Головна Мистецькі постаті АртСпротив Юрій Леонідович Керпатенко

Юрій Леонідович Керпатенко

Юрій Леонідович Керпатенко
Український диригент, оркеструвальник, баяніст

Історія його війни

- Суть Украины – это вольница в широком смысле!
- Слава Україні! Я люблю наш Херсон!!!
- …..знаю, что в Питере есть улица Херсонская, 
люблю послушать Невзорова, Курпатова,
 но не надо приходить ко мне в Херсон с «русским миром»
 и делать из меня Новороссию…

Ці слова належать відомому херсонському музиканту, диригенту, аранжувальнику Юрію Керпатенку – незламному, талановитому, чесному, принциповому патріоту своєї держави, який з початку захоплення Херсону російським військом не боявся висловлювати свою думку.  Його активну позицію можна побачити також в соцмережі «Фейсбук», де він критикував війну в Україні: «"ХНР"? Ну, разве что, ХаНаРоссии. Ну разве сейчас Россия – Россия? Это же сплошная КэГэБия и отпрыски НКВД. Концлагерь общего режима, для некоторых –специального. И в это кодло нас пытаются втащить.» А про тих підлабузників-колаборантів, які перейшли на сторону ворога писав: «Валерий Шелудько решил поиграть с орками в директора театра», або ще «"Эффект Сальдо" гораздо опаснее Януковича, поскольку с Януковичем удалось разобраться раз и навсегда. А Сальдо, он такой перманентный, местный, вроде бы и свой, ан нет». Це все він не боявся говорити в той час, коли в місті активно хазяйнували нові господарі, і за такі висловлювання можна було загриміти до підвалу на кілька тижнів, або ж зникнути безвісти.
Згодом з’ясувалося, що до музиканта часто додому навідувалися російські спецслужбовці. За категоричну відмову співпрацювати з окупантами, і грати на концерті до Міжнародного дня музики (1 жовтня) Юрія Керпатенка було розстріляно автоматною чергою прямо через вхідні двері. Точна дата загибелі диригента невідома, приблизно це сталося у вересні, адже саме з того часу він перестав виходити на зв’язок.
Звістка про те, що Юрія Керпатенка вбили облетіла ввесь світ. На багатьох українських і зарубіжних сайтах та шпальтах преси можна було зустріти такі заголовки: «Yurii Kerpatenko refused to bow to Russian orders», «Ukrainian Killed by Russians for Refusing to Perform at Propaganda Concert», «Ukrainian conductor killed by Russians after refusing to perform: report», «Дирижировать отказываюсь, как гражданин Украины», «Кто убил Юрия Керпатенко: херсонские коллаборанты и след российских спецслужб», «Оккупанты в Херсоне автоматной очередью через дверь убили известного музыканта: подробности трагедии», «Російські окупанти в Херсоні розстріляли диригента місцевого музично-драматичного театру Юрія Керпатенка» та ін. Всі ці видання намагалися докричатися до всього світу, що вбивають цивільних людей – ось такий він «руський мір». 
Напевно, Юрій Леонідович передчував свою загибель, адже писав так: «Недаром самураи говорили: "Живи так, словно тебя уже нет"». Так, його вже немає з нами, і його виступи зможемо почути лише в записах, але ми будемо його пам’ятати не тільки, як талановитого музиканта, а й як мужнього патріота Українського Херсону. Він боровся голіруч з окупантами, хоча й сам був російськомовним, і виховувався на російській культурі, але не підкорився путінському режиму, і не погнався за «довгим карбованцем». Бо йому не було «Какая разніца, кому грати», а той, хто винний в його загибелі, обов’язково понесе покарання!

 

 


В пам'ять про музиканта

Вражені загибеллю свого колеги, всесвітньо відомі музиканти публічно засудили вбивство херсонського диригента. 
Так, наприклад, індійський та ізраїльський симфонічний диригент Зубін Мета. На початку концерту в Teatro del Maggio Musicale Fiorentino попрохав публіку встати, і вшанувати пам'ять Ю. Керпатенка хвилиною мовчання. А також назвав його дії героїчними, а вбивство жахливим та неприйнятним. 

 

 

Думаємо, ще не одна творча робота, не один концерт буде присвячений нашому герою-диригенту, який не був на фронті, але здобув честь і повагу від багатьох відомих митців. 
Юрій Керпатенко був активним читачем нашої книгозбірні та частим гостем бібліотечних заходів, грав і диригував на концертах, які відбувалися в Гончарівці. В пам'ять про незламного патріота України, чудового диригента, жителя Херсона Юрія Леонідовича Керпатенка після Перемоги ми обов’язково організуємо вечір «Нескорений диригент», на який запросимо херсонців. Впевнені, що зала бібліотеки буде переповнена шанувальниками його творчості.
У Херсонській міській військовій адміністрації повідомили, що іменем Юрія Керпатенка буде названий сквер в Херсоні, де лунатиме музика, якою жив наш незламний земляк.

