Головна Мистецькі проєкти «Музика як Друг, музика як Зброя!» «Дім звукозапису» – відродження забутих пісень

«Дім звукозапису» – відродження забутих пісень

Тіна Кароль на зйомках проєкту «Дім звукозапису». Фото: instagram.com/tina karol

Тіна Кароль – одна з найвідоміших українських співачок, заслужена артистка України, телеведуча та креативна продюсерка. Вона відома своєю увагою до якості звучання, глибини текстів та візуального стилю, що робить її проєкти впізнаваними й професійно реалізованими.

Окрім сольної кар’єри, вона активно реалізовує культурні ініціативи, спрямовані на підтримку української музики.

«Дім звукозапису» («ДЗЗ») – це авторський музичний проєкт Тіни Кароль, який стартував на YouTube у 2024 році. Його мета – відродити забуті українські пісні, надаючи їм нове життя у сучасному звучанні та інтерпретації. Співачка прагне поповнити музичний каталог України, відновлюючи пісні, які були несправедливо забуті.

Зйомки відбуваються у легендарному Будинку звукозапису Українського радіо* – місці, де понад 50 років записувалися знакові українські пісні. Назва проєкту є алюзією на цю історичну студію.

Проєкт відбувається у форматі інтерв’ю та музичного перформансу. У кожному епізоді:

•     Тіна Кароль виступає як ведуча й продюсерка;

•     вона запрошує відомого українського артиста;

•     разом вони обирають забуту або недооцінену пісню з української музичної історії;

•     обговорюють її історію, зміст та значення;

•     виконують її наживо з першого дубля в Будинку звукозапису Українського радіо;

•    після виходу епізоду пісня з'являється на стримінгових платформах як окремий трек.

У проєкті «Дім звукозапису» особливе місце займають історії створення забутих українських пісень, які артисти відроджують у сучасному звучанні. Кожна пісня має унікальне походження, пов’язане з особистими долями її авторів, історичним контекстом або культурним значенням.

Випуск 1

«Коханий» –​ Юлія Саніна, «THE HARDKISS»

Першим героєм шоу «Дім звукозапису» стала фронтвумен гурту «THE HARDKISS» Юлія Саніна. Співачка обрала композицію відомого українського композитора Ігоря Поклада – «Коханий», яку вона виконала у джазовому аранжуванні. Музика композиції була створена 1962 року, чуттєві вірші до неї написав лікар швидкої допомоги Ігор Барах.
Першою виконавицею цієї пісні стала Ліна Прохорова, а у чоловічому варіанті першим став Костянтин Огнєвий.
Сьогодні її емоційна глибина зазвучала по-новому – з ніжністю, силою і сучасною чуттєвістю.

Тіна Кароль і Юлія Саніна. Фото: пресслужба Тіни Кароль

Випуск 2

«День і ніч» – «ONUKA»

Оригінальна версія пісні вийшла у 2002 році у виконанні співачки Росави. У «ДЗЗ» гурт «ONUKA» оновив звучання, зберігши дух початку 2000-х, але підкресливши сучасну глибину тексту. Для запису пісні «День і ніч» був запрошений увесь склад оркестру Будинку звукозапису Українського радіо, де створюється саме шоу, та жіночий хор. До шоу також увійшли інтервʼю автора пісні  – Ділі з гурту «ТНМК» та самої Росави. «ONUKA» переосмислили пісню Росави, яка поєднала електроніку та українську поезію. Звучання з минулого отримало нову форму – атмосферну, гіпнотичну, глибоку. Це приклад того, як музика не старіє – вона трансформується.

Гурт «ONUKA» на зйомках проєкту «Дім звукозапису» Фото: пресслужба Тіни Кароль

Випуск 3

 «У долі своя весна» – SHUMEI

SHUMEI відродив одну з маловідомих пісень Володимира Івасюка. Рік написання «У долі своя весна» – 1977-й – період тотального контролю української музики зі сторони репресивної радянської влади. До випуску увійшли ексклюзивні інтерв'ю зі звукорежисером Володимиром Замараєвим, який записував платівку з піснями Володимира Івасюка у виконанні Софії Ротару. Народний артист України, композитор, скрипаль, культуролог, друг Володимира Івасюка Кирило Стеценко та музичний журналіст, сценарист фільму «Вусатий фанк» Віталій Бардецький розкажуть неймовірні факти з життя та творчості легендарного композитора.

SHUMEI переосмислив її у більш мінімалістичному, інтимному форматі. Тепер вона звучить мов весняне зізнання – з гідністю, яку не зламати. «Дуже багато української музики нищилось. В стінах консерваторії палили дуже багато музики українських композиторів, аби молодь просто не знала та не могла грати їхні композиції. Нам треба відновлювати, нам треба шукати, знаходити все, що тільки можемо, бо в нас дуже багато забрали. У цьому випуску ми відроджуємо музику Івасюка, людини, яка багато зробила для України, й загинула за неї!», –  SHUMEI.

