Головна Новини Найцікавіше про саксофон та його винахідника

Найцікавіше про саксофон та його винахідника

28.12.2021 12:54

Саксофон визнаний найчуттєвішим інструментом. Він не грає, а виплакує кожну ноту, почуттями та емоціями передаючи історію композиції.

Не дивно, що багато музикантів і меломанів називають його «інструментом для душі».

За всю історію існування саксофона сталося багато цікавих подій, центральним «персонажем» яких став цей сентиментальний «душевний» інструмент.

З'явився  він 1840 року, коли майстер із Бельгії намагався позбавитися значної різниці в інтонаційних звучаннях дерев'яних та мідних духових інструментів.

Так і був створений мундштучний офіклеїд, який незабаром став відомим у всьому світі як саксофон.

 

 

Дізнатися більше про цей винахід можна завдяки цікавим фактам:

- назву інструмента дав Гектор Берліоз, товариш винахідника інструмента Адольфа Сакса. Він же вперше написав композицію для кількох духових інструментів, і саксофон був серед них;

- вперше саксофон прозвучав в опері 1844 року;

- саксофон є основним інструментом джазу;

- спочатку існувало 14 видів цього інструмента, але в сучасному світі гра практикується лише на 7.

Цікаво, що висота звуків, що їх видає саксофон, не потрапляє у висоту нот, записаних композиторами. Тому він належить до групи транспортуючих інструментів. Головне – це придбати для нього додатково спеціальний міцний чохол, який здатний витримати будь-які удари під час транспортування і не пошкодить інструмент зсередини.

Винахідник саксофона Антуан Джозеф Сакс народився у Дінані (Бельгія) 6 листопада 1814 року. Ніхто досі не має точної відповіді, чому люди почали називати його Адольфом. Як би там не було, його батьки перебралися до Брюсселя, коли малюкові виповнилося лише кілька місяців. Батько був столяром і, хоч як це не дивно, виробником музичних інструментів. Тому з юного віку Сакс навчався цьому ремеслу.

Однак життя його виявилося сповненим неприємних сюрпризів.

У 2 роки він випав з третього поверху і вдарився об кам'яну бруківку, проломивши череп. Коли йому виповнилося 6, він випадково випив борну кислоту. У 9 років упав з урвища і зламав ногу. В 11 років хлопчик захворів на кір і пролежав у комі кілька днів. У 14 років – зламав руку, притиснувши її дверима карети. У 19-тирічному віці йому в голову влучив камінь для бруківки. У 23 роки він мало не помер від отруєння.

Адольф Сакс часу даремно не втрачав. Він позичив трохи грошей у своїх знайомих, побудував власну майстерню і розпочав роботу над інструментом, який на той час отримав назву «саксгорн». Пізніше він стане популярним, щоправда, під іншою назвою – флюгельгорн, евфоніум та бас-туба. Його конструкція являла собою поєднання кларнету та офіклеїду. І лише у 29 років, пройшовши всі випробування, Адольф Сакс винайшов саксофон.

Проте Адольф був непростою особистістю. Успіх постійно то посміхався йому, то відвертався. За п'ять місяців до отримання патенту (1846) Сакс програв у суді справу – його звинуватили у «шахрайстві та фальсифікації». Збереглося рішення суду, в якому йдеться про те, що «музичний інструмент під назвою саксофон не існує і не може існувати».

Провідні композитори Франції захоплено відгукувалися про новий інструмент. З 1857 року Адольф Сакс вів клас саксофона в Паризькій консерваторії і видав посібники зі школи гри на всіх винайдених ним інструментах.

Однак незабаром Сакс став жертвою нечесної конкуренції. Інші майстри музичних інструментів неодноразово подавали на нього до суду, звинувачуючи у плагіаті. У результаті судові витрати розорили Сакса, його фірма з виробництва музичних інструментів збанкрутувала, а багаторічні позови підірвали здоров'я чоловіка.

Проживши довге життя, Сакс не дожив до джазу, помер у злиднях 1894 року і був похований на цвинтарі Монмартр у Парижі.

Загальна увага до Адольфа Сакса була привернена на святкуванні 200-річчя від дня його народження. У Брюссельському Музеї музичних інструментів було організовано спеціальну виставку робіт Сакса, а в його рідному місті Дінані відбулося міжнародне змагання з гри на саксофоні.

Підготувала Ольга Руптанова.

Джерело

Література по темі:

  1. Иванов Владимир Дмитриевич. Саксофон/ В.Д. Иванов - М. : Музыка, 1990. - 61 с.
  2. Каминский Евгений. Гитара и Саксофон [Текст] : рассказ / Е. Каминский // Звезда. - 2011. - N 2. - С. 7-14.
  3. Ритаровська О.Є. У світі духових інструментів [Текст] : урок-концерт для учнів 4-го класу / О.Є. Ритаровська // Мистецтво в школі (музика, образотворче мистецтво, художня культура). - 2012. - N 3. - С. 13-15.
  4. Shevchenko Ksenya. Louis Armstrong [Текст] / K. Shevchenko // Teenglish. - 2013. - N 1. - С. 14-17.
  5. С. Шпаковський: "Саксофон - мій справжній друг, який ніколи не зрадить!" [Текст] / записала Ю. Марецька // Жайвір. - 2013. - N 29(27 лип.). Інтерв'ю з музикантом із смт Великої Олександрівки.
  6. Школьникова Анна. Гобой і саксофон [Текст] : штрихи до портрета В'ячеслав Цайтца / А. Школьникова // Дзвін. - 2019. - N 1. - С. 177-182.
  7. Чернов Ігор Борисович. Духові інструменти в джазовій музиці [Текст] / І.Б. Чернов; О.Т. Сагітов, В.В. Давиденко // Молодий вчений. - 2017. - N 9 ч. 2. - С. 225-228.

 

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
18192021222324
252627282930