"У ритмі танцю"

Вступ

Танець – один з найпрекрасніших видів мистецтва, одна з найдавніших мов, оволодіти якою при бажанні може кожен з нас. Він є вираженням емоцій, почуттів, розповіддю про події колишнього і майбутнього за допомогою музики, пластики, жестів. Це мистецтво передає глядачам всю пристрасть виконавця.

Це універсальна мова, яка виходить за межі простору та часу. Форми танцю різняться поміж культурами, незмінним залишається прагнення справжнього танцюриста усвідомити та втілити принципи краси, гармонії та грації за допомогою руху та форми, спонукаючи глядачів у такий спосіб пережити і віднайти ті ідеї-образи, які приховані всередині кожної людини.


Історія виникнення танцю

Танець супроводжує людство з давніх часів, але перші танці були далекі від того, що сьогодні позначають цим словом. Вони мали зовсім інше призначення. З наскельних малюнків, на яких зображено людей, відомо, що танці існували ще в первісному суспільстві. Різноманітними рухами і жестами люди виражали свої враження від світу. Танець споконвіку допомагав спілкуванню людей, та був пов’язаний із життєвим побутом. Тому кожен танець відповідає характеру й духу того народу, де він зародився. Разом з тим танець був своєрідною формою чаклування. Люди вірили, що танцювальні рухи й жести допомагають спілкуватись з дощем, вітром і сонцем, дарують успіх на полюванні, приборкують злі сили природи. Військові дії, майбутні перемоги над ворогами теж спочатку зображали в танці. Існували танці, присвячені священним тваринам-покровителям племен, шлюбні, жалóбні, які передавали горе і смуток. Сюжети таких хореографічних композицій носили в основному побутовий характер – з їх допомогою люди зверталися до богів, висловлювали свої почуття і піднімали бойовий дух перед будь-яким боєм і полюванням. Подібні ритуальні танці сприяли загальній організації та максимальній згуртованості, що в ті часи було дуже важливо. З найяскравіших прикладів можна виділити ритуальні па шаманів і африканські танці. Поєднання ритму музичних інструментів (в основному ударних) і темпу танцювальних рухів, які дуже плавно ускладнювалися і прискорювалися, впливало на учасників даного ритуалу. Подібні хореографічні композиції використовувалися для введення людей в стан трансу, для досягнення просвітління і масової релаксації.

Первісні танці виконувались групами, найчастіше це були хороводи. Рухи по колу символізували Сонце та Місяць, танці в шкурах або костюмах і масках, що імітували зовнішність тварин, мали на меті привабити птахів і звірів, на яких полювали. Первісні танцювальні рухи походили від основних рухів людини — ходьби, бігу, тупання, стрибків, поворотів та розхитувань. З часом, коли танець поступово став самостійним мистецтвом, сполучення цих рухів перетворились на елементи традиційних танців.

Акомпанемент до танців був переважно ритмічним. Первісні танці виконувались у супроводі співу, вигуків, плескання в долоні, або під звуки примітивних ударних інструментів.

Перші згадки про танці були у давніх міфах та легендах різних народів. Вони описують, що жителі стародавніх цивілізацій використовували танець як ритуал та звернення до божеств. Одним із найдавніших танців, про який нам відомо, є танець древніх греків «Салтхосту». То справді був танець, виконаний хлопчиками і дівчатками на честь Аполлона. Він символізував радість, молодість та приносив добробут суспільству. Ще одна з письмових згадок про танець належить античному письменнику Гомеру. У його «Іліаді» описується «chorea».

Та з часом танці трансформовувалися у звичайну форму розваги. На Сході чималої популярності набули танці живота, у Давньому Римі повагою користувалися військові танці римських вояків.

У Середньовічній Європі, у країнах, що прийняли християнство, були поширені фарси — комедійні вистави зі співами і танцями. Вельможі запозичили у народу його розваги — прекрасні дами та лицарі водили своєрідні хороводи.

