Головна Мистецькі проєкти «Кіно UA» Неігрове кіно на міжнародних конкурсах і фестивалях

Неігрове кіно на міжнародних конкурсах і фестивалях

Щороку в світі кіноіндустрії проходять урочисті церемонії нагороджень та фестивалі. Талановиті діячі кіномистецтва удостоюються високих нагород, а на суд глядачів і журі постають нові картини. З кожним роком українські режисери стають все більш активними учасниками міжнародних кінофестивалів, демонструючи свої таланти на світовій арені. Висока якість фільмів, незвичайні сюжети та глибокі теми привертають увагу міжнародної аудиторії та отримують схвальні відгуки критиків. Завдяки цьому українське кіно отримує все більше визнання і підтримки, сприяючи розвитку національної кінематографії і розширенню культурного обміну. Українські документалісти активно представляють свої роботи, не втрачаючи жодної можливості. Участь у міжнародних кінофестивалях стимулює створювати якісне кіно, відкриває фільми новим ринкам і глядачам по всьому світу, надає можливості співпраці з провідними кіностудіями у створенні нових цікавих проєктів.

Документальні фільми,

які отримали нагороди на міжнародних фестивалях

 

Найпрестижнішу кінопремію «Оскар»* Україна отримала у 2024 році у номінації «Найкращий повнометражний документальний фільм» за стрічку «20 днів у Маріуполі» (реж. Мстислав Чернов). Це перший український  фільм, який отримав таку престижну нагороду. Також ця стрічка отримала премію «BAFTA»** у категорії «Найкращий документальний фільм» та номінацію в категорії «Найкращий фільм іноземною мовою», виграв премію «Гільдії режисерів Америки»*** в категорії «Видатні режисерські досягнення в документалістиці». Прем'єра фільму відбулася на найбільшому в США фестивалі незалежного кіно «Санденс», де він потрапив до конкурсної програми «Світове документальне кіно» і здобув Приз глядачів.

Мстислав Чернов став лауреатом кінофестивалю «Санденс»1 за фільм «2000 метрів до Андріївки». Він отримав нагороду за найкращу режисуру в категорії «Документальне кіно». Стрічка увійшла до основної конкурсної програми «Світова документалістика». Фільм був також удостоєний Пулітцерівської премії та нагороди Британської академії кіно та телевізійних мистецтв (BAFTA) у номінації «Найкращий документальний фільм».

Світова прем’єра документальної стрічки «Земля блакитна, ніби апельсин» (реж. Ірина Цілик) відбулася у конкурсній секції World Documentary Competition кінофестивалю «Санденс», де вона отримала премію за найкращу режисуру документального фільму. Українське кіно було вперше представлено у конкурсній програмі цього найвідомішого та найбільшого в США фестивалю незалежного кіно. Європейська прем’єра пройшла на Берлінському міжнародному кінофестивалі2 в рамках програми «Generation 14Plus».

Фільм отримав Гран-прі журі в категорії «Документальне кіно» 47-го Міжнародного кінофестивалю в Сіетлі. У 2021 році фільм Ірини Цілик «Земля блакитна, ніби апельсин» ортимав американську премію «Cinema Eye Honors12021» у категорії Spotlight Award. Премія заснована у США для визнання та вшанування зразкової майстерності та інновацій у документальному кіно. Також фільм отримав нагороду на Міжнародному кінофестивалі «ZagrebDox» у Хорватії.

Фестиваль «ZagrebDox» представляє найкращі авторські документальні фільми з усього світу і робить акцент на всьому новому, сміливому, нестандартному та безстрашному, що існує у сучасному документальному кінематографі.

Картина отримала більше 20 престижних нагород, а також увійшла до офіційних програм відомих міжнародних кінофестивалів: «CPH:DOX» у Данії, «Hot Docs» у Канаді, «MoMA Doc Fortnight» у США, «IDFA»3 у Нідерландах – найбільшого кінофестивалю документального кіно у світі.

