Головна Новини Різдвяний вечір повен чар

Різдвяний вечір повен чар

14.01.2015 13:29

Напередодні Старого Нового року, 13 січня зібралися члени клубу любителів мистецтва “Ліра”, щоб ще раз згадати і дізнатись, як в давнину, особливо в селах, відзначалися свята зимового циклу та доторкнутися до звичаїв і обрядів українського народу.
В народі кажуть “Зима прийшла і празників привела”. Це і день Великомучениці Катерини — свято дівочої долі. 13 грудня — день Святого Андрія Первозванного, 17 грудня — Варвари Великомученниці, яка була така мудра на вишивання, що вишила ризи самому Ісусові Христові. Також найулюбленіше свято дітей та дорослих — день Святого Миколая (19 грудня). Та більш детальніше зупинилися на Свят-вечорі, особливому дню.
Як готувалися до цієї миті? Ще в досвіта господиня викресала “новий огонь”. Цим вогнем вона розпалювала в печі дванадцять полін і готувала дванадцять свят-вечірніх страв, представляючи найголовніші поли поля, городу і саду. Особисто господар урочисто сповіщав родині, що Святий вечір уже почався, бо на небі засяяла вечірня зоря. Спочатку він частував цими стравами худобу і птицю, запрошував на вечерю сірого вовка, щоб не брав у дворі ні телят, ні ягнят і тричі гукав: “Морозе, морозе, йди до нас кутю їсти!” Потім розпочиналася спільна вечеря всього роду. Сім'я дякувала Богові Святому, що поміг дочекатися у мирі і спокої цих Божих свят.
Про ці звичаї і багато інших обрядових дійств присутні дізналися з книг, які були представлені на виставці. Самі ж лірівці теж долучились до магічної таїни улюблених свят, співаючи колядки, щедрівки, читаючи вірші, меланкуючи.
А сьогодні, 14 січня, Свято Василя. Засіваєм Вас зерном “На щастя, на здоров'я та на Новий Рік, щоб родило краще, як торік — жито, пшениця та всяка пашниця... Дай, Боже”!

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

     12
3 4 5 6 789
10 11 12 13 141516
17 181920212223
24252627282930
31