Головна Новини День українського кіно

День українського кіно

08.09.2023 19:54

Щорічно у другу суботу вересня в Україні відзначається День українського кіно. Свято було започатковано указом Президента України від 12 січня 1996 року.
Вважається, що людина охочіше сприймає інформацію візуально, тим більше, коли вона оформлена в смисловий ряд і має захопливий сюжет або цікаву історію. Кінематограф - це не тільки розважальний контент, але й просвітницькі проєкти, навчальні та пізнавальні матеріали, програми. Проте в першу чергу, кіно - це мистецтво. Яким би  не був відеоряд, який би посил не ніс людям, але створювати «живу» та цікаву історію в будь-якому жанрі може тільки талановита й творча людина. 
Офіційною датою народження кіно вважають 28 грудня 1895 року, коли відбувся перший кіносеанс братів Люм’єр у Парижі. Але треба зауважити, що кінематограф винаходили декілька разів саме у технічному сенсі. За 10 років до братів Люм’єр Томас Едісон винайшов кінетоскоп. Проте розглядати в  ньому «рухомі картинки» можна було лише одному глядачеві, тому його винахід не набув популярності. А от  механік Одеського університету Йосип Тимченко у 1893 році (знаменитий винахід братів Люм’єр з’явився на два роки пізніше) зібрав перший у світі апарат, що вмів знімати та відтворювати кіно.
Протягом багатьох років, перетворюючись разом із суспільством, кіно зазнало масштабних змін, пройшовши шлях від німого до звукового, від чорно-білого до кольорового. Потужна кінематографічна спадщина стала запорукою розквіту національного кінематографа, примножила, розвинула й збагатила кращі традиції та досягнення українського кіномистецтва. 
Сьогоденна українська кінематографія вийшла на новий рівень. Вітчизняні режисери активно співпрацюють з колегами з усього світу, зокрема, з Франції, Польщі, Італії, Болгарії, Греції та ін..
Сьогодні в Україні існує і поки що діє п'ять державних кіностудій: Національна кіностудія художніх фільмів імені О. Довженка, Національна кінематика України, відома раніше як кіностудія науково-популярних фільмів, Українська кіностудія анімаційних фільмів, Українська студія хронікально-документальних фільмів, Одеська кіностудія. А також налічується понад тридцять приватних студій, які не лише знімають реклами та кліпи, а й намагаються створювати соціальні та комедійні стрічки, документальне, короткометражне кіно та серіали.  
Український кінематограф за час свого існування переживав безліч хвиль. Останньою стала повномасштабна війна, яка не лише змінила фокус уваги кінематографістів, а й часто їхню професію. Деякі режисери та продюсери взяли до рук зброю, аби боронити Україну від ворога, інші – продовжують фіксувати нову реальність, в якій опинились українці.  На перший план виходять історії про сучасну російсько-українську війну, історичні та патріотичні фільми, які допомагають українцям пізнати себе й дізнатися більше про свою історію та сьогодення. Документальний фільм Тараса Томенка «Терикони»  – це історія про дітей, які знають війну не з телевізора, а прямо зі свого вікна, бо вона стала буденністю; документальна стрічка режисерки  Лізи Татарінової  «Маріуполь. Хроніки пекла» занурює глядачів у пекло, на яке перетворилося життя мешканців Маріуполя після повномасштабного вторгнення; документальний фільм  Павла Пелешка та Юрка Іванишина “Життя на межі” став першим і поки єдиним українським фільмом, який охоплює весь період російсько-української війни від 2014 року до сьогоднішніх днів; короткометражний документальний фільм режисера Дмитра Козацького, Юлії Гонтарук «Фортеця Маріуполь. Останній день на Азовсталі» та ін. Ще задовго до 24 лютого 2022 року  в Україні вже почали знімати повнометражне кіно про відважних українських захисників  і не тільки. Серед них художній фільм Ахтема Сеітаблаєва про оборону Донецького аеропорту «Кіборги», який  став рекордно-популярною стрічкою про російсько-українську війну;  художній фільм режисера Нарімана Алієва «Додому» про історію двох синів та їхнього батька, яким, після тимчасової окупації Криму, довелося виїхати в Київ; кінострічка «Атлантида» режисера  Валентина Васяновича про події, які відбуваються в Україні у майбутньому 2025 році після закінчення війни з росією та ін..
За останні роки українське кіно навчилося подорожувати міжнародними кінофестивалями та виборювати там нагороди. Головне досягнення українського кіно в тому, що воно стало конкурентним із закордонним.
Вітаємо  з цим чудовим святом всіх тих, хто створює фільми, і тих, хто  їх дивиться!

 

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930