Головна Мистецькі проєкти «Музика як Друг, музика як Зброя!» «Пиріг і Батіг»-музична магія на вірші класиків

«Пиріг і Батіг»-музична магія на вірші класиків

Марʼян Пирожок (псевдонім Пиріг) – музикант і художник, яскраве обличчя мистецького Львова, у минулому фронтмен гурту «ГИЧ Оркестр». Проєкт «Пиріг і Батіг» він заснував у 2020 році. Український музичний гурт поєднує у своїй творчості співану поезію та елементи барокової музики, створюючи унікальний стиль, який самі учасники називають «декламація у віршах».

Головна мета проєкту – популяризація української мови, її безмежності та динамічності. «Батіг» у назві, за задумом артистів, виступає «артефактом драматичного минулого» та демонструє трансформацію уявлень про український культурний спадок від карального до просвітницького. Романтична опірність, кріпацька готика, шляхетна скромність та камерна містерійність – так описують гурт культурологи та критики.

До колективу входять ще п’ятеро музикантів: гобоїст Юрій Хвостов, контрабасист Артем Каменков, Крістов Віков (фагот), скрипаль Маркіян Турканик і електронний музикант Лесик Омодада.

2021 року «Пиріг і Батіг» випустили «Сьпівомовний» – концептуальний альбом-містерію сучасної української авторської музики на співомовки Степана Руданського, класика української поезії. До нього увійшли дванадцять пісень про життя та смерть в епоху кріпацтва. Роботу над матеріалом розпочали ще 2019 року, записували альбом на хуторі «Сміху і Шуму» на Тернопільщині. Пісню «Гей, бики» записали того ж дня, коли її написав Степан Руданський, лише 160 років по тому.

У листопаді 2023 року музиканти випустили альбом «Зелений», повністю присвячений поезії Богдана-Ігоря Антонича. Цей альбом отримав позитивні відгуки критиків і був висунутий на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.
У 2024 році гурт представив першу частину музичного триптиху «Замордовані. Подзвін перший».

«Ми ведемо відлік проєкту з 1921-го, коли вбили композитора Миколу Леонтовича й поета Грицька Чупринку. Того ж року вийшла збірка Василя Бобинського "Ніч кохання" і єдина збірка Василя Вишиваного "Минають дні" – важливі тексти для української літератури 1920-х», – пояснює Пиріг свій підхід до вибору лірики для «Замордованих». Гурт показує естетичну цінність та неідеологічність поезії тих авторів, акцентувати на житті, що дозволяє музикантам діяти на теренах мистецтва, але водночас говорити про російський колоніальний тиск на Україну. Це передзвін між минулим та сьогоденням. Альбом відкриває текст філософа Євгена Гулевича**. Далі слухачі поринають у світ минулого через поезії Василя Стуса, Василя Бобинського, Євгена Плужника, Миколи Вороного, Миколи Свідзінського та Василя Вишиваного.

В другій частині триптиха музиканти працювали з гуртом «Dakh Daughters», що виступає в жанрі кабаре. Однією з пісень, які зараз чутно у соціальних мережах гурту «І гріховна і свята» має текст на вірш Григорія Чупринки.***

 Також на його вірш була виконана пісня «Чайка» де на віолончелі зіграла Ніна Гаренецька з гурту «Dakha Brakha», в альбомі чутно її спів. 

У грудні 2024 року гурт випустив збірку «Колядницький», що складається з 12 колядок різних регіонів України, демонструючи обрядову різноманітність та досліджуючи мовні та світоглядні особливості різних частин країни.

20 січня 2025 року відбулася прем'єра альбому «Колядницький» у Національному драматичному театрі ім. Марії Заньковецької у Львові. У квітні 2025 року запланований великий концерт у Міжнародному центрі культури і мистецтв (МЦКМ) у Києві.

Гурт «Пиріг і Батіг» постійно їздить із виступами на прифронтові й деокуповані території. Для музиканта важливою є ідея деокупації української свідомості, яка має приходити вслід за українськими військовими, що звільняють території.

Музично-поетичний фолк проєкт «Пиріг і Батіг» не лише популяризує українську поезію через музику, але й сприяє збереженню та відродженню культурної спадщини, надаючи нового звучання класичним творам. Їхня творчість є важливим внеском у сучасну українську музику та культурний простір загалом.

