Олександр Довженко – культова особистість світового кіно
Сучасники Олександра Петровича Довженка (1894 – 1956) стверджували, що ніхто не бачив його пасивним, байдужим або ж заспокоєним і розслабленим. Його звичайний стан – незмінна висока душевна напруга. Зовні стриманий, він завжди був немов наелектризований, готовий до невідкладної дії, до неймовірного злету фантазії. Ті, хто знав митця, казали, що до такої людини, як Олександр Петрович, хотілося прийти, бути поруч. У його присутності люди ставали кращими.
Він був мрійником і фантазером. Остап Вишня казав, що Довженко «завжди говорив не про те, що було, і не про те, що є, а про те, що колись буде». Мріяв усю землю перетворити на розкішний квітучий сад. Його називали «живим акумулятором ідей». Мав пристрасть усе вдосконалювати, покращувати. Виношував план архітектурної реставрації та забудови Києва, створив проект архітектурного оформлення Дніпра, проектував пам’ятники видатним діячам.
Йому був лише рік, коли брати Луї Жан та Огюст Люм’єри вперше продемонстрували в Парижі диво технічної думки – «рухливі фотографії». Це було народження кінематографа у світі. А в Україні саме він, Олександр Петрович Довженко, підніме це мистецтво до найвищого рівня. Неповторний Чарлі Чаплін зазначав: «Слов’янство поки що дало світові в кінематографії одного великого митця, мислителя і поета – Олександра Довженка».
Дивитися сьогодні його фільми важко, бо сучасні технічні досягнення затьмарюють чорно-білий шедевр, але ж і сьогодні вони вражають силою, лаконізмом, правдивістю й талантом автора. На міжнародній виставці у Брюсселі (Бельгія) 1958 року Довженка було визнано як одного з десяти провідних митців світової кінотворчості за всю її шестидесятирічну історію, а його фільм «Земля» – одним з кращих фільмів усіх часів і народів. Довженко посів почесне місце генія українського народу, людини, яка любила в усьому красу й гармонію, яка намагалася творити вічне й величне там, де важко було навіть просто виживати. Тому насолоджуймося яскравою й неповторною творчістю митця й не забуваймо Довженкове: «Життя прекрасне, інакше люди давно би вже зневірилися в ньому!»
11 вересня з нагоди 125-річного ювілею нашого видатного письменника, кінорежисера, художника, класика світового кінематографу Олександра Довженка відділ мистецтв запрошує усіх бажаючих переглянути його фільми з фонду відділу, які є неоціненним скарбом світової кінематографії.
Коментарі