Стрічка «Порцелянова війна» (спільна робота американського режисера Брендана Белломо та харків’янина Слави Леонтьєва) отримала Гран-прі в категорії «Документальний фільм» на фестивалі «Санденс». У 2024 році цей фільм отримав дві номінації на «Critics' Choice Documentary Awards» та переміг у номінації «Найкращий документальний фільм» і виборов Приз глядацьких симпатій на дебютному Міжнародному кінофестивалі «Women and the World» в Лондоні. Режисерів стрічки номінували на премію «Гільдії режисерів США» (DGA Awards).

Фільм «Залізні метелики» (реж. Роман Любий) отримав «Приз головного журі» у категорії «Кіно світу – документальне кіно» на кінофестивалі «Санденс», а також в номінації «Нагорода глядацьких симпатій» у секції «Панорама» на Берлінському міжнародному кінофестивалі.

Стрічка «Цей дощ ніколи не скінчиться» (реж. Аліна Горлова) у 2020 році отримала головну нагороду «За найкращий повнометражний фільм» на фестивалі «Festival dei Popoli» у Флоренції – одному із найстаріших світових фестивалів. Також була нагорода за найкращий документальний фільм на 66-му Міжнародному кінофестивалі в місті Корк (Ірландія). Крім того, стрічку визнано як «Найкращий фільм» конкурсної програми First Appearance на Міжнародному кінофестивалі документального кіно «IDFA» в Амстердамі.

Документальна стрічка «Із зав’язаними очима» (реж. Тарас Дронь) – переможець у конкурсі повнометражних робіт Варшавського кінофестивалю у номінації «Найкращий фільм».

«Українські шерифи» (реж. Роман Бондарчук) – документальний фільм про шерифів у селі Стара Юр’ївка на Херсонщині, які починають свою роботу через відсутність міліції. Отримав нагороду найбільшого та найвпливовішого фестивалю документалістики – Міжнародного фестивалю документального кіно «IDFA» в Амстердамі.

Фільм «Атлантида» (реж. Валентин Васянович) здобув перемогу в категорії «Горизонти» на Венеційському кінофестивалі4. Окрім нагороди у Венеції, стрічка «Атлантида» зібрала низку відзнак на інших відомих майданчиках: Гран-прі міжнародного кінофестивалю Les Arcs Film Festival (Франція), Гран-прі Tromsø International Film Festival (Норвегія)​, Спеціальний приз журі міжнародного кінофестивалю в Токіо (Японія), премія за найкращу операторську роботу на міжнародному кінофестивалі в Севільї (Іспанія).

Фільм «Будинок “Слово”» (реж. Тарас Томенко) отримав одразу чотири нагороди на Міжнародному кінофестивалі «I Will Tell» (Флорида, США).

Документальна стрічка «Донбас» (реж. Сергій Лозниця) отримала на Каннському кінофестивалі5 приз «Особливий погляд» за найкращу режисуру та Гран-прі за найкращий фільм на фестивалі європейського кіно в Севільї.

Ми відзначили найвідоміші українські документальні фільми, що отримали міжнародні нагороди, але важливо також підкреслити, що це лише частина загальної картини.

Участь українського документального кіно у міжнародних конкурсах і фестивалях є не тільки свідченням його високої якості, але й важливим кроком у розвитку і популяризації української культури на світовій арені.