Але найважливішим для танцювальної культури став «феодальний» етап розвитку. Саме у часи феодалізму бали, маскаради та народні танці зробили дуже великий крок у майбутнє. Культура танцю постійно розвивалася, з'являлися нові стилі та рухи. З розвитком людства розвивався і танець, адже він був невід`ємною частиною життя. 

Кожна культура мала своє поняття танцю, його призначення та зміст. Наприклад, хореографічні композиції японського і китайського народів відрізнялися витонченістю і особливим ритмом. Кожен рух мав своє смислове значення, а танець можна було порівняти з мистецтвом накреслення ієрогліфів.

У Європі танці мали композиційний характер і втілювали в собі гармонійне цілісне поєднання рухів соліста і ансамблю. На відміну від індонезійської хореографії, в основі якого лежать фіксовані строгі па, індійське танцювальне мистецтво насичене плавними рухами, які висловлюють настрій і різні почуття. Варто зазначити, що індійські танці вважаються найдавнішими. За переказами індуїстського вірування, божество Шива, виконуючи прекрасний танець, перетворив загальний хаос у Всесвіт.

Різні цивілізації сформували власні танцювальні традиції. Постійно з’являються нові стилі, які знаходять своїх шанувальників у всіх країнах.


Характеристика видів і стилів танців

Танець – мистецтво самовираження, можливість відчути гармонію між тілом і душею. У танці можна імпровізувати, творити і отримувати задоволення від руху. І, звичайно, це спосіб підтримувати себе у відмінній фізичній формі. Сучасна хореографія дуже різноманітна – від простих повторюваних па до технічно складних рухів в кардіо темпі, що вимагають спеціальної підготовки. 

Які є стилі танцю?

  1. Балет і його сучасні форми
  2. Джаз
  3. Народні танці світу
  4. Бальні танці
  5. Street dance: танці вулиць
  6. Стилі клубних танців
  7. Танці на подіумі
  8. Танці зваблення

1. Балет і його сучасні форми

Сучасний балет — форма танцю, яка відкриває двері до будь-якого стилю. Включає в себе пішохідну, сучасну, джазову чи етнічну форми, хоча коріння класичного балету досить очевидні. Іноді важко відрізняти цю форму від неокласичного або модерного балету. Багато сучасних концепцій балету походять від ідей та нововведень модерного танцю XX століття, у тому числі рухи на підлозі та обертання ніг. Цей балетний стиль часто виконується босоніж.

  • Класичний балет

    Зародився ще в XVI столітті як хореографічні мініатюри в оперних виступах. Пізніше став самостійним видом сценічного мистецтва. Основний виразний засіб балету – класичний танець. Це ціла система геометрично чітких, вивірених рухів, дотримання позицій рук, ніг, корпусу. Балетна постановка – ніщо інше, як театральний спектакль з певним сюжетом, вираженим за допомогою хореографії. Значення мають не тільки танцювальні па, а й пантоміма, якою виконавці передають емоції своїх героїв.

     

  • Джаз-модерн

    Це один з напрямів сучасної зарубіжної хореографії, який зародився на початку XX ст. в США і Німеччині, який відкидає традиційні балетні форми.У ньому змішана балетна класика, джазова імпровізація і сучасна, на той момент, вулична хореографія, використовуються зовсім інші ритми і теми для постановок. Джаз-модерн балет будується як і звичний класичний на сюжетній лінії. Модернізований балет, найчастіше, перетанцьовують на свій лад вже готові класичні балети.

  • Контемпорарі

    Різновид сучасної хореографії із поєднанням класичної балетної бази. Contemp включає в себе партерну частину (елементи які виконуються на підлозі), часто виконавці танцюють босоніж. Контемпорарі – це напрям сучасного танцю, який заснований і призначений для вираження почуттів, емоцій і внутрішніх переживань танцівника. Техніка відходить на другий план, залишаючи перше місце емоційній складовій. За допомогою Contemporary можна переказати певну історію, і у кожного танцюриста вона своя.

