Головна Новини Анатолій Криволап - український художник, майстер українського нефігуративного малярства та пейзажу

Анатолій Криволап - український художник, майстер українського нефігуративного малярства та пейзажу

11.09.2023 09:35

Анатолій Криволап – один із найвідоміших художників українського сучасного мистецтва. Народився 11 вересня 1946 року в місті Яготин Київської області.
Він отримав академічну професійну освіту, закінчивши Державний художній інститут у Києві, але шлях у мистецтво прокладав через власне уявлення про колір і відтінки. 
Серйозне знайомство з нефігуративним живописом відбулося в Ризі, у 1965-67 роках, коли Анатолій служив в армії, проте мав можливість ходити на виставки. У Прибалтиці не було такої цензури, як в Україні, там можна було побачити все, включаючи абстракцію. Тому, повернувшись до Києва, він почав навчатися із прицілом на експерименти з кольором. Але навіть коли виконував академічну роботу, був незадоволений зробленим: "Я не знав, у чому причина, але розумів, що роблю щось не те". На пошук себе пішло майже 20 років. Він працював, як у лабораторії, вів щоденники, експериментував. Була серйозна проблема – гармонізувати яскраві кольори, і Анатолій Криволап намагався її вирішити.
Художник почав з пейзажу та працював із кольоровими сполученнями, але його детальність відволікала від кольору та переводила не стільки на відчуття, скільки на те, щоб спостерігати за намальованим. Це заважало, тож він пейзаж почав прибирати й так поступово прийшов у абстракцію. А потім, вже повертаючись до пейзажу,  використовував мінімум деталей, в основному подаючи гармонію кольорових плям з відповідним настроєм. При цьому якась невеличка деталь тільки окреслювала той стан, який він передавав, пов’язуючи такою тонесенькою ниточкою з реальністю. 
А. Криволап вважає, що це є якийсь новий погляд на пейзаж, який вибудовується не на споглядальному рівні, а на рівні відчуття. Тому, практично, вийшов на медитативний пейзаж, коли він не підлягає просто розгляданню якихось деталей, а це ті кольори, які діють на інші емоційно-психологічні площини.
Свої картини митець створював у селі Засупоївка під Яготином, де провів дитинство, на своєму улюбленому озері Супой. Це та екосистема, де народжуються роботи А. Криволапа, і саме у селі стають зрозумілими головні мотиви новітніх картин художника. Там є вікно, з якого він спостерігав захід сонця над озером, будиночки, худобу та інші елементи сільської пасторалі, що виникають на його полотнах останніх років. Він зрозумів, що можна поєднати абстракціонізм та улюблений український пейзаж. Реалістичні елементи вміло балансують на межі абстракції, він створює медитативні пейзажі у відомій гарячій кольоровій гамі.

Читай далі

Календар подій

1 2345 6 7
8910 11 121314
151617 18 192021
22232425262728
293031