Кінофестивалі

Кінопремії

  • *«Оскар» – найпрестижніша кінопремія у світі, була заснована Луїсом Б. Майєром, головою Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), та Конрадом Негельсом, першим президентом Академії кінематографічних мистецтв і наук (AMPAS). Перша церемонія нагородження відбулася 16 травня 1929 року в готелі «Roosevelt» у Голлівуді. Головна нагорода – статуетка, що являє собою лицаря висотою 34 сантиметри, який стискає в руках меч. Він стоїть на постаменті у вигляді котушки кінострічки з п’ятьма отворами. Кожний символізує один з відділів академії кінематографічних мистецтв: акторський, режисерський, продюсерський, технічний і відділ сценаристів. Ця премія вручається щорічно у понад 20 категоріях, включаючи найкращий фільм, найкращу режисуру, найкращий сценарій, найкраще виконання головної ролі та найкраще виконання другорядної ролі.
  • **«BAFTA» – британська академія кіно- і телевізійних мистецтв, яка щорічно вручає премію в галузях кінематографії, телебачення, комп’ютерних ігор та анімації. Премія «BAFTA» є найвищою у Сполученому Королівстві.
    Академія вперше вручила премію у 1948 році в Лондоні. Як нагорода, лауреатам премії вручається золота театральна маска, дизайн якої розробив американський скульптор Міці Канліф. Вперше її вручено ще у 1955 році. 
    Щорічно в лютому визначаються переможці в 24-х номінаціях.
  • ***Премія «Гільдії режисерів Америки» – щорічна американська премія за видатні досягнення в області режисури кіно і телебачення. Нагорода заснована у 1948 році президентом гільдії Джорджем Маршалом.
    Премія вручається з 1938 року (щорічно – з 1948). Переможці отримують статуетку із зображенням логотипу Гільдії – орла. Всі номінації премії розділені на дві категорії: кіно і телебачення. Кінорежисери можуть отримати нагороду за найкращий повнометражний фільм і найкращий документальний фільм.

 

Фотоматеріали, джерела яких не вказані, взяті з відкритих інтернет-ресурсів

 

Пропонуємо вашій увазі: 

  1. Андреєва В. «Війна схожа на дощ, який ніколи не скінчиться». Інтерв’ю з режисеркою про документування війни та прем'єру стрічки [Електронний ресурс] / Вікторія Андреєва // Українська правда. Життя : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://life.pravda.com.ua/culture/2022/09/29/250632/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 29.09.2022. – Дата звернення : 08.02.2025.
  2. Десятерик Д. 40-й «Санденс»: Мстислав Чернов та інші переможці [Електронний ресурс] / Дмитро Десятерик // LB.ua : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://lb.ua/culture/2025/02/05/658837_40y_sandens_mstislav_chernov.html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 05.02.2025. – Дата звернення : 12.02.2025.
  3. «Земля блакитна, ніби апельсин» увійшла до програми Best of Fests фестивалю IDFA [Електронний ресурс] // Укрінформ : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3110358-zemla-blakitna-nibi-apelsin-uvijsla-do-programi-best-of-fests-festivalu-idfa.html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 02.10.2020. – Дата звернення : 11.02.2025.
  4. Найпрестижніші кінопремії [Електронний ресурс] // Fledur : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://fledur.org.ua/samye-prestizhnye-kinopremii-v/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 24.09.2020. – Дата звернення : 11.02.2025.
  5. Тимчук С. Українське кіно підкорює світ: фільми, які перемагали на міжнародних фестивалях у 2024 році [Електронний ресурс] / Тимчук Світлана // Галицький кореспондент : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://gk-press.if.ua/ukrayinske-kino-pidkoryuye-svit-filmy-yaki-peremagaly-na-mizhnarodnyh-festyvalyah-u-2024-rotsi/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 20.12.2024. – Дата звернення : 12.02.2025.
  6. Яворович Т. Дві стрічки українського виробництва отримали нагороди на кінофестивалі у США [Електронний ресурс] / Тетяна Яворович // Суспільне : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/202190-dvi-stricki-ukrainskogo-virobnictva-otrimali-nagorodi-na-kinofestivali-u-ssa/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 29.01.2022. – Дата звернення : 10.02.2025.

 

Календар подій

 12 3 456
78 9 1011 12 13
14 15 1617 18 1920
21 222324 25 2627
282930