Співець Осетії
Ім'я Коста Хетагурова пов'язане з Херсоном. Тут він перебував у засланні протягом 1899-1900 рр. На честь святкування 155-річчя осетинського поета вже зараз у нашому місті відбуваються урочистості. 5 квітня прибули представники осетинської діаспори з усієї України. Вони відвідали пам'ятні місця, а вже о 10 годині зустрілись з херсонською інтелігенцією в літературній вітальні нашої бібліотеки.
З самого початку захід видався зворушливим. Катерина Савченко розповіла про Осетію, основоположника осетинської літератури та живопису Коста Хетагурова і прочитала вірш “Твій голос у горах Осетії чую”.
Народний ансамбль воєнно-патріотичної пісні “Береза” (керівник В.І. Розум) з перших нот захопив глядачів, а пісні “Выходила мать на курган”, “Степь херсонская” припали до душі присутнім.
Програма була дуже насиченою. Поети читали власні вірші, розповідали про свої переживання, знахідки, пов'язані з особистістю Коста Хетагурова. Так, Н. Калінська, щоб написати вірша про Коста, прийшла до церкви подивитись на ікону Святого Пантелеймона, яку К. Хетагуров написав, перебуваючи на херсонському засланні.
Юрій Несін розповів, що Міжнародна астрономічна спілка внесла до зіркового каталогу зірку на ймення “Коста” і зачитав вірш “Звезда в созвездии Дракона”.
Вразливо прозвучала літературно-музична композиція “Чуєш, брате мій” від студентки музичного училища Олександри Кондратьєвої.
Заступник начальника Херсонського обласного управління культури І. Мазур наголосив, що Коста Хетагуров і Тарас Шевченко є наставниками і пророками нашими, і разом із дружиною Н. Мазур виконав пісню “Три поради”, отримавши шквал оплесків. Також оригінально прозвучала пісня Д. Смолко “Козацька слава”.
Наймолодшою учасницею заходу була М. Регушенко, учениця ЗОШ № 4, переможниця конкурсу знавців української мови ім. П. Яцика. Вона зачитала власного вірша і була нагороджена грамотою.
Представники осетинської діаспори з м. Запоріжжя і Харкова щиро подякували за те, що в Херсоні їх приймають як рідних, і вони мають можливість пройти тими стежками, якими під час заслання ступав Коста.
Голова Осетинсько-осланського культурного товариства м. Запоріжжя Заур Каргієв підкреслив, що таких людей як Т. Шевченко і К. Хетагуров забувати не можна. Долі цих геніїв переплітаються — вони обидва боролись з режимом за свободу. Також З. Каргієв вручив осланський орден “Іристон” А. Марущаку та М. Братану (посмертно). Орден вручили вдові Раїсі Василівні та сину Віктору.
По закінченню увагу гостей привернула книжкова виставка “Співець Осетії”, котру підготувала бібліотекар Л. Деменєва.
Коментарі
Добрый день, дорогие коллеги! С удовольствием ознакомилась с вашей работой, связанной с юбилеем Коста Хетагурова. Очень трогательно! Спасибо вам за память о нем. Я готовлю небольшой путеводитель по хетагуровским местам. Как получу тираж, обязательно вам вышлю. С благодарностью и уважением, зам. директора Национальной научной библиотеки РСО-Алания, Ирина Бибоева.
Доброго времени суток! Замечательно то, что есть еще люди неравнодушные, которым дорога память о наших предках. Спасибо вам за ваш труд! Статья великолепна, читается на одном дыхании, но допущена неточность - председатель осетино-аланского культурного общества Заур Каргиев.