Україна багата на талановитих кіномитців, і це відображається у великій кількості кінопремій, які існують у нашій країні. Ці нагороди створені для того, щоб вшанувати внесок режисерів, акторів, сценаристів, операторів та багатьох інших творців у розвиток українського кіно.
Національна премія України імені Тараса в галузі кіномистецтва. Це висока в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва. Заснована 1961 року. Нею нагороджують видатних митців за високоідейні й високохудожні твори й роботи в галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва й кінематографії. Церемонія нагородження лауреатів відбувається щорічно 9 березня до дня народження Тараса Шевченка.
У 2024 році було запроваджено премію Національної спілки кінематографістів України імені Сергія Параджанова серед професійних дебютів. Премія була запроваджена з ініціативи режисера та продюсера Дмитра Томашпольського рішенням Правління НСКУ з нагоди відзначення 100-річчя з дня народження видатного майстра українського та світового кінематографу, який народився 9 січня 1924 року. Нагорода є збільшеною копією «талерів Параджанова» (коли у Параджанова на зоні відібрали олівці та заборонили малювати, він видряпував профілі великих людей нігтями на покришках від кефіру, заливав смолою так виходили «талери Параджанова»)
Премія Національної спілки кінематографістів України (Премія НСКУ) – щорічна кінематографічна нагорода, яку присуджує Національна спілка кінематографістів України найкращим українським фільмам року. Премію було започатковано у 2014 році. Головна мета – відродження та розвиток українського кіномистецтва, підвищення творчої майстерності митців, підтримки молодих кінематографістів, популяризація найкращих здобутків українського кіно. Ініціатором заснування премії став режисер, секретар Правління НСКУ Роман Ширман. Перша урочиста церемонія вручення Премії НСКУ відбулася 15 травня 2014 року в рамках урочистого закриття ХХХХІ сезону Будинку кіно в Києві. На здобуття премії висуваються українські фільми, за попередній календарний рік, а також українські повнометражні фільми, що вийшли до кінотеатрального прокату. Фільми оцінює журі Премії НСКУ, до якого входять авторитетні діячі українського кіно: кінознавці, кінорежисери, кінооператори та кінодраматурги, вони оцінюються шляхом таємного голосування. Вручення Премії НСКУ відбувається на урочистій церемонії у травні в рамках урочистого закриття чергового сезону Будинку кіно в Києві. В рамках цієї премії з 2016 року запроваджена Державна премія імені Олександра Довженка. 17 травня 2001 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2420-III «Про внесення зміни до статті 11 Закону України "Про державні нагороди України“», яким була встановлена державна нагорода України – Державна премія України імені Олександра Довженка за видатний внесок у розвиток українського кіномистецтва.
Національна кінопремія – «Золота Дзиґа». Ініціатором створення Національної кіноакадемії та премії «Золота дзиґа» став Одеський міжнародний кінофестиваль. Його основною метою є всебічна підтримка та розвиток національного кінематографа.
«Золота дзиґа» (англ. Golden Dzyga) – українська національна кінопремія, яку присуджують за професійні досягнення у розвитку українського кінематографа. Заснована у 2017 році, вона стала платформою для відзначення найкращих досягнень у різних сферах кінотворчості – від сценарію до режисури, від акторської гри до операторської майстерності (наразі нараховує 24 номінації). «Золота Дзиґа» швидко здобула авторитет і стала символом професійного визнання.

Національна кінопремія – «Золота Дзиґа»
Головним символом Національної кінопремії є статуетка «Золота дзиґа», яка символізує стрімкий та невпинний розвиток українського кінематографа. Крім того, назва нагадує про творчий спадок видатного кінематографіста Дзиґи Вертова. Автором назви є директор зі стратегічного маркетингу «Медіа Група Україна» Ольга Захарова. Дизайн статуетки розробив український митець Назар Білик та дав такий описав: «Основним елементом композиції є кадр з кіноплівки, золотий чотирикутник, який динамічно обертається, уособлюючи кінематограф. За формою статуетка нагадує дзиґу, вогонь, паросток, які є символами розвитку та оновлення національного кіно»
Перше вручення цієї кінопремії відбулося 20 квітня 2017 року в Києві в готелі Fairmont Grand Hotel Kyiv. Протягом наступних років було проведено ще 7 церемоній нагородження Кінопремією «Золота дзиґа».
Кінопремія «Кіноколо» – це значуща відзнака, що підкреслює здобутки українського кінематографа та журналістики. Щороку нагороджуються найкращі роботи, включаючи художні та документальні фільми, акторські роботи й дебюти. Заснована 2018 року Спілкою кінокритиків України, Асоціацією «Сприяння розвитку кінематографа в Україні – дивись українське!» і кінокомпанією «Артхаус Трафік». Нагороди вручають під час проведення кінофестивалю «Київський тиждень критики». Це міжнародний кінофестиваль, створений з метою ознайомлення українських глядачів із найкращими новими арт-фільмами, обраними професійними українськими кінокритиками.
Кінопремія проходить у київському кінотеатрі «Жовтень» щоосені, починаючи з 2017 року. До програми фестивалю входять фільми з лайн-апів головних світових кінофестивалів цього року, а також стрічки, що мали значний вплив на історію кінематографа або присвячені визначним діячам кіномистецтва. Після кожного показу фестивалю відбувається дискусія глядачів із кінокритиками. Премія налічує 11 категорій.
Всього було сім церемоній нагородження: 26 жовтня 2018 року, 24 жовтня 2019 року, 22 жовтня 2023 року, 21 жовтня 2021 року, 20 жовтня 2022 року, 12 жовтня 2023 року, 17 жовтня 2024 року.
Одéський міжнарóдний кінофестивáль (ОМКФ) – щорічний кінофестиваль, який проводиться в Одесі у середині липня. Уперше відбувся у 2010 році. Перші два роки фестиваль позиціонував себе як фестиваль фільмів для глядачів із особливим почуттям гумору. Згодом розширив спрямованість і заявив про себе як фестиваль артмейнстриму: кіно високого художнього рівня, розраховане на широку аудиторію. Із 2016 року конкурсна програма складається з трьох повноцінних розділів: Міжнародна конкурсна програма; Національна конкурсна програма (включає повнометражні та короткометражні фільми виробництва України або зняті в ко-продукції з Україною) та Конкурс європейських документальних фільмів. Церемонії відкриття і закриття, а також традиційна для кінофестивалів «червона доріжка» проводяться у знаменитому Одеському театрі опери і балету – одній з найбільш відомих архітектурних пам'яток України.

