Головна Мистецькі постаті Митці України Георгій та Платон Майбороди. Видатні композитори ХХ століття

Георгій та Платон Майбороди. Видатні композитори ХХ століття

Вони народилися на Полтавщині у селянській сім’ї в один день – 1 грудня, але з різницею у 5 років: Георгій – у 1913-му, а Платон – у 1918-му. Їхній шлях до професії майже не відрізнявся від багатьох інших українських композиторів того часу: мистецькі враження дитинства, аматорські гуртки. Далі – освоєння теоретичних засад музики, перші невдачі та успіхи.

І Георгій, і Платон, потрапивши до Києва, навчались у класі одного з корифеїв української музики – Левка Ревуцького, особистість якого найбільше вплинула на формування їхніх людських та творчих орієнтирів. Ревуцький завжди підкреслював виняткову обдарованість братів Майбород. Так, наприклад, зовсім не студентським розмахом вирізняється симфонічна поема «Лілея» за Т. Шевченком, написана студентом ІІІ курсу Георгієм Майбородою. Після успішної прем’єри автора зарахували до Спілки композиторів УРСР, що було екстраординарним фактом. Важко повірити, але за 2 роки до того було репресовано батька Майбород – Іларіона Івановича.

На фронт у 1941-му брати пішли разом – Георгій тоді вже закінчив консерваторію, Платон іще був студентом. Георгій за бойові заслуги був нагороджений орденами та медалями. Платон дійшов до Берліна.

Після війни для кожного з братів розпочався самостійний творчий шлях. Георгій Іларіонович став визнаним автором великих симфонічних творів (чотирьох симфоній, концертів для скрипки, для голосу з оркестром тощо), чотирьох опер – «Милана», «Арсенал», «Тарас Шевченко», «Ярослав Мудрий», до того ж дві останні написав на власні лібрето. А Платон Іларіонович, як влучно висловився про нього композитор Олександр Білаш, «вибухнув піснею».

При всій несхожості їхніх творчих особистостей, – це композитори надзвичайно яскравого, рідкісного мелодичного обдаровання.

Музика Георгія Майбороди звучала і за кордоном. Із незмінним успіхом у всіх концертах виконувалася «Гуцульська рапсодія»: цю ефектну оркестрову п’єсу знали далеко за межами України. Вона була обов’язковим твором на конкурсі диригентів 1986 року в німецькому місті Йені. У Філадельфії, Торонто й Вашингтоні ставили «Ярослава Мудрого».

Щодо пісень Платона Майбороди, то вони одразу ж ставали хітами. У співавторстві з поетом Андрієм Малишком – його другом і побратимом – народився не один пісенний шедевр: «Рідна мати моя» («Пісня про рушник», яку перекладено 90-ма мовами світу!), «Ми підем, де трави похилі», «Білі каштани», «Київський вальс», «Пісня про вчительку», «Стежина». Пісні Майбороди-Малишка стали новою віхою у розвитку цього жанру.

Ще однією особливістю пісень Платона Майбороди є їх лірико-патріотичність. За кожною нотою – рідна земля, рідна природа, рідний народ, батько, мати, історія. Багато років Платон Іларіонович співробітничав із Київською кіностудією ім. О. Довженка, писав музику до численних кінофільмів.

Георгій Іларіонович, як видно з його листів і спогадів сучасників, щиро вболівав за долю української культури, був надзвичайно вимогливим до себе, дуже страждав від того, що «мало встиг зробити», виношував, але так і не встиг втілити задуми великих творів на українську тематику.

Відомо, що час – єдиний справедливий суддя. Особливо це стосується мистецтва. Але незаперечним є й інше: творчість людей, що вже відійшли у вічність, житиме доти, доки її згадуватимуть наступні покоління. Музика братів Майбород звучить і досі. Тож є надія, що найбільш повна, різноманітна палітра української музики, реставрування, творення і збереження якої є предметом сьогоднішніх зусиль, збагатить майбутні покоління. 

