Головна Новини Таке цікаве українське Благовіщення

Таке цікаве українське Благовіщення

07.04.2021 17:09

7 квітня ми святкуємо одне з найважливіших і найсвітліших свят – Благовіщення Пресвятої Богородиці. Одним із символів Благовіщення є білі голуби на блакитному небі, які уособлюють благу звістку. Благовіщення святкується за дев'ять місяців до Різдва Христового. Назва походить від словосполучення «блага вість», бо цього дня Пресвятій Богородиці явився архангел Гавриїл і сповістив найкращу на землі звістку: про те, що вона стане Матір'ю Божою, непорочно зачавши сина від Святого Духа.

Загалом Благовіщення, яке входить до дванадцяти найбільших церковних свят, для нас, українців, багато в чому особливе. Це – початок нового землеробського року і третя зустріч весни. Цього дня продовжували «закликати весну» – розводили багаття, танцювали, співали веснянки, стрибали через вогонь. Вважалося, що це захистить від хвороб і небажаних очей.

Вірування, звичаї, традиції. Благовіщення припадає на Великий піст, тому віряни святкують його досить скромно: готують пісні страви, але допускається риба і трошки вина. Проте існує особлива традиція цього дня – пекти й освячувати проскури. Їх освячують на богослужінні і по шматочку їдять усією родиною натщесерце. Для того щоб водилося господарство, дають частинку і свійській худобі. Християни вірять, що проскури мають таку ж цілющу силу, як свячена вода. Особливого рецепту для випікання проскур нема – просте дріжджове тісто, без будь-якої здоби. Однак випікати вдома їх не обов'язково, у храмі вони завжди є. Просфори тримали вдома як оберіг. На богослужіння священики одягаються в одяг блакитного кольору, який символізує Богородицю. Жінкам обов'язково потрібно було піти на службу і помолитися про щастя і вдале заміжжя, здоров'я та дітей.

Чого не можна робити у свято. На Благовіщення навіть пташка гнізда не в'є.

  • Як і на всі великі свята, на Благовіщення не бажано займатися важкою роботою на полі, у дворі і хатньою працею, а їжу краще приготувати заздалегідь, бо й вогонь зачіпати цього дня не бажано.
  • Не треба брати чи давати в борг і виносити щось із дому, щоб мати достаток. 
  • Не треба обрізати дерева і працювати на землі.
  • Не можна стригтися, робити зачіски тощо: «Птах гнізда не в'є, дівка косу не плете». Волосся – символ долі, тому дівчата враховували цю прикмету особливо.
  • Не можна одягати новий одяг, щоб швидко не зносився. 
  • Не сваритися і не лихословити. Вважалося, що стосунки цього дня спроєктуються на весь рік.  

Прикмети.  Яка погода на Благовіщення, така й на Великдень буде.

  • Гроза на Благовіщення свідчить, що цього року буде дуже багато горіхів.
  • Дощ, або сніг  на Благовіщення – до гарного врожаю.
  • Якщо будуть туман, іній та вітер, то врожаю в цьому році  не чекати.  
  • Якщо літають ластівки – скоро буде теплішати, та й узагалі весна буде теплою.

Вважають, що на  Благовіщення весна остаточно переборює зиму, про це казали: «Благослов зиму руйнує». 

Дізнавайтеся більше про українські свята, звичаї та обряди з народознавчої літератури, яка зберігається у книжкових фондах читальної зали відділу мистецтв.

 

Календар подій

     1 2 3
4 567 8 9 10
11 12 131415 16 17
18192021222324
25262728293031