SHUMEI на музичному проєкті «ДЗЗ». Фото: пресслужба Тіни Кароль

Випуск 4

«Наші» – гурт «Скрябін» та LELY45

У четвертому випуску своєї авторської програми «ДЗЗ» Тіна згадала покійного музиканта Андрія Кузьменка та його хіт 2000-х під назвою «Наші». Пісня була написана Андрієм на початку нульових, коли він переживав момент гострої ідеологічної несправедливості, адже у той період на радіо та телебаченні було засилля російськомовного шансону.

«Ми – діти країни, якої вже немає, і до сих пір нас часом ще "совками" називають, але ми – українці, нормальні, здорові, напишем своїм дітям правильну історію», – співав Кузьма.

Для виконання каверу на композицію Кузьми Тіна покликала молоду співачку LELY45. У цьому випуску на одній сцені зустрілися панк-рок та інді-рок – це гурт «Скрябін» та LELY45. До випуску увійшли інтерв'ю з журналістом Віталієм Бардецьким, автором книги «Ми, дороги і Кузьма», та вдовою Андрія Кузьменка Світланою Бабійчук.

Молода співачка LELY45 стала гостею четвертого випуску музичного шоу. Скриншот відеозапису шоу 

 Випуск 5

 «Намалюй мені ніч» – KLAVDIA PETRIVNA

Творці пісні «Намалюй мені ніч» – автор музики Мирослав Скорик, автор тексту Микола Петренко. Ця пісня була хітом у 1970–80-х, але згодом зникла з масової культури. Її повернення стало способом нагадати про чуттєвість і ліризм старої української естради. До випуску увійшли інтервʼю із першим голосом пісні «Намалюй мені ніч» – солісткою ансамблю «Веселі скрипки» Любов'ю Чайковською, скрипалем ансамблю «Веселі скрипки» Артуром Микиткою, вокалісткою ансамблю Галиною Бернацькою та скрипалем Матіасом Вайцнером, які діляться вражаючою історією успіху легендарної пісні у 1965 році.

Клавдія Петрівна у шоу «Дім звукозапису» з гуртом «Freedom Jazz» . Скриншот відеозапису шоу

Випуск 6

«О-ля-ля» – Монатік

Співак з Луцька Дмитро Монатік став новим героєм авторського проєкту Тіни Кароль, аби створити унікальний музичний перформанс та разом дослідити історію обраної композиції – пісні «О-ля-ля» гурту «Тартак», музику та слова до якої написав лучанин Олександр Положинський. Для запису пісні вже традиційно був запрошений Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо під орудою Володимира Шейка, і також долучилися музиканти та бек-вокалістки Монатіка.

Дмитро Монатік на музичному шоу «ДЗЗ». Фото: пресслужба Тіни Кароль

Випуск 7

«Друг» – «ZIFERBLAT»

Гурт «ZIFERBLAT» переспівав пісню «Друг» гурту «Океан Ельзи». До програми увійшли ексклюзивні інтерв'ю із його лідером Святославом Вакарчуком та іншими учасниками гурту: гітаристом 1994–2005 рр. Павлом Гудімовим, ударником Денисом Глініним, бас-гітаристом 1994–2004 рр. Юрієм Хусточкою, гітаристом Денисом Дудком. Для запису пісні традиційно був запрошений Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо під керівництвом маєстро Володимира Шейка, і додатково долучилися 15 струнних музикантів.

Випуск 8

«Осідлаю кониченька» – Козак Сіромаха

Восьмий випуск проєкту «Дім звукозапису» присвячений українській козацькій пісні. Для створення унікального музичного перформансу авторка проєкту запросила вільного козака, українського співака, який живе за традиціями своїх предків, – Козака Сіромаху. Герой обрав українську народну пісню з багатовіковою історією «Осідлаю кониченька» («Та не жур мене, моя мати»), змінивши її аранжування та оригінальне звучання. На запис пісні вже традиційно запросили Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо під керівництвом Володимира Шейка, і додатково приєдналися 16 скрипалів. У проєкті також взяв участь ансамбль ударних інструментів «Ars Nova», особливістю якого є поєднання професійних музичних інструментів із побутовими предметами. Для запису музиканти використали справжні коси, якими у побуті косять траву.

