Свято Петра і Павла: традиції та прикмети
12 липня українці вшановують двох апостолів – Петра і Павла, проте в народі це свято називають скорочено «Петра». Вони були учнями Ісуса Христа, і таке високе звання їм дісталося за проповідування християнства по всьому світу.
Святі Петро і Павло часто згадуються у народних колядках, віруваннях та легендах.
Так, на Херсонщині було записано оповідання про те, як Бог із Петром людей парували. Якось, ідучи полем в жнива, вони побачили дівчину, яка, обливаючись потом, жала жито. Інша ж – заснула собі в борозенці замість того, щоб жнивувати. Далі – парубок жито косить, хоч і страждає від спеки. А його напарник ліг собі під возом і спочиває. От Петро і каже, що треба спарувати тих двох працьовитих і двох лінивих. Та Бог заперечив: не можна цього робити, бо ж помруть із голоду.
Відтоді й повелося, що коли чоловік роботящий, то жінку собі знаходить не вельми працьовиту, і навпаки.
Дізнайся у нашому відео, як готувалися до Петра українці, які ласощі були символом свята, як ворожили дівчата, та чому в цей день зозуля переставала кувати?
Зі святом Петра і Павла пов'язані такі народні прикмети:
Якщо на Петра йде дощ – буде гнити картопля;
Як на Петрів день спека – то на Різдво мороз;
Ясно на Петрів день – рік буде хорошим;
Петрів день – це маківка літа, з моменту якої настає 40 спекотних днів;
Петрівки холодні – рік голодний;
Якщо на Петра зозуля кує – до лиха.
Відділ мистецтв вітає вас зі святом Петра і пропонує рецепт смачної обрядової страви – мандрика. Мандри́ки або мандриги – кулінарний виріб з сиру та тіста, який готували в Україні на християнське свято на честь апостолів Петра та Павла 12 липня. Назву цих виробів у народі пов’язували з легендою про мандрування світом апостолів Петра й Павла.
РЕЦЕПТ: борошно просіяти на тістову дошку, зробити в ньому заглиблення, в яке покласти яйця, розтерті варені жовтки, вершкове масло, цукор, сметану, сіль і швидко замісити тісто. Тісто покласти на тарілку, накрити чистим рушником і винести в холодне місце на 30-40 хв. Після цього тісто розкачати тонким шаром (завтовшки 0,5 см), вирізати склянкою або спеціальною вирізкою кола. На кола накласти рівним шаром ягоди з варенням (чи будь-яку іншу начинку), а край кола загорнути зигзагоподібно всередину. Якщо ягоди беруть свіжі, то їх попередньо тушкують, зливають із них сік, що утворився, і додають на смак цукор. Мандрики укладають на змащений лист і ставлять в духовку на 10-15 хв для випікання. На 3 склянки борошна – 1/2 склянки сметани, 100 г вершкового масла, 2 яйця, 2 варених жовтки, 2 ст. ложки цукру, 1/2 чайної ложки солі. Смачного!
Якщо ви уважно читали, дивилися і слухали сюжет, то ви з легкістю дасте відповіді на запитання нашої онлайн-вікторини.
За матеріалами: Воропай Олекса. Звичаї нашого народу: етнографічний нарис. Том 2 / Олекса Воропай. – Мюнхен: Українське видавництво, 1958. – С. 135-136.