Головна Дозвілля та розвиток Це цікаво! Історія книжкової закладки та її види

Історія книжкової закладки та її види

Винахід у XV столітті у Західній Європі друкарства та поступове насичення ринку робило книгу дедалі доступнішою. Перетворившись з одиничного рукописного твору на тиражний друкований продукт, книга, як і раніше, коштувала дуже дорого, тому до кожного екземпляра ставилися дуже дбайливо.

Книжкова закладка, виконуючи утилітарну функцію, допомагала не тільки запам'ятовувати чи швидко знаходити потрібну сторінку тексту, а й елементарно працювала на поліпшення збереження конкретного екземпляра видання (сторінки не горталися читачами без потреби).

Ще з часів рукописної книги закладка виконувала не тільки функціональну, а й естетичну функцію, при цьому майстри найчастіше продумували її дизайн у поєднанні з майбутньою або готовою палітуркою книги.

У XV-XVI століттях набули поширення закладки-реєстри вид закладок у вигляді невеликого язичка (зі шкіри, пергаменту, тканини), прикріпленого до краю вибраних аркушів книги та виступаючого, як правило, за межі бічного обрізу, що давало можливість легко відкривати книгу в потрібному місці.

Зовнішній вигляд реєстрових закладок, виготовлених своїми руками, був різним: у вигляді стрічок, вузликів із ниток, петель.

Закладки «паварозами» – це закладки, що є конструкціями з декількох стрічок, шнурів, тасьми, прикріплених до тримачів найрізноманітнішої форми. Ними можна закладати кілька сторінок одночасно, що було зручно під час читання, наприклад, релігійної літератури.

Закладка «лясе» – закладка, яку в XVII столітті палітурники почали конструктивно включати до книги, прикріплюючи одну або кілька стрічок до корінця книжкового блоку чи нижньої палітурки.

Масове виробництво закладок починається після 1860 року. Ринок заповнювався шовковими закладками машинного виробництва. Пропонувалися закладки на всі випадки життя, з усілякими привітаннями, побажаннями друзям та близьким, висловом подяки, словами любові та співчуття, текстами молитов. Спочатку їх виготовляли з тканини, але незабаром перейшли на більш дешеві та технологічні матеріали – картон і щільний папір. Це була вже тиражна продукція, не дуже дорога і доступна.

Нове життя книжковій закладці забезпечив розвиток друкарських технік. Дешевизна та барвистість паперових закладок зробили їх дуже популярними серед зростаючої кількості читачів. Закладка від цього часу стала самостійним носієм інформації. Їх використовували для анонсування книг, подій, для реклами фірм та товарів, для пропагандистських акцій і просвітницьких ідей.

Технічні закладки. Час наукових відкриттів не оминув і цей книжковий аксесуар. У 1890 році німець М. Кінле запатентував першу технічну закладку. Вона являла собою металеву пластинку з косим прорізом, в яку просувався куточок необхідної сторінки. Формою вони нагадували ножі для розрізання паперу. З боку рукоятки робилися виїмка або накладна деталь для затиску сторінки. Рукоятки прикрашалися гравіюванням, литтям, часто у поєднанні зі слоновою кісткою, ебеновим деревом, перламутром. Іноді зустрічалися і кумедні написи: «Ось твоя сторінка» чи «Я заснув тут».

Закладки-прищіпки. Це закладка-смужка з тканини та паперу з приклеєними на кінцях маленькими плоскими магнітами. Вони притягувалися один до одного крізь папір, а зігнута вдвічі смужка тримала потрібну сторінку. Їх вигадав на початку ХХ ст. американець У. Мартін.

Закладки-стрілки. Для випадку, коли потрібно було запам'ятати не лише сторінку, а й рядок, американець А. Гірс запропонував до внутрішніх сторінок обкладинок кріпити паралельно сторінкам напрямні, якими ковзали б вказівні стрілки-закладки. Коли сторінки перегорталися, закладки відкидалися убік. Щоправда, цей варіант мав недолік – закладки не знімалися. Найдосконалішою виявилася закладка француза Л. Алварадо, запропонована 1969 року. Вона мала поздовжні пази, всередині яких рухався повзунок зі стрілкою.

 

В останній третині XX століття більшу частину закладок виготовляли з паперу – чудового матеріалу для розміщення реклами, пропаганди, та й взагалі – будь-якої інформації. На закладках друкувалися календарі й адреси книгарень, розумні думки, корисні відомості: одиниці виміру, таблиця множення, формули для школярів, види міст, пам'ятні дати, тварини та птиці тощо. Але слід зазначити, що завжди залишалася популярною авторська, індивідуальна закладка, виконана вручну.

Сучасні книжкові закладки

Розумна книжкова закладка. Тисячі читачів у всьому світі щодня продовжують відвідувати звичайні бібліотеки. Саме для них китайська дизайн-студія «Toout» придумала концепт «Intelligent Library Bookmark» (розумна бібліотечна закладка). Насамперед «Intelligent Library Bookmark» є найтрадиційнішою закладкою, дуже, до речі, симпатичною. Крім того, що вона замість користувача «запам'ятовує» сторінки, закладка також допомагає вирішувати інші нагальні проблеми відвідувачів бібліотек: своєчасне повернення книг та їхній швидкий пошук на стелажах.

Для пошуку «Intelligent Library Bookmark» оснащена простенькою навігаційною системою, яка вказує шлях до потрібних книг (отримуючи дані про їхнє розташування з бібліотечної мережі). Крім цього, така закладка вміє зчитувати штрих-коди з книг і підказувати господареві час, коли конкретну книгу було взято в бібліотеці і коли її потрібно повернути.

Закладка-ліхтарик. Ця закладка не тільки не дасть вам втратити потрібну сторінку, але й засвітить її для вас. Вона не потребує джерела живлення, тому що заряджається від сонячних променів. Ви також можете використовувати цю закладку просто як ліхтарик, вона складається і легко вміщується в кишені.

Закладка-«Абракадабра». Це – «повітряна подушка», що складається із двох відділень. Коли сторінки затискають одне з них, те, що лишилося зовні, роздмухується, якщо ж стиснути його пальцями, то роздмухується і відділення, затиснуте в книзі, – і тоді перед вами розкриється закладена сторінка.

Закладка «На допомогу!». Скріпки давно багатьма використовуються як закладки. Але ця скріпка-закладка має ще й незвичайний дизайн. Вона виконана у вигляді людини, яка застрягла між сторінками.

Закладка-лупа зробить ваше читання комфортнішим. Ручка розташована під кутом, щоб читачеві було зручніше тримати закладку.

Закладка із вказівником є ​​барвистою гумкою, яку легко можна обернути навколо сторінки, направивши вказівник на потрібний рядок.

Закладку «USB-перо» можна використовувати як для зберігання файлів, так і як закладку.

Підготовлено за матеріалами сайту:  http://cbslibrary5.blogspot.com/2013/11/blog-post_21.html

Календар подій

12345 6 7
8 9 1011 12 1314
15 1617181920 21
22 23 24 25262728
2930