2. Джаз

До середини 1950-х років джазовий танець відносився до танцювальних напрямків, які походили з афроамериканського корінного танцю кінця XIX — середини XX століття. Джазовий танець часто відносили до чечітки, тому що чечітка під джазову музику була одним з основних танців тієї епохи. Розвиваючись, з часом, джазовий танець, породив різноманіття соціальних та концертних танцювальних напрямків. Популярні форми джазу включали в себе кекуок, чарльстон, джіттербаг, бугі-вугі, лінді-хоп. Сьогодні більшість з цих танцювальних напрямків все ще популярні та продовжують практикуватись учнями та викладачами.

3. Народні танці світу

Танці народів світу є невід’ємною частиною їх культури і традицій. Танець того чи іншого народу творився протягом віків. А що впливало на формування танцю? Чому грузини танцюють на підігнутих пальцях,  центрально-азійські народи акцентують увагу на рухах рук, а українці на присядки? На це, насамперед, впливає географічне положення, тобто місце, де проживає той чи інший народ. Живучи в горах, кавказькі народи змушені були носити взуття із м’якою підошвою, щоб не було слизько на гірських стежках. Це сприяло виникненню танців на підігнутих пальцях у чоловіків. Спостерігаючи, як літають орли та кружляють над проваллям, ці народи перенесли у танець рухи крил орла. Хлібороби України, працюючи на полях, де потрібно було часто присідати, перенесли у танці рухи у вигляді різноманітних присядок. Мешканці степів, які живуть на рівнинах і мають справу з кіньми, почали імітувати у танцях  їзду на них. Недарма танець називають своєрідним літописом житття. Народний танець має яскраво виражену тему та ідею – він завжди змістовний. У ньому є драматургічна основа й сюжет, узагальнення й конкретні художні образи, які створюють за допомогою різноманітних пластичних і просторових малюнків – побудов.

Український гопак

Войовничий танець запорізьких козаків з безліччю складних стрибків, присідань, махів ногами і вертінням. Спочатку гопак виконувався виключно чоловіками. Козаки ставали в коло, в центрі якого двоє побратимів змагалися в танці, демонструючи швидкість, спритність і гнучкість. Уже пізніше з’явилися і жіночі партії, але солістами є тільки чоловіки. Своєю популярністю до цього дня гопак завдячує ансамблю Павла Вірського.

Ірландські танці

Популярна кельтська джига, швидкий ріл і хорнпайп з елементами чечітки – різновиди, які найбільш часто використовуються в сучасних ірландських постановках. У 90-х народні танці Ірландії просто підірвали світ хореографії завдяки шоу Riverdance. Їм властива безліч дрібних рухів ногами, в той час, як руки часто вільно опущені вниз.  Найбільш видовищно виглядають виступи за участю десятків танцюристів, що рухаються синхронно.

Грузинські танці

Об’єднують в собі народні танці різних регіонів Грузії. Найчастіше грузинські танці виконуються чоловіками у вигляді змагання або парами під романтичну мелодію, а постановки мають свій класичний сценарій. Найпопулярніші серед грузинських танців  – Перхулі і Хорумі – занесені в список нематеріальної культурної спадщини Грузії.  Сучасний грузинський танець можна побачити у виконанні гастролюючих по всьому світу труп, найвідоміша з яких – балет Сухішвілі.

Іспанське фламенко

Фламенко народився на півдні Іспанії, з’єднавши в собі мавританський, циганський і європейський стилі музики і танцю. Фламенко виконують дівчата й жінки різного віку, одягнені в довгі іспанські спідниці. Найчастіше сольно під акомпанемент гітари і кастаньєт, на яких грають чоловіки. Для фламенко характерні вистукування ритму каблуками і своєрідні, чаруючі рухи рук, особливо кистей.

Польський краков’як

Народний танець виник в околицях Кракова. Спочатку виконувався лише чоловіками, а пізніше парами. У XIX столітті перебрався з народних ярмарків і свят в королівські палаци, а пізніше на балетну сцену. Танець швидкий і завзятий, з безліччю підскоків і поворотів.

4. Бальні танці

Бальний танець – один із побутових форм хореографії, який служить для масової розваги і виконується парою або великою кількістю учасників на танцювальних вечорах. Термін «бальний танець» появився унаслідок зацікавленості до танцю у побуті в епоху Відродження.

