Головна Мистецькі постаті Митці України Український оперний співак Іван Стешенко : до 130 - річчя від дня народження

Український оперний співак Іван Стешенко : до 130 - річчя від дня народження

Віртуальний проєкт "Мистецькі постаті" продовжує діяти і розповідати про видатних, яскравих митців України. Сьогодні мова про всесвітньовідомого оперного співака Івана Стешенка ( бас - кантанте).
"Що за чарівний голос,  - писав варшавський критик. - Справжній південний голос, що пройшов гарну італійську школу, зберіг лагідне тепло південного сонця, набувши чудового дихання, рівності й однакової краси звуку у всіх регістрах. І при цьому - чарівне виконання".
А вже у 20 - літньому віці на Міжнародному конкурсі молодих співаків у Пармі він здобув першу премію, що згодом відкрило йому можливість з тріумфом співати на відомих оперних сценах : Чикаго, Філаделфії, Вашингтона. У 1920 - 1930 - ті роки підкорював сцени Канади, Британії, Франції, Німеччини, Польщі. Його сценічними партнерами були світові зірки : італійка Амеліта Галлі - Курчі, американська оперна діва Мері Джарред, італійський оперний співак Тітта Руфо, неперевершена українка Соломія Крушельницька. Іван Стешенко блискуче виконував оперні партії, найкращі з них : Тарас Бульба, Мефістофель, ( в однойменних операх М.Лисенка, А.Бойто, ), Зарастро ("Чарівна флейта" В.А.Моцарта), Доктор ("Воцек"А.Берга). Газети того часу писали схвальні відгуки про українського талановитого співака. 
Крім оперних ролей, співак виконував багато камерних творів. Виступав з концертами укаїнських пісень, серед яких пісні М.Лисенка "Ой три шляхи широкії", В.Заремби "Минають дні, минають ночі", Я.Степового "У долині село лежить", українські народні пісні та романси ("Ой кум до куми залицявся") та інші. У 1928 році в Сполучених Штатах Америки та Канаді на ювілейних вечорах Тараса Шевченка виступав разом з Соломією Крушельницькою. До речі, всі партії І.Стешенко виконував на мові оригіналу. Він знав 8 іноземних мов, а свої партії співав на одинадцяти.
Народився майбутній співак 24 січня 1894 року в м. Лебедині Сумської обл. у заможній родині, де плекали українську пісню. Батько, Никифор Стешенко, мав гарний бас - профундо, мати теж гарно співала та ще більше любила слухати красиві українські пісні. Із шести років співав у церковному хорі лебединської Успенської церкви й Іван. На його спів звернув увагу меценат В.Капніст і запросив бути солістом церковного хора в селі Михайлівка, поблизу Лебедина. Пізніше меценати вирішили зробити з талановитого хлопця  професійного співака і відправили його на навчання до Італії. Плідний етап творчості вокаліста був пов'язаний із від'їздом за кордон у 1921 році. Співак виступав з концертами у Польщі, Львові, Перемишлі. В Українському народному домі у Нью - Йорку дуже артистично  звучали українські народні пісні і зачаровували глядачів. Слава про його високу вокальну майстерність швидко розліталась. У 1930 році виступав на сценах : "Гранд - Опера". 1931 рік - успішні гастролі в Англії. Але співак мріяв повернутися в рідні краї. Невдовзі він повертається і починає працювати на сцені Харківського оперного театру. У 1936 році перейшов до Харківської філармонії. Гастролював містами України ( 60 концертів). Був і такий факт : коли І.Стешенко під час гастролей приїхав у Лебедин погостювати у матері, то виступ у будинку культури йому заборонили, так він для земляків співав біля своєї хати у садку. Також І.Стешенко працював солістом і на сцені Київського оперного театру. Коли радянська влада конфіскувала все, що належало родині, дружина з дітьми переїхала в Лебедин, а І.Стешенко перебивався у підвалі, що призвело до хвороби нирок, яка й стала причиною смерті співака. 43 - річний І.Стешенко раптово пішов із життя 2 травня 1937 року. У 1996 році в Лебедині, на будинку, де народився Стешенко, була встановлена гранітна дошка з меморіальним надписом : "У цьому будинку народився і жив український оперний артист із світовим іменем Стешенко Іван Никифорович 1894 - 1937".

Інтернет-посилання

Календар подій

12345 6 7
8 9 1011 12 1314
15 161718192021
22232425262728
2930