

Неймовірний Рєпін

05.08.2019 09:57

Цього року виповнюється 175 років від дня народження Іллі Рєпіна (5 серпня (24 липня) 1844 – 29 вересня 1930 рр.). Він прожив довге життя, життя людини, що повністю була віддана своїй справі. Його величезний живописний талант був визнаний усім світом, а його твори зайняли важливе місце в світовій спадщині реалістичного живопису ХІХ століття. Картини Рєпіна – цілі світи, які пережили їх творця і живуть своїм самостійним життям, в серцях і умах мільйонів.

Ілля Рєпін народився в маленькому українському місті Чугуєві, недалеко від Харкова. Рано виявивши схильність до малювання й отримавши за допомогою місцевих живописців перші, але досить впевнені навички володіння пензлем та олівцем, дев'ятнадцятирічний юнак приїжджає до Петербургу, щоб навчатися в Академії мистецтв. Через деякий час Рєпін тісно пов'яже свою творчу долю з реалістичним рухом у живописі, відомим в історії мистецтва як передвижництво (за назвою Товариства пересувних художніх виставок, що виникло в 1870 році).

В кінці 1870-х років Рєпін почав працювати над картиною з історії Запорізької Січі середини ХVII століття – «Запорожці пишуть листа турецькому султану». Історичний переказ про те, як запорожці – вільні козаки – на веління турецького султана Махмуда IV добровільно здатися відповіли зухвалим листом, став потужним творчим імпульсом для Рєпіна. Його дитинство та юність минули в Україні, тож він добре знав народну культуру. В результаті художник створив роботу величезного значення, в якій з винятковою експресією була розкрита ідея свободи народу, його незалежності, гордого козацького характеру і його відчайдушного духу.

Ілля Юхимович відіграв велику роль у розвитку українського образотворчого мистецтва кінця ХІХ – початку ХХ ст., у створенні художніх шкіл та музеїв. Дружив і співпрацював з багатьма відомими українськими художниками та діячами культури.

Окремою сторінкою в творчих зв'язках Рєпіна з українським мистецтвом, з українською культурою є участь художника в музейному будівництві в Україні. Про це свідчать листи з Харкова, Катеринослава (нині – Дніпро), Києва, Миколаєва та Херсона. Його неодноразова допомога була більш істотною, ніж передача в дар того чи іншого власного твору. Художник всіляко сприяв створенню художніх музеїв у Миколаєві (Художній музей ім. В.В.Верещагіна), Херсоні (Музей витончених мистецтв) та інших містах України.

Глибока народність творчості Іллі Юхимовича Рєпіна, його постійна й серйозна увага до справ української художньої культури, надзвичайна чуйність до людей, незмінне бажання бути корисним кожному, хто шукає його підтримки чи допомоги, – все знаходило гарячий відгук у серцях українських вчених, артистів, художників, вчителів, громадських діячів, студентів, ремісників.

Будучи відомою й далеко не бідною людиною, Ілля Юхимович вважав, що добре ставлення та вегетаріанська їжа здатні зробити людей добрішими, й завжди намагався допомогти ближньому.

Останні 30 років життя Рєпін провів у Фінляндії, в своєму маєтку Пенати в Куоккале. Він продовжував працювати, хоча вже не так інтенсивно, як раніше. В останні роки він звернувся до біблійних сюжетів. У Куоккале Рєпін написав мемуари. Ряд його нарисів увійшов до книги спогадів «Далеке близьке».

Запрошуємо всіх, хто цікавиться біографією та творчістю геніального художника, до відділу мистецтв Гончарівки, де організовано книжково-ілюстративну експрес-виставку «Неймовірний Рєпін». Ви зможете вкотре насолодитися творчістю знаменитого портретиста, а також дізнаєтеся багато цікавих фактів про цього неординарного художника, якого називають «містичним»...

 

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930