 

Список літератури

  1. Зинькевич Елена Сергеевна. Георгий Майборода [Текст] / Е.С. Зинькевич - К. : Муз. Україна, 1983. - 70, [1] с. - (Творческие портреты украинских композиторов)
  2. Кульчий Олена. Документальна скарбниця Шевченківських лауреатів [Текст] / О.  Кульчий; Т. Малярчук, Ю. Бентя; Державна архівна служба України; наук. ред. В.М. Жежера, вступ. сл. Б.І. Олійник, вступ. сл. О. Гінзбург, худож. оформ. О.Я. Остапова - К. : КЛІО, 2013.
  3. Пальцевич Юлія. Мистецтво серця / Ю. Пальцевич // Музика. - 2013. - N 6. - С. 4-5
  4. Козлова Нонна. Мистецтво серця: до 100-річчя з дня народження Платона Майбороди та 105-річчя Георгія Майбороди – видатних українських композиторів XX ст. / Н. Козлова; Т. Чайка // Наука і суспільство. - 2018. - N 11/12. - С. 56-58
  5. Гапонова Світлана Василівна. Світочі України [Text] : зб. текстів англ. і фр. мовами для навч. читання учнів старш. кл./ С.В. Гапонова; О.М. Шерстюк; Київський національний лінгвістичний університет; голов. ред. С.Ю. Ніколаєва - К. : Ленвіт, 2004. - Библиогр.: с. 64. - 64 с. - (Бібліотечка журналу "Іноземні мови")
  6. Кузик Валентина Володимирівна. Платон Майборода/ В.В. Кузик - К. : Муз. Україна, 1978. - 52 c.
  7. Гордійчук Микола Максимович. Платон Іларіонович Майборода: Композитор. Нарис про життя i творчiсть/ М.М. Гордійчук - К. : Мистецтво, 1964. - 46 c.
  8. Шиян Анатолій. Дороги життя [Текст] / А. Шиян; худож. оформ. В.М. Карпенко -   К. : Карпенко Вадим, 2006. - 222, [1] с.
  9. Хорозова Оксана. Платон Майборода: серце, віддане пісні: до дня народження композитора / О. Хорозова // Літературна Україна. - 2011. - N4(27 січ.). - С. 16.
  10. Галкіна Лариса. Пісня, написана душею: композитор-епоха: Платон Майборода / Л. Галкіна // Шкільний світ. Сер., Шкільний світ. - 2014. - N 13(лип.). - С. 8-10.
  11. Розвиток пісенного жанру в музичній культурі України у другій половині XX ст.: пісні П. Майбороди, І. Шамо, О. Білаша та інших композиторів // Музична школа. - 2016. - N 11. - С. 11-18.
  12. Творець пісень крилатих: до 100-річчя від дня народження П. Майбороди (1918-1989) // Дати і події. - 2018. - N 2. - С. 109-112.
  13. Гордійчук М. Композитор-пісняр / М. Гордійчук // Нар. творчість та етнографія, 1968, № 6.
  14. Суярко Т. Пісенна стежина / Т. Суярко // Музика, 1978, № 6.
  15. Малишев Ю. «І на тім рушничкові…» / Ю. Малишев // Музика, 1988, № 6.
  16. Платон Майборода : Слово про композитора. - К. : Муз. Україна, 1988. - 127 c.
  17. Гордiйчук, Микола Максимович. Георгій Іларіонович Майборода : Композитор. Нарис про життя i творчiсть / М. М. Гордiйчук. - К. : Мистецтво, 1963. - 105 c.
  18. Зінькевич, Олена Сергіївна. Георгій Майборода / О. С. Зінькевич, О. И. Шичко. - К.: Муз. Україна, 1973. - 50 c.
  19. «Вечорниці» [Ноты]. - К. : Муз. Україна. Вып. 11 : П. Майборода : пісні. - 1968. – 27 с.
  20. Українські народні пісні в записах Платона Майбороди [Текст] / вступ. сл., прим. О. А. Правдюк. - К. : Муз. Україна, 1986. - 142 с.

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
18192021222324
252627282930