Головна Книжкова полиця Словник мистецтвознавчих термінів

Словник мистецтвознавчих термінів

Акціонізм – мистецтво, яке полягає в діях самого художника.

Арте-повера – в перекладі з італійської – «бідне мистецтво». Напрямок, що використовує випадкові, знайдені предмети: палиці, цеглу, шматки іржавого заліза.

Ассамбляж – витвір, зроблений з готових предметів.

Бельведер (італ. belvedere - чудовий вид) 1) – вежа, надбудова над спорудою, здебільшого у плані кругла; 2) павільон, альтанка на підвищеному місці; 3) назва деяких палаців у Ватикані, Відні, Празі, Варшаві.

Бієнале – виставка, що проходить раз на два роки.

Гратуар – (фр. grattoir, від gratter – скребти) – сталевий серцеподібний клинок для вирівнюванні на металі, використовується також і в олійному живописі для зняття залишків фарби з мольберта.

Декупаж (фр. découpage, від découper – «вирізати») – техніка декорування різних предметів, заснована на приєднанні малюнка, картини або орнаменту (зазвичай вирізаного) до предмета і подальшому покритті отриманої композиції лаком заради збереження, довговічності і особливого візуального ефекту. При виконанні роботи в даній техніці, спочатку вирізають надрукований малюнок на папері, а вже потім приклеюють його на виріб, який треба задекорувати.

Дума – речитативний різновид українських епічних народних музично-вокальних творів.

Едішн – тираж творів мистецтва - офортів, гравюр та іншого.

Екзерсис (фр. exercice – вправа) – хореогр. перша частина уроку класичного танцю: робота біля верстата і на середені зали. Рухи, що входять до цих вправ, складаються з різних форм класичного танцю.

Живопис дії – живопис, результат якого залежить від рухів тіла художника.

Кавер – термін, який вживається для назвибудь-якої нової інтерпретації відомої п'єси або пісні; може суттєво відрізнятись від оригіналу стильовими змінами, газвою, текстом; особливо широко застосовується рок-виконавцями.

Канкан – французький танець алжирського походження, подібний до контрдансу; музичний розмір 2/4, темп рухливий, енергійний; виконується з характерним викиданням ноги, високими стрибками.

Кітч – щось несмачне, банальне, але те, що викликає інтерес.

Ленд-арт – напрямок, в якому художники працюють з природою.

Медіаарт – мистецтво, яке працює із засобами передачі інформації.

Меседж – те, що художник хотів сказати своєю роботою.

Мімесис – наслідування реальності.

Монументальний живопис – див. Стінопис

Мурал – див. Стінопис

Нет-арт – мистецтво, яке робиться в мережі.

Оп-арт – мистецтво, яке грає з оптичними ефектами.

Паблік-арт – мистецтво для громадського простору.

Папертоль (арте франчез, папер толє) – це мистецтво створення об'ємного зображення з паперу, тривимірний декупаж.

Перформанс – художня вистава, яка розігрується за сценарієм в присутності глядачів.

Пленер –1) відтворення колористичного багатства природи в живописі; 2) малярство на відкритому повітрі.

Реді-мейд – побутовий предмет, перетворений на витвір мистецтва.

Стінопис або мурал (англ. mural – «фреска»; ісп. muro – «стіна», «мур») – різновид монументального і декоративного малярства, що виконувалося безпосередньо на стіні або на штукатурці, закріпленій на стіні, в якому фігуративні образи й декоративні орнаменти підпорядковуються архітектурним формам. У стінописі користуються різною малярською технікою: фреска, альсекко, енкавстика, темпера, клейові фарби, олія; за новіших часів — синтетичні ґумові фарби тощо. До стінопису зараховують також мозаїку.

Стріт-арт – напрямок у сучасному образотворчому мистецтві, відмінною рисою якого є яскраво виражений урбаністичний характер.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

   1 2345
6 7 8 9101112
13 141516 17 1819
20212223242526
27282930