«Місячна ніч на Дніпрі» Архипа Куїнджі. Доля шедевру
Серед визначних людей, якими Україна може пишатися і які достойно представляють нашу країну на світовому рівні, – художник Архип Іванович Куїнджі.
Куїнджі родом з України, виріс у її приморських степах, гордився, що Україна – його земля.
Усі його всесвітньо відомі полотна присвячено Україні, її красі, зокрема картина «Місячна ніч на Дніпрі», яку ми презентуємо сьогодні в рамках нашого віртуального проєкту «Виставка однієї картини».
Архип Куїнджі називав «Місячну ніч на Дніпрі» головною картиною свого життя, дивом, і міг простоювати біля неї годинами, ставився до цієї картини, як до живої істоти, розмовляв із нею, скаржився, коли було нестерпно важко.
Несподівано «Місячну ніч на Дніпрі» було продано прямо в майстерні. Одного дня про її ціну запитав морський офіцер. Художник не мав наміру продавати картину й вказав майже фантастичну на той час суму – 5 тисяч. Почувши ствердну відповідь, був здивований, але відступатись було вже пізно. Лише після того, як офіцер пішов, художник дізнався, що до нього навідувався великий князь Костянтин.
Князь не захотів розлучатися з картиною і, вирушаючи у всесвітню подорож морем, прихопив її з собою, аби вона радувала очі. Куїнджі тривожила думка про те, що картина пропаде: вона не витримає різких перепадів клімату, морської солі та вологи. Він кілька місяців не брався за пензля, переживав і був переконаний, що разом із картиною у нього вкрали частку життя, не купили, а саме вкрали, бо без «Місячної ночі…» його нема як художника. Боявся, що зникне він, розтане на віки-вічні в тумані забуття. Куїнджі вирішив відтворити найдорожчу картину в тому ж сюжеті й у тих самих фарбах, як і раніше, і тоді він буде жити вічно. Від початку роботи над копією «Місячної ночі...» й до її остаточного завершення минуло два роки.
Підготувала Ольга Руптанова.