Стратегії життя від Кшиштофа Зануссі
Кшиштоф Зануссі – польський кінорежисер, сценарист і продюсер. Лауреат головного призу Венеціанського кінофестивалю «Золотий лев», володар багатьох міжнародних і національних нагород.
Пан Кшиштоф підтримує Україну, часто буває тут із презентаціями своїх книг, приїжджає на прем'єри фільмів і на зустрічі з творчою інтелігенцією. Він дає інтерв'ю, бере участь у дискусіях.
Його мистецтвознавчо-філософські лекції мають успіх по всьому світу, а яскраві й розумні висловлювання на актуальні теми регулярно стають приводом для дебатів у колах польських інтелектуалів. Вдалими він вважає такі зустрічі, на яких вони говорять про щось серйозно, коли люди вголос розмірковують про життя, замислюються, що в цьому житті варто робити, а що ні.
Пропонуємо вам ознайомитися детальніше із двома доволі цікавими книгами Кшиштофа Зануссі, зручно вмостившись у прохолодній читальній залі відділу мистецтв.
Книга «Час помирати» є розповіддю про його непростий шлях у мистецтві та про людей зі свого оточення, серед яких було немало цікавих особистостей (Папа Іван Павло ІІ, президент Чехії Вацлав Гавел та багато інших). Спеціально до цього видання пан Кшиштоф написав новий розділ, у якому розповів про своє ставлення до нашої країни, її культури та історії. Заголовок цієї книжки автор почерпнув з анекдоту (читайте на 3-й сторінці) і просить поставитися до нього, як до жарту. Слово від автора письменник завершує парафразом назви книжки: «…коли якийсь світ проминає й завершується, нам, котрі дожили до нових часів, час помирати, аби жити».
На різноманітному досвіді, що він виніс зі своїх зустрічей, автор і побудував іншу свою книжку, що стала продовженням попередньої, – «Стратегії життя, або Як з’їсти тістечко і далі його мати».
Навіть найбільший фаталіст допускає думку, що іноді щось у житті все-таки залежить від нас самих. Кожен, незалежно від обставин, може пристати на якусь стратегію свого життя, обрати якесь бачення себе самого, щоб потім утілювати його в життя. Автор описує у книзі кілька типових стратегій життя з каталогу власних вражень і спостережень. Ілюструє їх прикладами з власного досвіду та з фільмів, які зняв чи до яких написав сценарії, спираючись на почуті історії, а подекуди – й на автобіографічні епізоди.
Читайте це. Автор має надію, що зможе допомогти комусь упорядкувати його власні погляди, зробити їх більш прозорими. Можливо, хтось розв’яже у своїх думках якусь суперечність або принаймні зізнається сам собі, що вона існує.