Стріт-арт. Мистецтво, що не ховається за стінами галерей…
Сьогодні поняття стріт-арт містить у собі не лише настінні розписи та графіті, але й вуличні інсталяції, лайт-шоу, перформанси-флешмоби. Мистецтво вулиць виявилося настільки яскравим і затребуваним у наш час, що отримало навіть наукове визначення – вулична хвиля.
Воно перетворює обличчя міста, привносить нові акценти, настрої, додаткові сенси, стаючи частиною реновації міського середовища. Але, крім того, дане вуличне мистецтво перетворює місто на великий комунікативний простір, адже візуальна мова зрозуміла всім. Стріт-арт не просто фіксує реальність, він пропонує звернути увагу на соціальні та політичні проблеми, намічає «больові точки», спонукаючи тим самим суспільство до активної громадянської дії, а не суто обговорень.
Вуличний художник з Ліону (Франція) Кел Дессау – справжній творчий бешкетник! Він розписує міські стіни й тротуари в стилі вуличних вандалів. Побачивши яку-небудь пляму на стіні, неодмінно додасть до неї що-небудь своє. У результаті – місто стає красивішим і затишнішим, а його дотепні сюжети будь-кого змусять посміхнутися. Його «витівки» не завдають шкоди чи руйнувань, вони розумні, творчі, радісні та обов'язково мають взаємодію із навколишнім середовищем. Помилуйтеся, як намальована риба «тікає» по дренажній трубі, або голуб спілкується зі своїми намальованими побратимами.
«Я б сказав, що моє мистецтво безтурботне, – каже Кєл. – Я граю з тим, що мене оточує. Я люблю відривати речі від їх первісного призначення».
Звісно, щоб помітити стільки можливостей там, де інші не бачать, потрібно тримати очі відкритими. «Я багато ходжу, багато чого бачу, – сказав Кел. – Я люблю спостерігати, дивитися на деталі. Я часто помічаю, що конкретний камінь, шматок тротуару, дерево, цегла виглядає, як щось особливе». Часто Кел пише малюнок відразу, коли є час і відповідний матеріал, але іноді він тільки записує його ідею і повертається, коли малюнок вже готовий.
Художнику подобається повертатися до своїх робіт, аби подивитися, чи є вони ще там. Ці витвори мистецтва «живуть» від 5 хвилин до кількох років, залежно від техніки чи інших обставин. Кел також любить постійно пробувати щось нове. Наприклад, протягом певного періоду він створював імітації книг із цегли, даючи їм назви.
Графіті-художник завжди незалежний, і це формує силу його творчого висловлювання. Така позиція змушує рахуватися з графіті, як з одним з найбільш яскравих напрямів не тільки стріт-арту, а й сучасного мистецтва в цілому.