Головна Новини Блюзовий настрій...

Блюзовий настрій...

02.02.2022 10:31

Існує думка, що блюз – це коли вам погано. Дійсно, цим англійським словом, яке перекладається як «меланхолія і нудьга», названий дуже популярний музичний жанр, що має яскраві характерні особливості. Мабуть, жодна форма музики не висловлює таких сильних душевних переживань – від нестримної радості до глибокої печалі. Цей жанр має глибоке коріння в американській історії.

Блюз виник на південних плантаціях у ХІХ столітті. Його винахідниками були раби, які співали, коли працювали на бавовняних полях. Загальноприйнято, що музика блюзу з'явилася як жанр на основі африканських спірічуелс, робочих пісень, барабанної музики та танцювальної музики кантрі. Місцем народження блюзу вважається дельта Міссісіпі та територія вище по річці від Нового Орлеану, батьківщини джазу. Блюз і джаз завжди взаємодіяли, втім, як і зараз.

Південні штати були батьківщиною сотень блюзменів, завдяки яким блюз розвивався як жанр з ІІ половини XIX століття. На жаль, більша частина цієї оригінальної музики пішла в інший світ, слідом за виконавцями. Але спадок цих ранніх блюзових піонерів ще можна почути на старих записах 20-х та 30-х років. Це записи із південних штатів: Луїзіана, Техас, Джорджія, Міссісіпі та інші.

Відомі піонери блюзу 1920-х років іноді поєднувалися з одним або декількома товаришами і таким чином створювали перші ансамблі. Ранні блюзові виконавці використовували гітари, мандоліни, банджо, струнні баси, губні гармошки, скрипки, пральні дошки та інші предмети побуту, перетворені на музичні інструменти.

Коли кантрі-блюз «переїхав» у місто, він прийняв на себе різні регіональні особливості (Сент-Луїс-блюз, Мемфіс-блюз, блюз «Луїзіана» тощо). Трохи пізніше на основі блюзу народився ритм-енд-блюз та рок-н-ролл. Чиказькі блюзмени, такі як Джон Лі Хукер та Мадді Вотерс, були першовідкривачами електрифікованого блюзу (Чикаго-блюз) і додали барабани та піаніно наприкінці 1940-х.

Сьогодні існує безліч різних стилів блюзу. Основні форми включають:

• Традиційний блюз: блюз дельти річки Міссісіпі, П'ємонт та інших сільських районів.
• Джамп-блюз: танцювальна амальгама свінгу та блюзу (попередник R&B), а першим відомим виконавцем був Луї Джордан.
• Бугі-вугі: фортепіанний стиль на основі блюзу.
• Регтайм: стиль музики на піаніно.
• Чиказький блюз: Delta блюз, Cool блюз (складний стиль на основі фортепіано, тут відчувається вплив джазу).
• Вест Коуст-блюз: популяризований переважно музикантами з Техасу, які переїхали до Каліфорнії (West Coast Blues перебуває під сильним впливом Swing).
• Техаський блюз, Мемфіс-блюз та Сент-Луїс-блюз складаються з широкого спектру поджанрів.
• Луїзіана-блюз характеризується грою на слайд-гітарі або губній гармошці з протяжним звуком, тоді як Канзас-Сіті-блюз орієнтований на джаз (Каунтом Бейсі).

Існує також британський блюз, рок-блюз, піонерами якого можна назвати Джона Мейолла, Пітера Гріна та Еріка Клептона, «New Orleans blues», що базується на основі фортепіано. Також слід пригадати дуже багатьох сучасних музикантів, які грають у стилі «блюз-року».

Запрошуємо до відділу мистецтв Гончарівки завітати на озвучену виставку «The blues...» із циклу «Меню для музичних гурманів». Серед експонатів на ній – вінілові платівки відомих виконавців блюзу, які можна послухати, книги, де є багато цікавих відомостей з історії жанру та нотні видання з джазової фортепіанної музики. Наприклад, навчальне видання «Імпровізуємо блюз» із вправами, етюдами та творчими завданнями. Приходьте, буде цікаво.

Джерело

Календар подій

  12345
6 789 10 1112
1314151617 18 19
20 2122 23 242526
27 28 29 30