Kozak Siromaha та Тіна Кароль на проєкті «ДЗЗ». Фото: instagram.com/tina karol

Випуск 9

«Щедрик» – гурт «TVORCHI»

Гурт «TVORCHI» стали героями дев'ятого випуску проєкту «Дім звукозапису». Для музичного перевтілення гурт обрав культову українську колядку «Щедрик», створену українським композитором Миколою Леонтовичем. Для запису композиції було запрошено Народний художній колектив хор «Веснянка» Центру дитячої та юнацької творчості Печерського району міста Києва під керівництвом диригентки Оксани Ткаченко, а також Заслужений академічний симфонічний оркестр. Історія створення розкривається у діалозі з дослідницею та засновницею Інституту Леонтовича Тіною Пересунько, а також Народним артистом України, скрипалем, композитором, культурологом та музичним продюсером Кирилом Стеценком.

 

Електронний гурт «TVORCHI ». Фото: пресслужба гурту «TVORCHI»  

Випуск 10

«Ой, ти, дівчино, з горіха зерна» – гурт «Schmalgauzen»

Гурт «Schmalgauzen» став героєм десятого випуску «ДЗЗ». Учасники гурту вибрали пісню «Ой, ти, дівчино, з горіха зерна», надаючи їй джазового відтінку та сучасного аранжування. Музику написав легендарний композитор Анатолій Кос-Анатольський на слова Івана Франка.

Гурт «Schmalgauzen». Фото з відкритих джерел 

_______________________________________

«ДЗЗ» – дуже цікавий та корисний проєкт. Це не лише музичний перформанс, а й глибоке занурення в історію української пісні, що сприяє збереженню та популяризації національної музичної спадщини.

_____________________________________________________________________________________________

Будинок звукозапису був створений 1976 року для Державного комітету телебачення та радіомовлення України як технічна база запису високоякісних музичних та літературних фонограм. За роки існування Будинку звукозапису до радіофонду надійшло понад 110 тисяч одиниць фонограм. Тут здійснювали свої перші записи Софія Ротару, Василь Зінкевич, Назарій Яремчук та багато інших відомих виконавців.
Зараз основні користувачі приміщень – музичні колективи Українського радіо. Вони унікальні тим, що спеціалізуються у сфері звукозапису, яка є найвідповідальнішим та найскладнішим видом музичного виконавства.
За час свого існування вони створили «золотий фонд», що налічує десятки тисяч аудіозаписів кращих музичних творів світової, української класики, сучасних композиторів, народно-пісенного і фолькльорного жанру, які є вагомим внеском в духовну скарбницю України, могутнім засобом формування духовності та національної свідомості нашого народу.
Будинок звукозапису володіє унікальними за акустичними параметрами студіями звукозапису, які оснащені сучасним цифровим обладнанням.

Джерела:

  1. Горлач П. Дати нове життя забутим українським пісням: новий авторський проєкт на YouTube від Тіни Кароль «Дім звукозапису» [Електронний ресурс] / Поліна Горлач // Суспільне. Культура : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/culture/713326-dati-nove-zitta-zabutim-ukrainskim-pisnam-novij-avtorskij-proekt-na-youtube-vid-tini-karol-dim-zvukozapisu/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 25.03.2024. – Дата звернення : 07.05.2025.
  2. Тіна Кароль презентувала авторський проєкт на YouTube «Дім звукозапису» [Електронний ресурс]  // OREST : [onlain-media]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://orest.com.ua/music/tina-karol-prezentuvala-avtorskij-proyekt-na-youtube-dim-zvukozapisu. – Назва з екрана. – Дата публікації : 04.04.2024. – Дата звернення : 07.05.2025.
  3. Будинок звукозапису [Електронний ресурс] // Українське радіо : [вебсайт розмовної радіостанції України]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://ukr.radio/Bud_zvuk. – Назва з екрана. – Дата звернення : 07.05.2025.
  4. Піхоцька Є. Проєкт Тіни Кароль «Дім Звукозапису» [Електронний ресурс] / Євгенія Піхоцька // Кафедра режисури естради і шоу : [вебсайт кафедри КНУКіМ]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://rems.knukim.edu.ua/home/news/2644-proiekt-tiny-karol-dim-zvukozapysu.html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 17.05.2024. – Дата звернення : 17.05.2025.
  5. Дім звукозапису [Електронний ресурс] // Apple Music : [сервіс для потокового прослуховування музики]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://music.apple.com/ca/artist/%D0%B4%D1%96%D0%BC-%D0%B7%D0%B2%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%83/1738060889. – Назва з екрана. – Дата публікації : 08.04.2024. – Дата звернення : 07.05.2025.
  6. Партнерство заради культури: Sense Bank та авторський проєкт Тіни Кароль «Дім Звукозапису» [Електронний ресурс] // Sense Bank : [вебсайт укр. банку]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://sensebank.ua/news/partnerstvo-zaradi-kulturi-sense-bank-ta-avtorskij-proekt-tini-karol-dim-zvukozapisu. – Назва з екрана. – Дата публікації : 18.07.2024. – Дата звернення : 07.05.2025. 

Календар подій

       1
23 4 5678
9 10111213 14 15
16171819202122
23242526272829
30