Головна Книжкова полиця Словник мистецтвознавчих термінів

Словник мистецтвознавчих термінів

Акціонізм – мистецтво, яке полягає в діях самого художника.

Анімалістичний жанр (від. лат. animal – тварина) – зображення тварин у живописі, скульптурі, графіці, декоративно-прикладному  та  народному  мистецтві.  Художників,  які  працюють  в  анімалістичному  жанрі,  називають анімалістами.

Арте-повера – в перекладі з італійської – «бідне мистецтво». Напрямок, що використовує випадкові, знайдені предмети: палиці, цеглу, шматки іржавого заліза.

Ассамбляж – витвір, зроблений з готових предметів.

Батик  –  1)  техніка  ручного  розпису  тканини;  2)  тканина,  оздоблена  за  допомогою  цієї  техніки.  Своєрідна технологія виникла в XVI  ст. в Індонезії, де малюнок наносили тонким шаром воску, тканину занурювали у фарбу на основі природних барвників, фарбуючи непокриті воском частини  тканини. У Європі   батик став  відомий  у ХІХ ст. та поширився з винаходом анілінових барвників.

Бельведер (італ. belvedere - чудовий вид) 1) – вежа, надбудова над спорудою, здебільшого у плані кругла; 2) павільон, альтанка на підвищеному місці; 3) назва деяких палаців у Ватикані, Відні, Празі, Варшаві.

Бієнале – виставка, що проходить раз на два роки.

Біоніка  (від  гр.  bion  –  елемент  життя)  –  наука,  яка  вивчає  принципи  побудови  та  функціювання  біологічних систем, їх елементів.

Боді-арт (від англ. body-art) - напрям мистецтва, який досліджує фізичні реакції людського організму, перетворює людське тіло на річ, на об'єкт для маніпуляцій, на матеріал для творчості.

Валер  (фр. valeur  –  значення) –  в образотворчому мистецтві якісна характеристика окремих градацій світлотіні, елемент зв'язку світлотіньового тону з оточуючими тонами за кольоровим відтінком і насиченістю.

Вернісаж  (фр. vernissage)  –  урочисте відкриття художніх виставок у присутності спеціально запрошених осіб (художників, діячів культури та мистецтва тощо).

Відеоарт  –  технізований  напрям  творчості,  у якому  для створення художніх образів використовується сучасна електронна техніка. Серед жанрів відеоарту – відеоскульптура, відеоінсталяції, комп'ютерна графіка тощо.

Горельєф  (фр.  haut-  relief-  високий  рельєф)  –  різновид  випуклого  рельєфу,  де  зображення  виступають  над площиною більш ніж на половину свого об'єму.

Гратуар – (фр. grattoir, від gratter – скребти) – сталевий серцеподібний клинок для вирівнюванні на металі, використовується також і в олійному живописі для зняття залишків фарби з мольберта.

Декупаж (фр. découpage, від découper – «вирізати») – техніка декорування різних предметів, заснована на приєднанні малюнка, картини або орнаменту (зазвичай вирізаного) до предмета і подальшому покритті отриманої композиції лаком заради збереження, довговічності і особливого візуального ефекту. При виконанні роботи в даній техніці, спочатку вирізають надрукований малюнок на папері, а вже потім приклеюють його на виріб, який треба задекорувати.

Дума – речитативний різновид українських епічних народних музично-вокальних творів.

Едішн – тираж творів мистецтва - офортів, гравюр та іншого.

Екзерсис (фр. exercice – вправа) – хореогр. перша частина уроку класичного танцю: робота біля верстата і на середені зали. Рухи, що входять до цих вправ, складаються з різних форм класичного танцю.

Живопис дії – живопис, результат якого залежить від рухів тіла художника.

Ієрогліфи – система ідеографічного письма стародавніх єгиптян та інших східних народів.

Інсталяція (від англ. installation  – установка) – просторова комбінація з готових промислових, природних або створених художником об'єктів, живопису, скульптури, текстової або візуальної інформації тощо. Різновидом інсталяції є асамбляж  (комбінація предметів).  Створюючи незвичні, несподівані сполучення звичних речей, художник надає їм нового символічного сенсу.

Кавер – термін, який вживається для назвибудь-якої нової інтерпретації відомої п'єси або пісні; може суттєво відрізнятись від оригіналу стильовими змінами, газвою, текстом; особливо широко застосовується рок-виконавцями.

Канкан – французький танець алжирського походження, подібний до контрдансу; музичний розмір 2/4, темп рухливий, енергійний; виконується з характерним викиданням ноги, високими стрибками.

Кірігамі  –  один  із  видів  мистецтва  орігамі,  при  якому  створення  об'єму  виробів  досягається  не  за  рахунок уклеєних у середину деталей, а шляхом розрізів і згинів основного полотнища виробів.

Кіч,  кітч  (від  him.  «халтура»,  «несмак»)  –  специфічне  явище,  що  належить  до  найнижчих  пластів  масової культури: стереотипне, примітивне, розраховане на зовнішній ефект псевдомистецтво, позбавлене справжньої кірігамі  –  один  із  видів  мистецтва  орігамі,  при  якому  створення  об'єму  виробів  досягається  не  за  рахунок уклеєних у середину деталей, а шляхом розрізів і згинів основного полотнища виробів.-естетичної цінності.

Ленд-арт – один  з  екологічних  напрямів  сучасної  творчості,  де  матеріалом  слугують природні об'єкти: земля, багно, камені, скелі, дерева, листя, гілки, трава, квіти, вода, сніг, вогонь тощо.

Медіаарт – мистецтво, яке працює із засобами передачі інформації.

Меседж – те, що художник хотів сказати своєю роботою.

Мімесис – наслідування реальності.

Монументальний живопис – див. Стінопис

Мурал – див. Стінопис

Нет-арт – мистецтво, яке робиться в мережі.

Оп-арт – мистецтво, яке грає з оптичними ефектами.

Паблік-арт – мистецтво для громадського простору.

Папертоль (арте франчез, папер толє) – це мистецтво створення об'ємного зображення з паперу, тривимірний декупаж.

Перформанс – художня вистава, яка розігрується за сценарієм в присутності глядачів.

Пленер1) відтворення колористичного багатства природи в живописі; 2) малярство на відкритому повітрі.

Реді-мейд – побутовий предмет, перетворений на витвір мистецтва.

Стінопис або мурал (англ. mural – «фреска»; ісп. muro – «стіна», «мур») – різновид монументального і декоративного малярства, що виконувалося безпосередньо на стіні або на штукатурці, закріпленій на стіні, в якому фігуративні образи й декоративні орнаменти підпорядковуються архітектурним формам. У стінописі користуються різною малярською технікою: фреска, альсекко, енкавстика, темпера, клейові фарби, олія; за новіших часів — синтетичні ґумові фарби тощо. До стінопису зараховують також мозаїку.

Стріт-арт – напрямок у сучасному образотворчому мистецтві, відмінною рисою якого є яскраво виражений урбаністичний характер.

Календар подій

     1 2 3
4 567 8 9 10
11 12 131415 16 17
18192021222324
25262728293031