Головна Новини Як виглядало Благовіщення: чотири прекрасні картини

Як виглядало Благовіщення: чотири прекрасні картини

06.04.2023 13:21

Ніхто з нас насправді не знає, як виглядало Благовіщення. Де, за яких обставин, в яку пору дня. Євангелісти повідомляли тільки, що воно відбулося в Назареті в Галілеї, і що відбувся  діалог між Божим посланцем і майбутньою Матір’ю Бога. І все. Тому не дивно, що цей повний емоцій і сенсу, але позбавлений подробиць діалог розпалив уяву художників. Дивлячись на картини із зображенням Благовіщення, можна зауважити, що найчастіше на них зображена Мадонна під час молитви або побожного читання (про це свідчить книжка в руках Марії, або,  іноді, лежить поруч). 

1. На картині Фра Анджеліко видно, що Марія звернена до ангела в молитовному жесті. Це вказує на те, що діалог між Божим посланцем та майбутньою Матір’ю Бога був глибоким духовним переживанням.

2. Художники бароко найчастіше зображали сцени Благовіщення в невизначеному просторі. Це ще більше підкреслювало експресію діалогу. На картині Бартоломео Мурільйо видно основні елементи, які майже від самого початку і до теперішніх часів визначали іконографію сцени Благовіщення. Це лілія — символ невинності Марії та діалог з ангелом під час слів: «Нехай зі мною станеться по Твоєму слову».

3. Передвісником нового часу стала картина видатного живописця ХІХ століття  Ґабріеле Россетті. Його твір показує Благовіщення зовсім інакше. На ньому Діва Марія зображена переляканою дівчиною, що зіщулилася на ліжку, і невпевнено вдивляється в Божого посланця, не розуміючи, чи має справу з нічним маренням, чи зі справжнім ангелом. Сам ангел показаний як античний юнак, і тільки сяйво навколо голів персонажів та лілія у руці Гавриїла дозволяють ідентифікувати зображену сцену.

4.Чудовою ілюстрацією сцени Благовіщення є робота американського художника Генрі Оссави Таннера, який творив на межі ХІХ і ХХ століть. На його картині Марія (як і у Россетті) зображена наляканою дівчиною, яка сидить на ліжку, але ангел тут вже показаний як стовп світла.
Чи маємо справу з розбудованою розповіддю, чи з дуже стриманим, камерним образом Благовіщення — всі ці твори мистецтва показують нам головну істину: земна місія Спасителя почалася від Маріїного «fiat» (так) і без Її згоди не було би втілення.

За матеріалами:  CREDO: Як виглядало Благовіщення Марії
Дізнатися більше про саме свято Благовіщення пропонуємо вам з книжок, що є в читальному залі відділу мистецтв:

  1.  Воропай Олекса. Звичаї нашого народу: нар.-календар. звичаї, укр. нар. одяг : етногр. нарис/ О. Воропай; ред. С.В. Цушко, худож. оформ. І. Бородаєва - К. : Пульсари, 2012. - На авантит.: З нагоди 100-ліття від дня народж. видатного етнографа і публіциста Олекси Воропая. - Бібліогр.: с. 606-614 
  2.  Лещенко Наталка. Українська культура = Ukrainian Culture: свята, традиції, обряди : альбом/ Н. Лещенко; Р. Павлюк; голов. ред. С.С. Скляр, пер. І. Ільїн, пер. О. Кальниченко, пер. О. Стефановська, фот. В. Антонович - Х. : Кн. клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2015. - Бібліогр.: с. 190-191
  3.  Артюх Лідія Федорівна. Звичаї українців у народному календарі: наук.-попул. вид./ Л.Ф. Артюх; відп. ред. Ю.В. Ференцева, худож. оформ. О. Желєзняк, фотогр. Л. Буханська - К. : Балтія-Друк, 2012. - Покажч. страв : с. 220-222

 

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
181920 21 22 2324
252627282930