8 липня - День родини
"Родина, родина - це вся Україна"
Родина у житті українського народу має велике значення - це найдорожче для кожної людини. Народна мудрість стверджує: "З родини йде життя людини". Здавна відомо, що це невичерпне джерело наснаги, любові, батьківських обов'язків. У родинному колі зберігаються духовні цінності, родинні традиції та звичаї. Українська родина нероздільна зі своїм народом і будує своє життя у єдності з ним. За українським звичаєм батько - охоронець землі, мати - берегиня домашнього вогнища. Любов до рідної землі передається від батька до сина через колискові, молитви та патріотичні пісні. Кожна сім'я дбає, щоб родове дерево не засохло, а розросталось, бо "Без роду нема народу".
Не так давно (2012 р.) у нас з'явилося відносно молоде, але дуже важливе свято - День родини, яке відзначається щорічно 8 липня. У цей день православні віряни віддають данину пам'яті святим Петру і Февронії - покровителям сім' ї і любові.
У кожного з нас з'являється можливість проявити ще більше уваги та показати своїм рідним, як сильно ми їх любимо.
Якщо ми навіть у подумках промовляємо родина, відразу в уяві постає відома пісня "Родина".
Родина, родина від батька й до сина
Від матері доні добро передам.
Родина, родина - це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям.
Пригадаймо, як з'явилася пісня? Автори багатьох пісень, які виконував Назарій Яремчук, до його 40-річчя подарували пісню "Родина". Вона з'явилася з вірша В. Крищенка, а музику досить швидко написав О. Злотник. А от виконавець чомусь не поспішав записувати вокальний твір, немов відчував, що пісня стане останньою в його житті. Спливали місяць за місяцем, минуло пів року, а пісня не з'являлась. Коли Назарія запитували: "У чому річ", - він говорив, що потрібно почекати, не на часі. Співак трепетно відчував пісню та стверджував: "Пісня для мене - це все. Без пісні я не уявляю свого життя. Цим почуттям пронизано все: моя родина, друзі, колеги по творчості."
І от 7 червня 1995 року "Родина" другим номером зазвучала у концерті у Національній опері України. Співавторів композиції, які були присутні у залі, Назарій не попередив. Не передати тих емоцій, які так приємно вразили глядачів та авторів. Спочатку зал завмер, потім зірвався шквал оплесків, який довго не вщухав. Пісня здобула шаленого успіху.
Назарій Яремчук завжди мав контакт з публікою та відчував пісню, знав чого від нього чекають прихильники. "Родина" стала тією піснею, яку хотіли почути українці, а для співака вона була оберегом і надійним захисником. Пісня стала суперхітом, без якого не обходилося жодне свято чи застілля багатьох українських родин. Інакше не могло й бути. Народившись у сім'ї, де панувала музика: батько співав у церковному хорі, мати грала на мандоліні та виступала у місцевому Народному театрі - це родинне захоплення музикою охопило й маленького Назарія. Пізніше він мріяв написати історію походження яремчуківського роду, навіть склав генетичне дерево до п'ятого покоління.
Поклик до музики, вокальний талант передався і дітям легенди : Назарію, Дмитру та Марічці, які зберігають пам'ять про батька.
Яремчукова "Родина" облетіла світ. Тріумфально прозвучала на "Євробаченні -2023" у виконанні буковинки Марії Яремчук.
Назарій Яремчук був справжнім українцем, для якого найважливішими були родина і Батьківщина. Він говорив, що людина має бути у постійному польоті, але не відриватися від землі. Кожен має пам'ятати звідки він родом, у чому ціль життя і до чого він прагне.
Назарій закликав не забувати батька й неньку, своє коріння, а Україну вважав своєю родиною - про це й співав.
Інтернет-посилання
Література
- Злотник О. Родина [Ноти] : для фп. / О. Злотник ; сл. В. Крищенка // Музика. - 2018. - N 5. - С. 28-30
- Вишневська Марія. "Назарій Яремчук здійняв пісенне небо над нами" [Текст] / М. Вишневська // Слово Просвіти. - 2011. - N 48(1-7 груд.). - С. 12
- День родини [Текст] // Соціальний захист сьогодні. - 2020. - N 5/6. - С. 70-71
- Бардадим Олена. Не зорі падають із неба, зірки ідуть на небеса [Текст] : вечір пам'яті Назарія Яремчука / О. Бардадим // Шкільний світ. - 2009. - N38(жовт.). - С. 18-20 (вкладка)