Топ 10 найепатажніших будівель Європи
1. «Кривий будинок» в Сопоті (Польща). Народ наділив цей будинок казковими властивостями: там, мовляв, живуть гноми. Але це не житлова будівля, а частина торгового центру, в якому, зрозуміло, ніхто не живе. Коли шведському художнику і фотографу П'єру Дахлбергу запропонували зробити ескіз торгового центру таким, що привертав велику кількість відвідувачів, він вирішив поєднати мотиви казкових старовинних легенд і модні в сучасній архітектурі принципи деконструктивізму. Дім побудований у 2004 році.
2. «Танцюючий будинок» у Празі (Чехія). Дві циліндричні частини будівлі жартома називають «Джинджер і Фред». Імена обрані невипадково: Джинджер (Джинджер Роджерс), Фред (Фред Астер) – голлівудські актори й знамениті танцюристи. Сама по собі будівля – це метафора танцюючої пари. Будинок складається з двох будівель. Одна, зігнувшись, ніби тягнеться до іншої. На даху «рівної» будівлі розташований ресторан. Сама ж будівля є офісним центром, у ньому знаходяться кілька міжнародних компаній. На даху – французький ресторан з видом на Прагу.
3. Будинок «Лісова Спіраль» у Дармштадті (Німеччина). Це – закручений в черепашку 12-поверховий житловий будинок, в якому, за німецькою традицією, кожен під'їзд носить окремий номер. Тож, виходить ніби комплекс будинків. Побудований у період з 1998 по 2000 роки. Хитромудра конструкція у вигляді спіралі має зелений дах із травою, чагарниками й деревами, завдяки цьому спорудження й одержало свою назву. Всередині будинку знаходиться 105 квартир, гараж, кіоск, а також кафе та бар у верхній частині будівлі. У дворі – дитячий ігровий майданчик і невелике штучне озеро. Однією з особливостей фасаду житлової споруди можна назвати незвично розташовані вікна. У Лісовій спіралі вони не утворюють прямої лінії, а розкидані по стінах у хаотичному порядку. Автор цього архітектурного дива – Фрідріх, відомий австрійський архітектор і художник. Суть творіння зводиться до того, що людина повинна жити в гармонії з природою скрізь – навіть у місті. Для цього слід будувати будинки, які вписуються до навколишнього ландшафту. Вони не схожі один на одного – індивідуальні, як і будь-які живі істоти.
4. Кубічні будинки Роттердаму (Нідерланди). Сказати, що кубічні будинки в місті Роттердам виглядають приголомшливо – не сказати нічого. Данський архітектор Піт Блом спроєктував цілу вулицю квадратних з усіх боків будівель, повернутих на 45 градусів і поставлених одним з кутів на звичайні одноповерхівки. Сам куб – триповерховий: перший рівень – вітальня з вікнами на асфальт, на другому рівні – спальні і ванні, а на третьому поверсі – невелика пірамідальна кімната, яку можна пристосувати під солярій, дитячу, мініобсерваторію або зимовий сад. Один куб використовується як музей «Show Cube», в якому за допомогою різних фотографій, відео та 3D-панелей можна зрозуміти, як це: жити в кубічному будинку. А деякі мешканці навіть пропонують екскурсії по своїх оселях.
5. Музей Гуггенхайма (Іспанія). Іспанська філія знаменитого Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку знаходиться в Більбао, і це справжній шедевр сучасної архітектури. Автор проєкту – канадський архітектор Френк Гері. Визнаний майстер деконструктивізму, він і цей проєкт виконав в улюбленому стилі. Будівля музею нагадує чи то величезний круїзний лайнер, чи то космічний корабель з прибульцями. Покрито будівлю титановими пластинами, схожими на риб'ячу луску. У будівлі ви не знайдете жодного прямого кута. Перед входом до музею відвідувачів зустрічають два незвичайних експоната – гігантський сталевий павук роботи американської скульпторки Луїзи Буржуа та величезна фігура цуценя з квітів американського дизайнера Джеффа Кунса.
6. «Кунстхаус» (Австрія). «Доброзичливий прибулець» – так прозвали жителі австрійського міста Грац цей загадковий об'єкт, схожий на інопланетний корабель, що прилетів із далекої галактики. Своєю формою він нагадує величезний темно-синій глянцевий міхур з дивними вікнами-присосками зверху. В цьому будинку розмістився музей сучасного мистецтва. Будівля спроєктована лондонськими архітекторами Коліном Фурньє і Пітером Куком. Воно сильно контрастує з навколишнім історичним простором із черепичними дахами старовинних будинків. За словами авторів, цей проєкт є своєрідним мостом між минулим і майбутнім, між традиційною архітектурою та авангардом. Фасад будівлі виконаний з акрилового скла синіх відтінків (всього – 1066 панелей), у середину вмонтовані лампи денного світла. Вечорами тут влаштовується інтерактивне шоу, тоді фасад будівлі перетворюється на величезний екран, який транслює різні повідомлення та образи.
7. «Хадльгрімскіркья», Рейк'явік (Ісландія). Будівля лютеранської церкви Хадльгрімскіркья – четверта за висотою в Ісландії. Її будівництво йшло близько 40 років, бо конструкція викликала чимало суперечок і гарячих ісландських дискусій серед жителів Рейк'явіка. Але сьогодні Хадльгрімскіркья, яку видно буквально з будь-якого куточку міста, вважається одним із головних символів столиці Ісландії. На вершині 75-метрової будівлі є оглядовий майданчик, звідки відкривається захоплююча панорама.
8. «Будинок-банкнота» (Литва). Фасад будівлі «Office Center 1000» прикрашає зображення тисячної купюри, яка була в обігу з 1926 року до 1940 року. Чому ж використано саме цю історичну купюру? Архітектор каже, що хотів уникнути асоціації будівлі з владою грошей, а якщо банкнота не використовується, тож і зв'язку з культом багатства не повинно виникати. Фасад викладений зі скляних плит, а нанесений малюнок захищений від зовнішніх впливів. Спорудження побудували на честь приєднання Литви до Євросоюзу. Орендують будівлю два великих банки.
9. Хмарочос «Turning Torso» (Швеція). Місто Мальме в 2005 році поповнилося «закрученим» хмарочосом. Звичну висотну будівлю немов взяли за верхівку і повернули на 90 градусів. Turning Torso має 54 поверхи, будинок йде в небо на 190 метрів. Хмарочос розділений на дев'ять блоків, кожен із них складається з п'яти поверхів. Внизу розташувалися офісні приміщення, а зверху знаходяться апартаменти, що мають спільний спортивний зал, винний льох, оглядовий майданчик та інші приємні бонуси до розкішних квартир.
10. Особняк на Лазурному березі «Palais Bulles» (Франція). Площа «Палацу з бульбашок» – 1200 квадратних метрів. У 1989 році будівлю придбав П'єр Карден. Він часто влаштовував в ньому вечірки і модні покази, на яких в різний час були присутні Маріон Котійяр, Дакота Фаннінг, Пірс Броснан і Принц Гаррі. Будівля також є своєрідним культурним центром Кардена, в якому він розмістив власну колекцію меблів і предметів мистецтва. Особливе місце в «музеї» було відведено моделям одягу, створеним ним в 1960-1970-х роках. Спочатку це був готель на десять номерів, потім він використовувався модельєром в якості дачі. Тут є всі зручності, властиві дорогим будинкам: басейни, фонтани, ставок, а також амфітеатр. Будівля виглядає своєрідно не тільки зовні – всередині також панує сюрреалізм, меблі теж відповідають незвичайному вигляду будинку.