Головна Новини "Квіти України" :140 років з часу народження української художниці Ганни Собачко - Шостак

"Квіти України" :140 років з часу народження української художниці Ганни Собачко - Шостак

15.12.2023 12:37

"Не вам, а нам у вас треба вчитися, - говорив французький художник Анрі Матіс, побачивши роботи майстрині на виставці у Парижі, - адже ви маєте велике національне мистецтво і унікальне народне мистецтво Ганни Собачко".

Ганна Собачко - Шостак - українська майстриня декоративного розпису. Все життя малювала тільки квіти і жодна з них не повторилася. Кожна квітка мала свій колір, форму. Інколи пелюстки квітів переходять непомітно в птахів, риб, фантастичних істот. Український письменник М.Стельмах говорив :"Твори Г.Собачко - золота сторінка в історії українського мистецтва".

Народилася Ганна Федосіївна Собачко -Шостак 15 грудня 1883 року в селі Скопці Переяславського повіту Полтавської губернії в сім'ї бідних селян. З ранніх літ допомогала матері ткати полотно та вишивати. До школи ходила тільки дві зими, приходилося тяжко працювати на польових роботах у заможних селян. Змалку робила мальовки на папері, особливо односельцям подобались мальовані рушники. Про свої малюнки говорила :"Як намалювала б квітку точнісінько такою, як вона є, як всі її бачать, то мені б сказали люди :"то ж не твоя квітка, Ганно, а природня, огородня." Тому й вигадувала з голови.

Вироби та малюнки молодої майстрині оцінила художниця - модерністка  Є.Прибильська, яка керувала килимарською майстернею, засновану у рідному селі поміщицею, шанувальницею народної творчості  А.Семиградовою.  Саме в майстерні  за малюнками Собачко були виготовлені панно і вишивки, що експонувалися на виставках в Києві, Парижі, Берліні, Великій Британії. Її твори  :"Дар землі","Святковий вечір", "Незабутні квіти", "Рожеве сяйво", "Декоративне панно", "Сови серед квітів" та інші не залишають байдужими цінителів мистецтва. Одна з кращих робіт художниці - "Український вінок", мотивом якої є традиційний вінок щастя, який сплітають дівчата в українських селах  за давніми народними звичаями. Ганна Федосіївна продовжувала працювати і у 80 - літньому віці створила нову серію робіт "Квіти України".

Квіти Собачко - це квіти добра і мрій, надій і роздумів, діяння і щастя українського народу, вони передають колорит  і богатство української природи.

3 грудня 1965 року Г.Собачко померла. Прощатися з українкою вийшло все селище : шлях від самої хати було засипано червоною калиною. Труну несли на вишитих художницею рушниках. Унікальна збірка творів Г. Собачко - Шостак зберігається у колекції Національного музею українського декоративного мистецтва.

Інтернет посилання

Календар подій

  12 3 4 5
678 9 10 11 12
13141516 17 1819
20212223 24 2526
2728293031