Головна Новини Тварини у мистецтві

Тварини у мистецтві

19.04.2021 11:05

Є такий жанр в образотворчому мистецтві – анімалізм. Героями творів художників-анімалістів виступають звірі та птиці. Любов до життя і природи, сприйняття себе як частинки живого світу – ось що рухає пензлем творців, які схиляють голови перед створіннями, яким багато чим зобов'язана людина.

Витоки цього виду мистецтва лежать ще в первісному світі, коли у малюнках на скелях стародавні люди намагалися передати анатомію тварини, її красу або ж небезпеку для людини.

Скульптурні пам'ятники тваринам і анімалістична кераміка є невід'ємними частинами історії Древньої Африки, Америки та Сходу. Єгипетські боги часто зображувалися з головами птахів і звірів.

Середні століття додали зображенням тварин певної казковості. Улюбленими персонажами майстрів того часу були собаки. Вірні друзі оточували людей у побуті, на прогулянці, полюванні.

Майстри епохи Відродження намагалися писати тварин з натури, що було досить складно. Живого звіра не змусиш завмерти й позувати. У XVII-XVIII ст. анімалістичний живопис розвивається швидкими темпами в Нідерландах, Франції та Росії. Образи звірів можна зустріти на картинах Рембрандта, Рубенса та Леонардо да Вінчі. Відомий німець Альбрехт Дюрер залишив численні акварелі й літографії, які досить реалістично передають образи тварин. Видатним анімалістом вважається фламандець Франс Снайдерс. Його натюрморти з мисливськими трофеями – справжні шедеври, що прикрашають численні галереї та виставкові зали Європи.

Анімалістичний живопис у сучасному світі дуже близький до мистецтва фотографії. Тонка майстерність і велика любов до живих істот потрібні для створення таких шедеврів.

Найвідоміший український художник-анімаліст – Геннадій Глікман. Він створив багато ілюстрацій до книжок різних авторів. У творчому доробку митця є і скульптури.

Як відомо, художники-анімалісти, перш ніж зобразити якусь тварину, довго спостерігають за нею, роблять замальовки. Водночас існує творчий метод, що порушує межі реальності. Він називається фантастичним. Такий метод використовували українські художниці Марія Примаченко  і Поліна Райко

Навіщо ж сьогодні, в епоху цифрової техніки та інтернету, вміти малювати тварин? Де черпали натхнення майстри минулого, і хто були їхні вчителі? В якій сфері творчої діяльності сучасні художники, які малюють звірів і птахів, можуть застосовувати свої знання і навички? 

Відповіді на всі ці запитання ви знайдете, вивчаючи літературу, що зберігається у відділі мистецтв Гончарівки. Приходьте!

Література:

  1. Престон-Мэфем Кен. Фотографирование живой природы: прак. рук./ К. Престон-Мэфем; пер. Т.П. Коробкова - М. : Мир, 1985. - 165 c.
  2. Фримен Майкл. Фотографирование диких животных и природы: пер. с англ./ М. Фримен - М. : Планета, 1987. - 199 c.
  3. Марковская Алла Анатольевна. Рисуем животных/ А.А. Марковская; гл. ред. С.С. Скляр - Х. : Кн. Клуб "Клуб Семейного Досуга", 2011. - Библиогр.: с. 92. - 93.
  4. Аккизов Керим. Учимся рисовать растения и животных/ К. Аккизов; гл. ред. С.С. Скляр - Х. : Кн. Клуб "Клуб Семейного Досуга", 2010. - Глоссарий: с. 116-125. - 126 с.

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930