Головна Новини Вія Артмане. «Балтійська перлина»

Вія Артмане. «Балтійська перлина»

20.08.2019 13:05

В історії кінематографії та театрального мистецтва залишила яскравий слід одна актриса – легенда латвійського театру й кіно, прима, зірка, відома не тільки у себе на батьківщині, але й далеко за її межами, – Вія Артмане, уроджена Аліда Артмане (латиш. Vija Alīda Artmane, роки життя: 21 серпня 1929 – 11 жовтня 2008).

Дивлячись з боку, можна подумати, що щастя не пройшло повз неї. Зовнішня краса, великий акторський талант, популярність та успіх, який прийшов до неї вже з першим спектаклем. Ймовірно, кожному глядачеві здавалося, що у такої актриси є величезна кількість шанувальників і зовсім немає проблем в особистому житті. Її вважали однією з найкрасивіших, сильних і величних актрис. Вона зіграла понад 100 ролей у театрі й 70 – у кіно. А життя за лаштунками й поза кадром, про яке мало хто знав, було куди більш драматичним і трагічним, на відміну від головної ролі актриси – королеви сцени та екрану.

Дитинство Вії було важким. Батько загинув від нещасного випадку ще до її народження. Пам'ять про дитячі прикрощі, як і пам'ять про поетичну красу рідних місць, через багато років допоможуть знайти ключ до розуміння багатьох ролей видатної актриси. Люблячи театр, проводячи вечори на гальорці, Вія і не думала бути актрисою, вона хотіла стати юристом: «щоб карати злих людей і виправдовувати добрих». Але, прислухавшись до порад, вона все ж таки пов'язала своє життя з цим мистецтвом. У середині 50-х років Вія Артмане, незважаючи на молодість, була вже популярною театральною актрисою. Любителів театру дивувала широта її діапазону. У 1956 році Вія дебютувала в кінематографі. Якою ж недосконалою виглядала кінодраматургія в порівнянні з тим, що грала прима. Два мистецтва – театр і кіно – мов зімкнулися в актрисі. Вона не думала про те, якому з них віддати перевагу, отримуючи найвищу насолоду від напруженого творчого життя.

Народна артистка Вія Артмане, досліджуючи людські характери, завжди стверджувала своїм мистецтвом ідеал людини, здатної на сильні, щедрі почуття, на боротьбу з усім, що заважає великому людському щастю.

Цього року 21 серпня виповнюється 90 років від дня народження Вії Фріцевни Артмане. Про неї написано статті, книги, знято документальні фільми: «Розмова з королевою» (1980), «Образити королеву. Вія Артмане» (2007) і «Вія Артмане. Королева у вигнанні» (2008). На кінофестивалі «Балтійська перлина» заснований приз імені Вії Артмане.

У 2007 році актриса удостоїлася найвищої нагороди Латвії – ордену Трьох Зірок IV ступеня. Проте останніми роками актриса продовжувала відчувати великі труднощі. Однак, як і раніше, не скаржилася на долю, залишаючись сильною жінкою. У 2002 році Вія Артмане знялася в ролі імператриці Катерини II у фільмі російського режисера Хотиненка «Золотий вік». Це була її остання робота в кіно. Поки вона могла з'являтися на сцені – з'являлася. З ентузіазмом розповідала про роботу в латиському «Новому театрі», про експерименти, про молодих акторів. І її слова, що цьому театру вона дарує свою молодість і свій дорогоцінний досвід, були абсолютно виправдані.

У відділі мистецтв Гончарівки можна ознайомитися з виданнями, які містять багато цікавих фактів про особисте й творче життя знаменитої актриси.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

    123
4 5 6 78910
11 12 1314151617
18 19 20 21222324
25262728293031