*Розстрі́ляне Відро́дження (Червоний ренесанс) – науково-просвітницьке, духовно-культурне та літературоно-мистецьке покоління 20-х і 30-х років XX століттяв Українській РСР, яке дало високохудожні твори й здобутки у галузі, літератури, живопису, музики, театру, кіно, освіти, науки та яке було знищене здебільшого під час великого терору

**Євге́н Васи́льович Гуле́вич (21.07 м. Львів 31.12.2022, біля м. Бахмут, Донецька область) – український філософ, перекладач, філолог, культуролог, військовослужбовець, молодший сержант 46 ОаеМБр ЗСУ, учасник російсько-української війни. Кавалер ордена «За мужність» III ступеня (2023, посмертно), почесний громадянин Калуської міської територіальної громади (2023, посмертно).
***Григорій Аврамович Чупринка (27.11.1879-28.09.1921) знакова та цікава постать в історії України. Український поет, письменник, критик та противник радянської влади, український революціонер, соціаліст та націоналіст 1920-х років. Заарештовано Київським губернським ЧК та розстріляно 28 серпня 1921 року. Новина про його розстріл стала широко відома лише до кінця грудня. Ім'я поета-воїна як псевдонім узяв український генерал Роман Шухевич (Чупринка), один з організаторів УПА 1940-х років.

Джерела:

  1. Бойко О. Гурт «Пиріг і батіг» презентував альбом «Замордовані.Подзвін перший»[Електронний ресурс] / Олеся Бойко // ЧИТОМО. Культура читання і мистецтво книговидання : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://chytomo.com/hurt-pyrih-i-batih-prezentuvav-albom-zamordovani-podzvin-pershyj/.– Назва з екрана. – Дата публікації : 18.05.2024. – Дата звернення : 10.04.2025.
  2. Гладка К. Мар’ян Пиріг: «Якщо хочеш протранслювати майбутнє, то не йтимеш у ногу з модою»[Електронний ресурс] / Катерина Гладка // ТИКТОРмедіа: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://tyktor.media/portret/marian-pyrih/.– Назва з екрана. – Дата публікації : 31.10.2022. – Дата звернення : 10.04.2025.
  3. Пиріг і Батіг - Гаї шумлять (official live / наживо в Львівській національній філармонії)[Електронний ресурс] // YouTube : [інтернет-відеохостинг]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=aFrMVCATwC4. – Назва з екрана. – Дата публікації : 15.06.2024. – Дата звернення : 10.04.2025.
  4. Пиріг і Батіг - І Гріховна І Свята [Електронний ресурс] // YouTube : [інтернет-відеохостинг]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=ajuddtBkFeE.– Назва з екрана. – Дата публікації : 24.04.2024. – Дата звернення : 10.04.2025.
  5. Пухарєв Ф. Вечірнє заспокійливе — томик Тичини. Пиріг і Батіг, новий музамбасадор Вечора [Електронний ресурс] / Філ Пухарєв // Вечір. Медіа: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://vechir.media/muzychnyj-ambasador-vechora-maryan-pyrig-pyrig-i-batig-radyt-na-yaki-konczerty-shodyty-pislya-novogo-roku/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 29.12.2023. – Дата звернення : 10.04.2025.
  6. Ткачук Ю. Оповідь про поетів, убитих Росією: «Пиріг і Батіг» видали альбом «Замордовані. Подзвін перший»[Електронний ресурс] / Юлія Ткачук // Суспільне.Культура : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/culture/747841-opovid-pro-poetiv-ubitih-rosieu-pirig-i-batig-vidali-albom-zamordovani-podzvin-persij/.– Назва з екрана. – Дата публікації : 17.05.2024. – Дата звернення : 10.04.2025.
  7. Чухліб М. Пиріг і Батіг — Сьпівомовний (2021)[Електронний ресурс] / Максим Чухліб // NEFORMAT : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.neformat.com.ua/reviews/pirig-i-batig-spivomovniy.html.– Назва з екрана. – Дата публікації : 18.05.2022. – Дата звернення : 10.04.2025.

Календар подій

 12 3 456
78 9 1011 12 13
14 15 1617 18 1920
21 222324 25 2627
282930