Головна Новини Аккерманська фортеця

Аккерманська фортеця

22.06.2023 20:06

Аккерманська фортеця стоїть прямо на березі Дністровського лиману у курортному містечку  Білгород-Дністровський, недалеко від  Одеси. Ось як описав її І. С. Нечуй-Левицький у повісті "Микола Джеря":


«Муровані стіни з баштами ніби виходили просто з води, 
а в воді одбивались такі самі стіни й башти,
 неначе хотіли впасти в глибоку синю безодню».


Древній Аккерман - найбільший і найкраще збережений Південний форт України, зведений у ХIV столітті на залишках античного міста Тіра. Величезні розміри фортеці, відчуття глибокої давнини просто вражають, викликають неймовірні емоції, які пронизують кожну клітину тіла. Фортеця середньовіччя притягує до себе не одне покоління туристів, істориків, шанувальників мистецтва. Ми теж побували всередині цієї величчі та дізналися багато цікавого про оборонну цитадель України.
Аккерманська фортеця побудована 2500 років тому і охоплює площу 9 гектарів.Тільки уявіть собі споруду: довжина стін якої майже 2 кілометри, висота - від 5 до 15 метрів, ширина - від 1,5 до 15 метрів.
За весь свій час місто не раз змінювало господарів і назву. Античні греки називали його - Тира, генуезці - Монкастра, татаро-монголи - Аліго. Ми ж досі називаємо цей форт на турецький манір - Аккерман. Різні господарі, різні стилі життя.

Ззовні місто виглядало, як типово античне з вихилястими вуличками, кам'яними будинками і майстернями. Колись до цього берега причалювали купці з Африки, Азії, аж доки Білгород-Дністровський мис не став фортом.
Територія розділена на 4 двори. Найбільший двір  Цивільний - служив захистом під час нападу ворога. Його площа 5 га. Він був забудований житловими спорудами. В османський період тут стояла велика мечеть. Але у ХІХ столітті усі житлові будівлі двору були розібрані. Другий - Гарнізонний, в якому перебували війська. Він має площу близько 2 га. Раніше був забудований казармами, стайнями та складами  боєприпасів. Найцікавіша споруда - "Генуезький замок" або цитадель. Вона складається з чотирьох великих башт, з'єднаних потужним муром. Башти мають власні назви: Придвірна (північно-східна), Комендантська (південно-східна), Темниця (південно-західна) та Скарбниця (північно-західна). Нині башта Скарбниця напівзруйнована, решта ж перебувають практично у відмінному стані. У плані це чотирикутник з чотирма наріжними круглими баштами, в яких збереглися щілиноподібні бійниці. Тут є багато приміщень та розгалужена мережа підземних ходів, практично не досліджених. Колись у цитаделі містився комендантський палац. Із заходу до оборонного муру вдовж лиману вузькою смугою примикав ще один укріплений двір - Портовий. Сполучення з ним з боку лиману здійснювалося через водяний барбакан з воротами. Він був призначений для торгівлі та складів. Але від цього двору практично нічого не залишилося.
У наш час Аккерманська фортеця – пам’ятка національного значення, центр туризму. Її давні стіни стали вдалою декорацією для проведення фестивалів, концертів, зйомок багатьох кінофільмів. У фортеці знято близько 30 кінокартин: «Таразі. Прощання з пустелею», «Скарби кардинала Мазаріні», «Дорогою ціною», трейлер гри Middle-earth: Shadow of War, «Урок магії»...
Цікаво було побувати в різних куточках історичної пам'ятки, побачити стародавні автентичні предмети тих часів, завітати до лавки з костюмами середньовіччя, відвідати зал гармат та інші різні вежі. 
Отже, Аккерманська фортеця є унікальною пам’яткою оборонної архітектури, цінним об’єктом наукових досліджень. Колись неприступний і повний сторожі форт, тепер відкритий і абсолютно туристичний.

Інтернет-посилання:

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930