Всі бальні танці є парними. Пару складають кавалер і дама, які танцюють з дотриманням точок контакту. 

Оскільки виконання бальних танців вимагає певних навичок і тренованості, їх популярність в суспільстві знизилася з плином часу. Поява твісту в 1960-х роках ознаменувала кінець парних танців. Такі танці, як вальс, танго, фокстрот і т. д. фактично перестали служити для масової розваги.

На сьогоднішній день бальні танці – це не ті, які танцюють на балах, а скоріше спортивні бальні танці. Танцювальні змагання включають дві програми: європейську і латиноамериканську.

Європейська програма

У Європейську програму (стандарт) входять 5 танців: повільний вальс (темп - 28-30 тактів в хвилину), танго (темп - 31-33 тактів в хвилину), віденський вальс (темп - 58-60 тактів в хвилину), повільний фокстрот (темп - 28-30 тактів в хвилину) і квікстеп (швидкий фокстрот) (темп - 50-52 тактів в хвилину).

Всі танці Європейської програми танцюються з просуванням по лінії танцю (по колу проти годинникової стрілки). Дами повинні бути одягнені в спеціальні, відповідні вимогам, бальні сукні. Кавалери повинні бути одягнені у фраки чорного або темно-синього кольору і носити краватку-метелика.

Латиноамериканські танці свободи

У Латиноамериканську програму входять танці: самба (темп - 50-52 тактів в хвилину), ча-ча-ча (темп - 30-32 тактів в хвилину), румба (темп - 25-27 тактів в хвилину), пасодобль (темп - 60-62 тактів в хвилину) і джайв (темп - 42-44 тактів в хвилину). З латиноамериканських танців тільки самба і пасодобль танцюються з просуванням по лінії танцю, в інших танцях танцюристи більш-менш залишаються на одному місці. Плаття дам, як правило, короткі, дуже відкриті і облягаючі (відповідно до тих же вимог). Костюми кавалерів теж дуже облягаючі, часто (але не завжди) чорного кольору. Сенс таких костюмів - показати роботу м'язів спортсменів.

5. Історичні палацові танці

Серед танців, які виконувалися в королівських палацах з епохи Відродження, популярним залишився тільки вальс. Тільки він входить до європейської програми танцювальних змагань. Однак, сьогодні існує безліч клубів за інтересами, які займаються історичною реконструкцією. Часто саме в таких організаціях можна вивчити подібні танці і відчути себе персонажем історичного фільму.

  • Полонез – парний танець, заснований на поклонах чоловіків і реверансах жінок.  Як правило, полонез відкривав королівські бали.
  • Англез був популярний по всій Європі. У танці чоловіки переходили від партнерки до партнерки, передбачався якийсь елемент залицяння кавалерів за дамами.
  • Менует – досить складний повільний і тривалий парний танець з безліччю комбінацій і зв’язок. Як правило, його танцювали спочатку балу.
  • Гросфатер – веселий, завзятий і рухливий танець слідував після менуета. Пари хаотично пересувалися по залу і навіть за його межі, виконуючи нескладні обов’язкові рухи.
  • Полька – обов’язковий танець на балу, що походить від народних танців центральної Європи. Польку танцюють в швидкому темпі, ледь встигаючи перебирати ногами кроки. Припускають, що навіть назва танцю походить від чеського слова «půlka» – «півкроку».
  • Угорка – базові рухи для цього танцю були взяті з угорського танцю чардаш. Її також називають «циганський танець». Угорка, як і польський краков’як, входила в доповнену програму балу.
  • Кадриль – танець передбачав безліч па і переходів, і ділився на кілька частин, між якими була перерва, щоб пари могли відпочити.
  • Мазурка – найважливіший танець на балу, на який дам запрошували заздалегідь, і до моменту танцю всі пари вже були сформовані. Після виконання швидкої мазурки з безліччю махів ногами і підскоків кавалери проводжали дам до столу.
  • Падекатр – парний танець, що складається з вальсових рухів і ковзаючих кроків. Падекатр мав свою постановку і не входив в обов’язкові танці на балу. Пізніше цей термін запозичили в балет, позначивши танець чотирьох виконавців.
  • Гавот – помірний легкий танець, який виник від французьких народних танців.  У першій частині кавалер підтримує даму за талію і пари йдуть ланцюжком по колу, виконуючи рухи синхронно: кроки, повороти, поклони. Друга частина вальсуюча.
  • Котильйон – невимушений веселий танець, в якому пари базікали і жартували одне над одним. Котильйон виконувався в завершенні балу, після чого кавалери зобов’язані були провести дам додому.