«Червона доріжка» ОМКФ біля Одеського оперного театру
Головним призом фестивалю є статуетка «Золотий Дюк» – оновлена версія однойменного призу, створеного відомим одеським скульптором Михайлом Ревою для кінофестивалю «Золотий Дюк», який відбувся в Одесі в 1988 році. Перші два роки головний приз Одеського кінофестивалю вручався на основі рішення журі.

Статуетка «Золотий Дюк»
Починаючи з 2012 року Гран-прі Одеського кінофестивалю вручається за підсумками глядацького голосування. На фестивалі працює міжнародне журі, яке оцінює Міжнародну конкурсну програму і вручає призи за Найкращий повнометражний фільм, Найкраща режисура, Найкраща акторська робота. З 2012 року на фестивалі з'явилася ще одна конкурсна програма – Український національний конкурс, в якому приз за найкращий український фільм визначає Журі національної конкурсної програми. З 2016 року журі Конкурсу європейських документальних фільмів обирає найкращу документальну стрічку.
Кінофестиваль «Молодість» був започаткований у 1970 році. На початку історії це був дводенний огляд короткометражних фільмів, які були зняті студентами кінематографічного факультету Київського державного інституту ім. Карпенка-Карого. Але творці навіть не уявляли, що через 50 років огляди перетворяться у масштабний міжнародний фестиваль і головну кіноподію України. Розвиток молодого професійного кіно – головне завдання фестивалю на сьогодні. В конкурсній програмі беруть участь повнометражні фільми дебютантів та короткий метр. Це ігрові, анімаційні та документальні фільми від авторів зі всього світу. Окремо приділяється увага кіно, яке було створено українцями чи на території України. Сьогодні «Молодість» є одним із найбільших кінофестивалів Східної Європи за версією Міжнародної федерації асоціацій кінопродюсерів – FIAPF. Цьогоріч фестивалю виповниться 55 років і його мета залишилася незмінною – дослідити важливі тенденції розвитку молодого кіно і допомогти творцям-початківцям знайти своє місце на арені світового кіно. Спеціальний приз фестивалю «Скіфський олень», який присуджують кінематографістам за видатний особистий внесок у розвиток світового кіномистецтва. Нагорода була запроваджена на фестивалі «Молодість» у 1997 році.

Статуетка «Скіфський олень»
Docudays.UA – найбільший в Україні Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини, який відбувається щороку впродовж останнього тижня березня у Києві. Був заснований у 2003 році.
Організаторами Фестивалю є Українська Гельсінська спілка з прав людини та Громадська організація «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв», а з осені 2007 року – також Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я, Херсонська міська Асоціація журналістів «Південь».
Мета фестивалю Docudays.UA – засобами кіномистецтва привернути увагу українського суспільства до проблем людства, сприяти розвитку відкритого діалогу про права людини, утвердженню ставлення до людської гідності як найвищої цінності.
Структура Docudays.UA: конкурсні покази документальних фільмів, ретроспектива фільмів славетних режисерів-документалістів, інформаційні та тематичні програми, семінари, круглі столи, дискусії, конференції, майстер-класи майстрів документального кіно, міжнародна майстерня документального кіно.
Кінопремії та кінофестивалі – це не лише святкові церемонії, а й важливий інструмент підтримки українських митців, формування національного культурного простору та підвищення інтересу до українського кіно як усередині країни, так і за її межами. Завдяки цим ініціативам, українські фільми дедалі частіше з’являються в конкурсних програмах міжнародних фестивалів і знаходять свого глядача у найрізноманітніших куточках світу.