"Гість із Запоріжжя": картина Фотія Красицького

Фотій Красицький - яскрава особистість в українському образотворчому мистецтві. Він відомий живописець, графік і педагог. З-під його пензля з'явилося чимало живописних творів, з-поміж яких і жанрові картини на теми з життя і побуту простих селян та історичного минулого України. Його дуже захоплювала українська національна тематика. Найвищим здобутком у творчому доробку митця стала картина "Гість із Запоріжжя", яку ми охоче представляємо у віртуальному проєкті "Виставка однієї картини". Це один з перших великих творів українського історичного живопису козацької тематики. Вона написана у 1901 році як конкурсна робота при закінченні Академії. Картина відразу прославила автора і поставила його ім'я в ряди кращих українських художників. Дійство, зображене на полотні, відбувається в селі Козацьке у садибі сестри художника. На картині зображено мальовничий, затишний куточок: гілля зелених дерев купаються в щедрих проміннях сонця. Неподалік видніється пасіка і солом'яний курінь, біля якого розташувались головні персонажі. Здається, що й сама природа радіє зустрічі бажаного гостя. На полотні ми бачимо, що в тіні саду сидить посивілий господар,  поруч - кремезний козак з шаблею у синіх шароварах і червоній накидці. Видно, що їм є про що поговорити. Козак брався за бандуру, музичні звуки якої навівали спогади про козацьке життя та тривалі походи. Господарі, дотримуючись звичаїв українського народу, щиро й гостинно приймають шанованого гостя. На розстеленій білій скатертині - святковий посуд: розмальовані миски, куманці та частування. Господиня привела дітей показати запорожцю. Старша дівчинка справжня україночка у вишитій сорочці, плахті, з червоною стрічкою на голові та намистом на шиї. Вона впевнена у собі. Гість всю увагу зосередив на хлопцеві, який скромно стоїть і переминає в руках шапку. Ця сором'язливість хлопчика перед гостем із Запоріжжя викликає зворушливі, щемливі почуття. Мабуть, обидва козаки подумали, що підростає гарний захисник Вітчизни.
Картина Фотія Красицького  отримала схвалення Академії художеств і критики. Гарно відгукнувся й відомий художник І. Рєпін. Вона експонувалася у 1905 році на Першій художній виставці у Львові. Полотно "Гість із Запоріжжя" (1901 р.) зберігається в Національному художньому музеї імені А. Шептицького у Львові. Авторське повторення картини 1916 року знаходиться в експозиції Національного художнього музею України в Києві.
Отже, картина написана понад 120 років тому, не втрачає своєї привабливості. Вона продовжує захоплювати  великою майстерністю митця. Колоритна сцена та персонажі  твору не залишають нас байдужими.

Література

  1. Лисенко Наталка. Фотій Красицький та його колекція в Національному музеї Тараса Шевченка [Текст] // Українська мова й література в сучасній школі. - 2013. - N 4. - С. 60-66 - Бібліогр. наприкінці ст.
  2. Кошова Наталія Миколаївна. Невідома картина художника Ф. Красицького з образотворчої колекції НМІУ [Текст] // Молодий вчений. - 2017. - N 3 ч. 1. - С. 109-114 - Бібліогр. наприкінці ст.
  3. Фролова Тетяна. Народний художник Фотій Красицький [Текст] // Дніпро. - 2020. - N 6/7/8/9/10/11/12. - С. 136-143

Інтернет-посилання

 

Календар подій

12345 6 7
8 9 1011 12 1314
15 161718192021
22232425262728
2930