Частина 4. 2П = Поезія + Проза
И такие!.. Без лести я б вот что сказал:
Как-то раз мой покойный сосед по палате
Встал, подполз ко мне ночью и вслух зарыдал.
Я пишу обо всем: о животных, предметах,
И о людях хотел, втайне женщин любя, –
Но в редакциях так посмотрели на это,
Что, – прости меня, Муза, – я бросил тебя!
Говорят, что я скучен, – да, не был я в Ницце,-
Да, в стихах я про воду и пар говорил...
Эх, погиб, жаль, дружище в запое в больнице –
Он бы вспомнил, как я его раз впечатлил!
В. Висоцький
За життя Володимира Висоцького склалось враження, що його вірші можна тільки слухати у виконанні самого автора. Дійсно, співав він настільки виразно, емоційно і театралізовано, що всі ми й до нині знаходимося під враженням цього дійства. І сьогодні, варто лише відкрити книгу на знайомій пісні, – відразу ж чується мелодія і голос, і замість того, щоб читати, уявно співаєш з ним надруковані рядки. Але між тим ритм пісні інколи заважає сприймати глибокі, філософського звучання думки Висоцького. І, можливо, сам розуміючи це, він залишив частину віршів “жити” тільки на папері.
Висоцький написав понад 100 віршів, близько 600 пісень, поему для дітей (у двох частинах), повісті (“Венские каникулы”, “Дельфины и психи”, “Черная свеча”), оповідання, кіносценарії та ін. Усього його перу належить приблизно 700 поетичних творів. Але за життя твори Висоцького не друкувались. Когось дуже лякала гостра соціальна направленість його віршів, когось дратувала його популярність. Важко сказати, що відчувала людина, яка знала собі ціну і не мала можливості побачити свої вірші опублікованими. Висоцького неможливо копіювати – ні в формах авторської пісні, ні в “писемній” віршованій творчості. Вплив його на сучасну російську літературу – великий, і буде виявлятись ще дуже довго. Досвід Висоцького не вчить, що писати і як писати, та він примушує замислитись про те, навіщо писати. Його власна відповідь на це питання – для того, щоб знов і знов знаходити в людині людяність, для того, щоб зроблена письменником праця душі вічно продовжувалась в читачах.
Настав час читати вірші та прозу Висоцького в запропонованих нижче збірках. Це допоможе відкрити в його творчості багато нового, несподіваного, прекрасного.