6. Street dance: танці вулиць

7. Стилі клубних танців

Шафл

Базові рухи танцю, взяті з класичного степу, спрощені і перероблені на сучасний манер. Замість вистукування, тут ковзаючі кроки і ефект польоту виконавця над танцполом. Цей клубний танець підійде навіть новачкам, які хочуть «блиснути» перед друзями на танцполі. Виконується під хаус, техно і навіть транс.

Флекс

Батьківщиною цього стилю вуличного танцю часто називають Бруклін. У цьому великому районі зосереджені як благополучні квартали, так і не дуже. У тій частині, де молодь не відрізняється високим добробутом, живе багато вихідців з країн Латинської та Південної Африки. Саме вони стали прабатьками цього стилю.  Акцент робиться на амплітудні енергійні і особливі пластичні рухи — танцюрист наче постійно звивається всім тілом.

Electro-Dance

Танець виник з популяризацією в нічних клубах музики в стилі електро-хаус. В електро-денс корпус виконавця постійно хитається з боку в бік, танцюрист виконує нескладні кроки і безліч амплітудних або дрібних рухів руками у всіх площинах. Ви також можете знати цей танець під брендом тектонік. Електро-денс став прабатьком безлічі стилів клубних танців.

C-walk

Танець мігрував з вулиць у нічні клуби. Як і в шафлі, акцент робиться більше на рухи стоп — танцюрист виписує на підлозі букви і навіть цілі слова. Коли танець тільки з’явився, в ньому використовувалися виключно рухи зрозумілі дуже вузькому колу виконавців. Деякі рухи цього танцю навіть використовуються в знаменитій грі Фортнайт (FORTNITE), відомій танцювальними па персонажів.

8. Танці на подіумі

  • Vogue

    Надзвичайно стилізований сучасний напрям танцю, що розвинувся в латиноамериканському районі Нью-Йорку Гарлем в 1980-тих роках, а набув популярності у 1990 році, коли був показаний у відео-кліпі Мадонни «Vogue» і продемонстрований в документальному фільмі «Париж палає».

    Основні рухи та форми танцю взяті з модних подіумів: модельна хода і позування. Всі рухи вог перебільшені і емоційні. Танцю властиві швидкі махи руками, химерність і безліч обертань. Ідеально підходить для виконання під музику хаус.

  • Waacking

    Суміш латиноамериканських і африканських мотивів в хореографії. Назва походить від слова "waack", що буквально означає "розмахувати руками".

    Вакінг з’явився ще в середині 1970-х роках. На відміну від інших танців в стилі диско йому властива особлива жіночність. Ногами танцівник виконує нескладні кроки, а основний акцент у вакінгу робиться на хореографію рук. 

    Знаменитими представниками цього стилю є український гурт Kazaky.

9.Танці зваблення


Виснавок

Танець окриляє, надає відчуття легкості, довершеності та самореалізації. Танець змушує думати не головою, а душею. Не дарма величезна кількість  людей присвячує танцям все своє життя. Людині необхідно танцювати: це не тільки спосіб тренування дихання і рівноваги, поліпшення постави, позбавлення від м’язової напруги, а й прекрасний спосіб підтримувати психічний стан. За допомогою танцю можна навчитися володіти своїм тілом. Ніколи не пізно почати займатися танцями. Найголовніше – навіть якщо сьогодні не все виходить правильно, завтра буде краще, а післязавтра ти помітиш різницю й посміхнешся отриманому результату...


Виставку підготувала Курашова І.

Календар подій

  12 3 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031