 


Біографічні відомості

Народився Юрій Леонідович Керпатенко в Херсоні 9 вересня 1976 року. Ким були батьки музиканта – невідомо. Колеги розповідають, що був сиротою і його виховувала бабуся.  З семи років почав займатися музикою. В 1991 році закінчив з відзнакою Херсонську дитячу музичну школу №1 по класу баян, викладач А. В. Коструба. Був активним та старанним, неодноразово брав участь в обласних конкурсах і займав перші місця.
Після закінчення музичної школи продовжив навчання в Херсонському музичному училищі в класі викладачів В. І. Мельника та Л. П. Воробйова. Не раз ставав лауреатом регіональних і республіканських конкурсів виконавців на народних інструментах, зокрема, в 1995 році - лауреат ІІ премії на республіканському конкурсі, що проходив у Херсоні. В цьому ж році закінчив навчання в училищі за класом баян, факультативно навчався композиції у класі Ю. В. Валерштейна.
Музичне навчання продовжив у Київській Національній музичній академії ім. Петра Чайковського за класом баян (викладачі - проф. В.С. Паньков і Ю. В. Федоров), який закінчив у 2000 році, а в 2004 році закінчив кафедру оперно-симфонічного диригування, де викладачами були: народний артист України В. Б. Гнєдаш та професор Л. М. Колодуб.
У 2000 році став головним диригентом камерного оркестру «Гілея» в Херсонській обласній філармонії. Колектив брав участь у фестивалі камерної та симфонічної музики «Травневі зустрічі» (2005 р., м. Кіровоград), фестивалі камерної музики «Амадеус» (2006 р., м. Херсон), міжнародному конкурсі «Академічного мистецтва юнацтва» (м. Нова Каховка).
У лютому 2015 року відбувся грандіозний концерт до ювілею народного артиста України Григорія Вазіна, засновника та керівника камерного оркестру «Гілея», де Юрій Керпатенко разом із Владиславом Білявським були диригентами на цьому концерті.
Також Юрій Леонідович з 2004 року був головним диригентом оркестру Херсонського музично-драматичного театру ім. Миколи Куліша. Завдяки музиканту тут були створені театралізовані оркестрові програми «Чарівна музика оркестру», «В полоні музики, театру і кіно». У травні 2010 року разом з трупою театра виїздив до міста Ножан-сюр-Марн під Парижем, для участі у програмі «Гуляй, славяне!» у якості баяніста. 
Юрій Керпатенко – автор багатьох творів для баяна, фортепіано, народного та камерного оркестрів, які увійшли до репертуару народного оркестру Херсонського музичного училища, камерного оркестру «Гілея». Музикант активно працював як оркеструвальник, виконуючи замовлення для ансамблів та оркестрів.

Інформацію підготувала Л. Руденко

січень 2023 р.



Інтернет-видання


Відео

  1. Олександр Гоноболін та Юрій Керпатенко - Танго Вогню ( О.Гоноболін)

  2. Камерний Оркестр "Гілея" - Пірати Карибського Моря (К. Бадельт)

  3. Оркестр Херсонської Філармонії - Довга Дорога в Дюнах ( Р.Паулс)

  4. J. T. Williams Тема из к.ф. Список Шиндлера - Chamber Orchestra "Gileya" of Kherson Philharmonica

  5. Chamber Orchestra "Gileya" of Kherson Philharmonica - Маленька Нічна Серенада. (В. А. Моцарт)

  6. Юсуф Халілаєв - Strimpellata (Ermanno Wolf-Ferrari)

  7. Homenaje a Yurii Kerpatenko

  8. Ucrania denunció el asesinato de un director de orquesta que se negó a colaborar con Rusia

  9. Оркестр Херсонської Філармонії - Tequila by The Champs (Чак Рио)

  10. Ольга Дядів - Арія Цариці Ночі (Чарівна Флейта, В. А. Моцарт)

  11. «Автоматной очередью расстреляли через дверь»: что известно об убийстве дирижера в Херсоне

  12. Россияне РАССТРЕЛЯЛИ дирижера Херсонской филармонии — музыкант отказался ПУСКАТЬ ИХ В ДОМ

  13. «Автоматной очередью расстреляли через дверь»: что известно об убийстве дирижера в Херсоне

  14. Сэмюэл Барбер. Адажио - Chamber Orchestra "Gileya" of Kherson Philharmonica

  15.  В*язанка УкраЇнських Пісень обр. Ю. Керпатенко Chamber Orchestra "Gileya" of Kherson Philharmonica

 

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930