Український народний фольклор. Загадки
Важко уявити, яким сірим було б наше життя без колядок і щедрівок, без Різдвяних вертепів і Великодніх веснянок, без українських народних пісень та влучних приказок. У повсякденному житті кожен з нас використовує фольклор, не помічаючи цього. Спочатку мама співає нам колискові пісеньки, потім у садочку ми вивчаємо лічилки, віршики. А от в школі вже знайомимося з рештою видів народної творчості. Спочатку вивчаємо казки, загадки, приказки та прислів'я, потім коломийки, пісні, думи та ін. Фольклор, або усна народна творчість, є неоціненним джерелом інформації про український народ, його історію, культуру, естетичні смаки і вподобання, моральні норми та цінності.
І все це потрібно знати, оберігати, щоб не забути своє коріння, свій родовід.
8 лютого працівники відділу мистецтв зустрілися з учнями Нетеребської гімназії в Черкаській області і провели народознавчу годину «Український народний фольклор. Загадки». Присутнім розповідали про загадки, як малу форму фольклору, про їх види та форми: загадки-запитання, загадки-розповіді, загадки-протиставлення, загадки-жарти, загадки-вірші, загадки-акровірші. Учні наводили приклади загадок до кожної із вищезгаданих форм. Визначили які засоби найчастіше застосовують при складанні загадок, а саме: гіпербола, порівняння, протиставлення. Далі з нашого презентаційного відео діти дізналися як і коли виникли перші загадки і з якою метою їх створювали. Присутні з задоволенням розгадували ребуси, як різновид загадок-новаторів, а також відгадували загадки за тематикою: про рослини і тварини, природні явища, про людину, її життя, працю і побут та ін.
Згадали також українських письменників, які писали загадки-акровірші, серед них і наші херсонці: Мелещенко Василь Михайлович «Мій малюнок»: вірші, акровірші, загадки, оповідання, пісні, Загороднюк Василь Степанович «І пахне медом їхня хата»: дитячі загадки, «Хто гуляє серед ночі?»: загадки.
А ще грали у веселу гру на краще прочитання дитячого віршика з цукерками в роті. Діти з задоволенням брали активну участь у заході. Проявляли кмітливість та винахідливість при розгадуванні ребусів і загадок.
С. Клименко