Головна Новини Марія Шнайдер-Сенюк. Осяяна життєдайною силою природи України

Марія Шнайдер-Сенюк. Осяяна життєдайною силою природи України

09.06.2020 14:11

Свій 84-й червень заслужена художниця України Марія Шнайдер-Сенюк зустрічає новими творчими звершеннями, які несуть у собі радість і добро краянам. Це їй українські поети присвячують власні сонети, це про її гобелени із захопленням пише освічена Європа, це про її патріотичну стійкість у складні 1980-ті згадують  українські журналісти.

Народилася Марія Несторівна 9 червня 1936 року в селі Коблин Млинівського району Рівненської області. Її жіночість, осяяна талантом і працелюбністю, приваблює шанувальників українського мистецтва. З юних літ вона тримає у собі стержень віри в перемогу світлого і справедливого. 1956 року пані Марія закінчила Львівське училище прикладного і декоративного мистецтва (педагоги: В. Цюнь, Н. Сукачова, В. Черкасов та К. Звіринський). Використовуючи традиційні засоби виразності, художниця завжди знаходиться в пошуку нових незаангажованих сюжетів килимоткацтва. Її твори примушують замислитись над долею неньки України. Її творчість осяяна життєдайною силою природи України. Декоративна святковість, витончена легкість, поетична алегоричність вирізняють  її сюжетно-тематичні килими та гобелени з поміж-інших майстрів Північного Причорномор’я. Її роботи «Хотіла б я піснею стати», «Маруся Чурай», «Григорій Сковорода», «Неначе писанка село», «Син землі», «Крізь тисячоліття», «Увійдіть до Храму» та «Сіяч» наснажують на переосмислення краянами свого буття на життєдайній землі українській. Міцна художня підготовка та активна громадянська позиція не дозволяють випустити з поля зору самобутню художницю.

Ще далекого 1971 року Марію Шнайдер-Сенюк зараховують до лав Національної спілки художників України. Художниця працює не лише з килимами та гобеленами. Її пейзажі заслуговують на окреме дослідження. Живопис у картинах Марії Шнайдер-Сенюк співає кольорами, зачаровує і тримає у полоні прекрасного. Її персональна виставка 1992 року виявила ще одну грань її самобутнього таланту – яскраву мальовничість полотен і уміння тонко передати красу природи і розмаїття життя. Того ж 1992 року Марія Несторівна Указом Президента України удостоєна високого звання «Заслужений художник України».

Вона одна із перших на Херсонщині увійшла до лав Товариства української мови та Народного Руху України, а з 1992 року є в активі Херсонського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Дух національної свободи відчутний у багатьох полотнах майстрині пензля.

Роботи Марії Шнайдер-Сенюк мають неабиякий попит серед мистецтвознавців та поціновувачів таланту художниці. Її гобелени можна зустріти у багатьох музеях України, Канади та США. У музеї Тараса Шевченка експонується гобелен «Григорій Сковорода». Чимало її робіт знайшли своє життя в Київському державному музеї Українського народно-декоративного мистецтва, Херсонському обласному художньому музеї імені Олексія Шовкуненка, літературному музеї Бориса Лавреньова та в приміщенні Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара. Неодноразово її картини являлись окрасою того чи іншого літературно-художнього видання.

Із перших днів роботи артлабораторії «Українська Хата – талантами багата» Марія Несторівна стала справжнім завсідником і активним учасником організації засідань новітнього інноваційного проєкту обласної книгозбірні імені Олеся Гончара. Нині готується її персональна виставка у Гончарівці в рамках проєкту «Гордість Херсонщини», який запрацював у обласній книгозбірні з січня 2020 року. Тож побажаємо вельмишановній Марії Несторівні довгих літ творчого життя та дорогоцінного Божого дару – здоров’я!

                                               Олег ОЛЕКСЮК,
                                               заслужений працівник культури України,
                                               керівник проєкту «Гордість Херсонщини»
 
Марія Шнайдер-Сенюк стала єдиною херсонкою, ім'я якої увійшло до альбому-каталогу «Декоративне мистецтво України кінця ХХ століття. 200 імен». Він став першим виданням за роки незалежності України, присвяченим творчості провідних художників професійного декоративного мистецтва. 

Календар подій

12345 6 7
8 9 1011 12 1314
15 161718192021
22232425262728
2930