Головна Новини Справа життя. До 165-річчя від дня народження О. Г. Сластіона

Справа життя. До 165-річчя від дня народження О. Г. Сластіона

13.01.2020 11:48

Цього року виповнюється 165 років від дня народження українського художника історичного жанру, етнографа, фольклориста, дослідника й збирача української народної творчості, архітектора, громадського діяча й педагога, засновника Миргородського краєзнавчого музею – Опанаса Георгійовича Сластіона (14 січня 1855 – 24 вересня 1933).

Опанас Сластіон в одній особі гармонійно поєднав високий професіоналізм графіка, ерудованість мистецтвознавця, обдарованість літератора, невтомність збирача та захопленість ентузіаста. А як щирий шанувальник життєвої й творчої долі Тараса Григоровича Шевченка, він зробив свій значущий внесок у вітчизняну Шевченкіану. Йдеться не лише про графічну інтерпретацію Т.Шевченка, а й невтомну його працю на культурно-громадській ниві. Сластіон належить до перших ілюстраторів поезій Тараса Григоровича: він виконав серію малюнків до цілої низки творів поета. Після видання «Гайдамаків» Опанас Георгійович продовжував ілюструвати «Кобзар» протягом усього свого життя.

Іншим великим захопленням художника було кобзарство. Будучи чудовим виконавцем українських дум, багато років збирав він українські народні пісні, робив графічні замальовки кобзарів. У підписах до малюнків вказував репертуар бандуриста, коли, де і за яких обставин були записані його думи. Слід зауважити, що майже всі дослідники до Сластіона, записуючи текст думи від кобзаря, мало цікавилися його життям та творчістю. Опанас Георгійович наполегливо закликав громадськість України збирати та зберігати зразки народної творчості. За період з 1875 до 1928 рр. він створив понад 20-ть графічних портретів народних співців. Добре розуміючи, що без мелодії не можна передати повністю відчуття величі й краси пісні, він почав записувати думи на фонограф. Унаслідок багаторічної праці з музикантом-етнографом Філаретом Колессою з’явилися два томи «Мелодій українських дум» (1910-1913). Це є неперехідною цінністю для української та світової культури. Безцінний дарунок зробила фірма грамзапису «Мелодия», випустивши у 1971 році до 100-річчя від дня народження Лесі Українки довгогральну платівку-гігант з українськими думами та голосом самої Лесі.

Змістовне й цікаве життя прожив Опанас Георгійович. Із перших кроків свого  навчання й до останнього подиху основним правилом для нього було: «Мистецтво для народу! Воно повинне допомагати народному самопізнанню!»

До 165-річчя від дня народження художника-ілюстратора у відділі мистецтв організовано книжково-ілюстративну експрес-виставку «Кобзарськими стежками». На ній представлені документи, з яких можна більше дізнатися про життєву долю й творчу спадщину Опанаса Георгійовича Сластіона.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930