Петренко-Заневський Олег Васильович – український художник, графік та ілюстратор дитячої літератури, член Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв України. Він народився 14 липня 1965 року у Вінниці. Його дитинство та юність минали у середовищі, яке формувало глибоке відчуття національного духу, любові до природи, слова, книги. Він здобув професійну мистецьку освіту, закінчивши у 1983 році один із престижних художніх закладів – Республіканську художню середню школу ім. Т. Г. Шевченка. Потім з 1986 по 1992 рік навчався у Київському державному художньому інституті. А у 1999 році, під керівництвом Г. Якутовича, закінчив асистентуру – стажування в Академії образотворчого мистецтва і архітектури.
Навчання у майстрів зі сформованим світоглядом, стало базою для власного становлення митця. Петренко-Заневський у своїх роботах завжди прагнув поєднувати образ і зміст, малюнок і слово, емоцію і філософію. Він працював у кількох жанрах, однак найбільш відомий як графік і книжковий ілюстратор. Особливе місце займають його ілюстрації до українських літературних творів. Вони глибоко національні, наповнені символізмом, емоційною пластикою, духовною напругою. Це не просто супровід до тексту, а новий рівень його прочитання. Петренко-Заневський наче «малює між рядками» – тонко, чуттєво, з великою повагою до авторського слова. Його графіка завжди виразна, але не нав’язлива.
Роботи митця експонувалися на численних виставках в Україні та за кордоном, і привертали особливу увагу як фахівців, так і глядачів.
У 2019 році Олег Петренко-Заневський розробив перший у світі шрифт для української абетки під назвою Inclusion UKR, що пристосований до потреб читачів з порушенням зору, синдромом дефіциту уваги та гіперактивності, осіб з дислексією. Ініціатором створення шрифту була ГО «Соціальна синергія» за підтримки UNICEF Україна. Особливістю шрифту є необхідний баланс: естетика плюс чітка унікальність літер, щоб мінімізувати плутанину при читанні.
«Треба було зробити таким чином, щоб з одного боку шрифт, ця абетка, була таким собі візеруночком, а з іншого – щоб літери максимально різнилися. Тому там є декілька модулів, які я змінював під час роботи», – розповів Петренко Заневський.

Шрифт для людей з дислексією під назвою Inclusion UKR. Фото: НУШ
Починаючи з 2001 року Петренко-Заневський працює у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури як викладач шрифту, вжиткової графіки та композиції, з 2006 року є керівником навчально-творчої майстерні дизайну книги на кафедрі графічного дизайну.
Протягом творчого життя митець співпрацював з такими видавництвами України, як: «Веселка», «Дніпро», «Молодь», «Маяк», «Україна», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Видавництво Старого Лева», «Час майстрів». А також з дитячими журналами: «Барвінок», «Піонерія», «Соняшник». Також Олег Петренко - Заневський працював як дизайнер та співдекоратор театральної вистави «Не боюсь сірого вовка», режисера Андрія Жолдака, яку зіграли такі актори, як Богдан Ступка, Ада Роговцева, Богдан Бенюк.
У 2006 році митець разом зі своєю дружиною заснував власне видавництво «Сіма видає», яке прославилося серією яскравих книжок для малят про кицю Сіму.

«Сіма видає». Емблема видавництва. Фото: Barabooka
Художник створив більш ніж 50 ілюстративних серій, серед них: «Котилася торба» (1989), «Пан Коцький» (1990), «Чи можна грошима загатити річку» (1991), «Коза-дереза» (1997), «Де живе жар-птиця?» (1991), «Історія одного поросятка», «Вінні-Пух» (2001) та ін. Книги з його ілюстраціями отримували премії на «Книзі року»: «100 казок» (2005–2006) – перша премія та «Історія одного поросятка» (2005) – третя премія.
Окрім творчості, Олег Петренко-Заневський активно працював у галузі мистецької освіти. Він був викладачем, наставником для багатьох молодих митців, ділився досвідом і підтримував розвиток українського образотворчого мистецтва. Його діяльність як педагога вирізнялася відкритістю, людяністю, готовністю надихати й передавати не лише знання, а й цінності. Брав участь у конкурсах, пленерах, культурних заходах, поширюючи власним прикладом віру в силу українського мистецтва. Він є автором марки «Укрпошти» «Різдво Христове».

Марка «Різдво Христове» (художник О. Петренко-Заневський) з зображенням вертепу. Фото: Державний історико-культурний заповідник міста Острога.
Його творчість – це дзеркало епохи і водночас – голос поза часом. Сьогодні роботи Олега Петренко-Заневського звучать актуально, ніжно й глибоко, торкаючи серця глядачів. Життєвий і творчий шлях Олега Петренко-Заневського – це приклад митця, який творить з любов’ю. У 60-річчя від його народження маємо не лише згадати, а й переосмислити – що значить бути художником у наш час. Бути тим, хто малює не зовнішнє, а глибинне. Бути між словами, між лініями – у просторі істини.