Головна Новини Колодія величаймо — весну зустрічаймо! Масниця в Україні!

Колодія величаймо — весну зустрічаймо! Масниця в Україні!

22.02.2023 13:48

Масниця або Колодій з давніх-давен було на території України одним з найвеселіших свят. Чіткої дати воно не мало, адже завжди залежало від початку Великого посту. Проте, найчастіше воно припадає на кінець лютого — початок березня. В цьому році Масниця триватиме від 20 до 26 лютого. 

Хочемо зазначити, що українською мовою правильно буде казати саме Масниця, а не Масляна. Це свято в Україні ще  називають Колодій, Колодка, Сирна неділя, Пущення, Загальниця, Мясопуст.

Під час Масного тижня споживали багато масної їжі (масло, сир, сметана). За давніми традиціями на Масницю варили вареники. На козацьких землях це була головна ритуальна страва. Недарма ж козаки жартували, що на Масницю й турки вареники їдять. «Почекайте вареники, прийде й на вас Масниця», або «Вареники доведуть, що і хліба не дадуть» — стверджують українські народні приказки. Немає хати в Україні, в якій би на сирній неділі не було вареників з сиром, политих маслом та сметаною. Далі йдуть гречані оладки (млинці), сир, капуста з олією, капусняк, «огірки» – розсіл огірковий, яєшня на маслі, сир з сметаною, різні каші, борщ з рибою, локшина на молоці, пироги з сиром, сирні бабки, сирники, налисники та інші пісні страви. Отже,  традиційнішими все таки були вареники, а не млинці.

В Україні  сенс свята Масниці полягав у тому, щоб  підготувати себе до Великого посту (починався зразу після свята) духовно і фізично. Їжа полегшується, м’яса не їли ще з попереднього тижня (Мясопуст). Тож свято супроводжувалося обрядами, пов'язаними не лише з проводами зими й зустріччю сонця, а й такими, що закликали до загального примирення, злагоди і всепрощення. Недарма в українців останній день тижня називається ще й Прощеною неділею, коли треба забувати всі образи та всіх прощати. Ця традиція збереглася й донині. 

Інша назва свята - Колодій. Це суто українське свято, якому немає аналогів у інших народів. Головним обрядом, приуроченим до Масниці, були «Колодки». Колодій або Колодка - саме традиції, пов'язані з цими назвами, мають найдавніше коріння. На масничному тижні існував звичай прив'язувати колодки тим, хто ще без пари. У давнину це були дерев’яний брусок, поліно чи палиця. Починали святкувати Колодія на початку тижня. В понеділок зранку молоді одружені жінки збиралося у шинку, готували пишне застілля та справляли Колодки. Котрась із молодиць приносила із собою полінце чи палицю, що слугувала за «колодку». Усі разом прибирали «колодку» у полотняне шмаття, ніби сповиваючи немовля. А тоді вітали одна одну: «Наша «Колодка» народилася!» У понеділок «колодка народжувалась», у вівторок – «охрещувалась», у середу – «похрестини», у четвер – «помирала», у п`ятницю «колодку хоронили», у суботу - «оплакування колодки», а у неділю відбувалось завершення життєвої долі «колодки». І, звісно, усі ці дійства мали жартівливий характер. До речі, у середу на похрестини колодки, були самі помпезні гуляння.

Молодиці прив`язували колодку до тіла неодруженим парубкам та дівчатам, які не одружилися минулого року. Одним із мотивів в’язання колодки було покарання парубків, дівчат, які не одружились, а також їхніх батьків – за те, що вчасно не оженили сина чи не віддали заміж дочку. «Не жинився єси, то колодку носи!» А оскільки, ніхто не бажав тягти колодку, тож від неї відкуплялись: кольоровими стрічками, танцями, піснями, їжею, напоями чи грошима. Пам’ятаючи про такий звичай, парубки заздалегідь готували «відкупного». Після викупу колодку відв’язували. Самому відв’язуватися не годилося. За народним повір’ям, Колодій — як бог і опікун шлюбу, щедро обдаровував здоров’ям, злагодою, достатком тих, хто створював родини, дарував подружжю діточок, щоб український рід продовжувався і не біднів.

Більше інформації про свято Масниці в Україні ви можете знайти у книгах, що є в читальному залі відділу мистецтв:

1.Воропай О. Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис  

2. Лещенко Н., Павлюк Р. Українська культура. Свята, традиції, обряди.

3. Артюх Л. Звичаї українців у народному календарі.

Найсмачніший рецепт вареників з сиром :

Щиро вітаємо зі святом  Масниці, з нашим українським Колодієм! Бажаємо вдосталь наїстися солодких вареників з сиром і сметаною! Пам’ятаймо та поважаймо прадідівські українські традиції та цінуймо українське!

Підготувала С. Клименко 

Календар подій

12345 6 7
8 9 1011 12 1314
15 1617181920 21
22 23 24 25262728
2930